|
a przed wirtu@lnymi gęślami... | |
|
| folkowe płyty wydane w roku 2002 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły CHUTIR CYCATA HANKA Wydawca: Stowarzyszenie Kulturalne Chutir
“Oddajemy w Wasze ręce płytę, będącą uwieńczeniem naszej pięcioletniej działalności. W ciągu tych lat zmieniali się ludzie, wymienialiśmy instrumenty, różnie się ubieraliśmy, ale jedno w nas pozostało – zamiłowanie do ukraińskiej pieśni i folkloru. Na przestrzeni tego czasu w Chutirze nastąpiło wiele osobowych i osobowościowych zmian, ale przede wszystkim wykreował się styl granej przez nas muzyki. Jednak stare pieśni ukraińskie, zbierane przez nas z zapałem na początku działalności, wciąż pozostają główną inspiracją do tego, co gramy i chociaż ustąpiły one nieco miejsca własnej twórczości, ich ślad jest ciągle obecny w tym co tworzymy”.
Chutir, to jedna z najciekawszych ukraińskich kapeli folkowych w Polsce. Grają utwory inspirowane folklorem ukraińskim Bukowiny, Karpat i Pogórza Przemyskiego. W swoim repertuarze posiadają ponad 50 pieśni ukraińskich, które mimo folkowego instrumentarium (dzięki kobzie basoli, sopiłce) kapeli brzmią niezwykle autentycznie. Muzykę Chutiru charakteryzuje spontaniczność, żywioł i melodyjność wielogłosowych chórów. Inspiracje muzyczne członkowie zespołu czerpią z wielokulturowego pogranicza zachodniej Ukrainy, stanowiącego niewyczerpalne źródło pieśni i melodii ludowych. Są wśród nich pieśni obrzędowe, weselne, liryczne dumki, niejednokrotnie skłaniające do głębokiej zadumy oraz dynamiczne melodie taneczne, wykonywane z niezwykłą ekspresją. Jak twierdzą sami członkowie zespołu, ich muzyka często znacznie różni się od oryginalnych wykonań i jest jedynie dowolną interpretacją folkloru ukraińskiego opartą na własnych odczuciach i intuicji, ponieważ tworzona jest w oderwaniu od źródeł własnej kultury i tradycji.
Zespół powstał pod koniec 1996 roku w Gdańsku. Słowo "Chutir" oznacza małą wioskę stworzoną przez XVII-wiecznych chłopów ukraińskich, zmuszonych przez rosyjskich i tureckich najeźdźców do opuszczenia swoich rodzinnych domów . Poznanie genezy nazwy kapeli pozwoli każdemu dokładniej zrozumieć korzenie członków zespołu, których to ojcowie, w powojennym okresie zawirowań historycznych, zostali odseparowani od swoich rodzinnych ziem, rodzinnej kultury i języka. Zespół założony został przez studentów pochodzenia ukraińskiego. Stworzyły go dzieci i wnukowie osób przesiedlonych do północnej Polski w ramach akcji "Wisła" z Regionu Przemyskiego. Chutir wrócił do tradycji muzycznych obszaru przodków.
Od początku istnienia członkowie Chutiru zajęli się gromadzeniem pieśni i melodii ludowych z Regionu Przemyskiego. W ciągu roku udało im się zebrać około 50-ciu skazanych na zapomnienie utworów. Efektem pracy było ukazanie się na początku 1999 roku ich pierwszej kasety "Po Dawniomu", zawierającej wybrane utwory tego regionu.
Potem Chutir skierował swe zainteresowania w stronę muzyki ukraińskich Karpat, czyli regionów Huculszczyzny, Bukowiny i Zakarpacia. Korzystając z archiwalnych materiałów etnograficznych zespół zarejestrował na płycie "Skyrta Sina" (2000) program różniący się znacznie od poprzedniego zarówno pod względem charakteru muzyki jak i interpretacji. Zaczął też własne muzyczne poszukiwania. Ich trzecia już płyta "Cycata Hanka", będącą uwieńczeniem dotychczasowej działalności, to w większości autorskie utwory oparte na folklorze ukraińskim. Jako autor słów i muzyki części utworów na płycie ujawnił się lider zespołu - Bohdan Kantor.
|
- Rjaba żaba
- Mamo
- W kinci hrebli
- W pjatnyciu zabawa
- A szcze sonce
- Cycata Hanka
- Praznyk
- Tam na hori
- Iz połonu
- A w subotu
- Holi baby
| skład: Bohdan Kantor - akordeon, śpiew solo
Katarzyna Krupa - skrzypce
Piotr Harhaj - kobza 12-strunowa, gitara
Andrzej Kuźmicz - bębny, bongosy
Orest Michalik - bas
Igor Łastówka - sopiłki, trąbka II
Piotr Kukowski - trąbka I |
|
|
|