|
a przed wirtu@lnymi gęślami... | |
|
| folkowe płyty wydane w roku 2002 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły CZTERY REFY WSZYSCY NA DECK! Wydawca: Joter-Music
Muzyczny rejs szlakami piratów Bałtyku i Morza Północnego, wielorybników, zdobywców Hornu, rybaków i innych zwykłych ludzi morza. Kultowy zespół. Legenda polskiej sceny piosenki żeglarskiej. Jedni z pierwszych i jedni z niewielu, którzy kultywują i propagują tradycyjny folk morski, w tym szanty, marynarskie pieśni pracy z dawnych pokładów. Doświadczeni żeglarze i marynarze.
"Nareszcie, po dłuższej przerwie, ukazała się nowa płyta Czterech Refów! Miłośnicy zespołu nie będą zawiedzeni, gdyż zawiera ona 50 minut solidnej morskiej muzyki w tradycyjnym wydaniu. A więc wszyscy na deck!
Wśród zgromadzonych na płycie 17 utworów znajdziemy opowieści o marynarzach, wielorybnikach, piratach i rybakach. Między innymi usłyszymy występujące w jednym z pytań naszego noworocznego konkursu "Święta na morzu", poza tym mniej rozpowszechnioną wersję piosenki o Maui, a także polską adaptację "Saltpetre shanty".
Moim ulubionym elementem płyty są utwory instrumentalne, jak zwykle profesjonalnie wykonane, niebanalne melodie, których korzeni zazwyczaj należy szukać na pokładach żaglowców czy w portowych miasteczkach. Niekiedy mogą one być znane z innych opracowań, ale częściej jednak większość z nas słyszy je w wykonaniu Czterech Refów po raz pierwszy.
Tytuł płyty, "Wszyscy na deck!", to zarazem tytuł jednego z utworów na niej, dotychczas raczej mało rozpowszechnionego. Wykorzystanie go przez "Refy" może być dowodem na to, że zespół lubi i potrafi rozbudowywać swój repertuar o pozycje, do których dotarcie nie zawsze jest łatwą sprawą. Ponadto warto zwrócić uwagę, że nie wystarcza im samo odnalezienie jednego konkretnego wykonania oryginalnej wersji utworu. Cztery Refy starają się dotrzeć też do pierwotnych wersji wykonywanych przez siebie piosenek, poznać okoliczności ich powstania, o ile to możliwe także ich autorstwo. Respektując fakt, że utwory tradycyjne stanowią element wspólnego dziedzictwa, "Refy" sumiennie zaznaczają, kto je również wykonuje bądź wykonywał.
Takie podejście szczególnie warto podać pod rozwagę wykonawcom, którzy niekiedy adaptując mniej znane melodie zadowalają się zdawkowym przypisem "mel. trad.", nie zadając sobie większego trudu, żeby spróbować odnaleźć korzenie wykorzystywanej przez siebie melodii czy tekstu. Tym bardziej, że może się okazać, że ów "tradycyjny" autor to na przykład... student z sąsiedniego miasta ;-)" (Marcin Wilk, szanty.art.pl, 07.04.2002)
Cztery Refy, to łódzki zespół szantowy złożony z członków Akademickiego Klubu Żeglarskiego. Powstał w 1985 r. Zadebiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties ’86 w Krakowie. Początkowo śpiewał piosenki z repertuaru zespołu Refpatent, który popularyzował w latach 1973–1980 stare pieśni żeglarskie. Później poszerzał repertuar związany z szeroko rozumianą tematyką morską (m.in. pieśni wielorybnicze, pieśni kubryku i wacht, utwory własne). Wielokrotnie zmieniał skład.
Koncertował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju, a także w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii, Włoszech, Danii, Norwegii, Niemczech, USA oraz podczas specjalnych rejsów do wielu portów Europy i Ameryki. Koncertował i nagrywał ze znanymi wykonawcami szant Kenem Stephensenem (Wielka Brytania) i Simonem Spaldingiem (USA). W latach 1996–2000 był inicjatorem i gospodarzem łódzkich imprez szantowych oraz Jeziorak Shanties Meeting w Iławie.
Jest laureatem licznych nagród na konkursach i festiwalach szantowych.
|
- Boys of the Town/Connaughtman's Rambles
- Wszyscy na deck!
- W drodze na Horn
- Jack sięga po swój grog
- Musical Priest/ Drowsy Maggie
- Maui
- Szanta saletrowa
- Störtebeker
- The Butterfly
- Stary rybak
- Down the French/The Full Rigged Ship
- Gdy trałuję sieć
- Święta na morzu
- Basket of Tutf/ Streets of Dublin/ Scarce O'Tatties/ Swallow Tail
- Gdy Św. Patryk miał swój dzień
- Cherokee Shuffle/Ragtime Annie
- Wypij za mnie łyk
| skład: Izabela Puklewicz-Łuczak - skrzypce
Maciej Łuczak - śpiew, gitara
Jerzy Ozaist - śpiew, bodhrán
Zbigniew Zakrzewski - śpiew, drumla
Wiktor Bartczak - flażolety, banjo, mandolina, gitara
Jerzy Rogacki - śpiew, anglo-koncertina |
|
|
|