główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2002  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

RYCZĄCE DWUDZIESTKI
NIE TYLKO RIO...

Wydawca: RO-ART

  Ryczące Dwudziestki wykonują głównie utwory należące do muzyki folk oraz szant. Zespół wypracował nowy styl śpiewania szant, preferując głównie wykonania czysto wokalne z tradycyjnym dla szant rozdziałem partii wokalnych na poszczególne barwy głosu. Nazwa zespołu stanowi nawiązanie do pasa wód oceanicznych zwanego ryczącymi czterdziestkami, natomiast liczba dwadzieścia pochodzi od wieku członków zespołu w chwili jego powstawania.
Nazwa zespołu nawiązuje do pasa wód oceanicznych zwanego "Ryczącymi Czterdziestkami". Sami także sporo żeglują. Preferują śpiew a cappella dlatego bliskie im takie gatunki jak szanty, gospel. Wykonują też znane utwory folkowe.
Jeden z najważniejszych zespołów na scenie folku morskiego. Grupa, która zaczynała od harcerskiego śpiewania z gitarami, a wypracowała nowy styl śpiewania a'cappella szant i współczesnych piosenek żeglarskich stając się wzorem dla wielu młodszych wykonawców sceny żeglarskiej.

Pojawili się w 1983 roku, i wtedy jeszcze jako zespół Harcerskiej Drużyny Wodnej z Bytomia, od razu zdobyli III miejsce na jednym z liczących się wówczas festiwali, katowickiej „Tratwie”. Jak podkreślają, później było już tylko lepiej. Podczas pierwszego występu na – dziś najważniejszym festiwalu piosenki żeglarskiej w Polsce – „Shanties '84” w Krakowie, kilka miesięcy od debiutu, zostali uhonorowani Grand Prix. Zdobywali je jeszcze dwukrotnie. Gdy wymyślali nazwę Ryczące Dwudziestki, mieli mniej lub więcej po 20 lat. Założycielami zespołu byli Damian Gaweł, Wojciech Dudziński, Andrzej Grzela, Henryk Czekała. Ten skład przetrwał kilka lat.
Początkowy repertuar grupy stanowiły tradycyjne pieśni morskie i folkowe utwory o tematyce żeglarskiej. Sięgali też po klasykę piosenki wodniackiej i mocno inspirowali się folkiem celtyckim. Pierwsze płyty to zapis tamtego okresu.
W 1994 roku, gdy do W. Dudzińskiego, A. Grzeli, Janusza Olszówki i Andrzeja Marcińca dołączył Bogdan Kuśka (dotychczas w składzie innej śląskiej formacji Tonam & Synowie), skład na lata się ustabilizował. W tym zestawieniu wykreowali wizerunek zespołu i objechali kawał świata: Włochy, Niemcy, kraje byłej Jugosławii, Węgry, Norwegia, Czechy, Słowacja, Kanada oraz Stany Zjednoczone. W tym składzie wydali też najwięcej płyt, w tym tę przełomową „By The Waters” z 1994 r., na której muzycy sięgnęli po pozafolkowe inspiracje – gospel i spirituals. Ta płyta pokazała ich prawdziwe możliwości wokalne.

  1. Sztorm
  2. The Matthew
  3. Paddy West
  4. A Ty Ciąg...
  5. Lody Grenlandii
  6. Ballada O Rio
  7. Skjala
  8. Jasnowłosa
  9. Wielka Ryba
  10. Ale Jutro...
  11. Bydgoska Wenecja
  12. Hand Over Hand
skład:
Wojciech "Sęp" Dudziński - śpiew
Andrzej "Qnia" Grzela - śpiew, gitara
Andrzej "Martinez" Marciniec - śpiew, gitara basowa
Bogdan "Bodzio" Kuśka - śpiew, gitara
Łukasz Drzewiecki - śpiew (bas), elektronika