|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2024 | |
ZREFOWANI POD PEŁNYMI ŻAGLAMI Wydawca: Gniazdo Piratów
"Pod pełnymi żaglami", to debiutancki album zespołu Zrefowani, będący podsumowaniem czteroletniej pracy zespołu. Grają żeglarską muzykę z folkowym zacięciem. Szczególnie upodobali sobie irlandzkie melodie i pieśni, ale chętnie sięgają również po muzykę z innych części świata, chociażby z Bretanii czy Macedonii.
"Historia powstania zespołu Zrefowani jest dość nietypowa, gdyż wszystko zaczęło się od… lockdownu. Kiedy zostaliśmy zamknięci w domach z powodu pandemii, a koncerty nieśmiało przeniosły się do internetu. Liderka naszego zespołu - Reflinka, również zaczęła koncertować online. Na którymś streamie w jej głowie zakiełkował pomysł stworzenia zespołu. Szybko znaleźli się potencjalni kandydaci. Zamysł był taki, by po prostu pograć razem. Miał to być sposób na przetrwanie ciężkich, pandemicznych czasów. Pierwszy koncert zagraliśmy w czerwcu 2020 r. w "Gnieździe Piratów" w Warszawie, mając za sobą tylko parę zdalnych prób. Niedługo potem powstał pierwszy autorski tekst, a za chwilę następny i następny… Nikt z nas nie spodziewał się, że spontaniczny pomysł przerodzi się w coś więcej. Pandemia minęła, a my płyniemy dalej!
W naszym repertuarze większość utworów to produkcje autorskie, a kilka to przekłady tradycyjnych utworów z obszaru folku. Jedna tylko - "Chłopcy z Solomon Browne", to za zgodą autora przekład współczesnej piosenki anglojęzycznej. Gramy z folkowym zacięciem, szczególnie upodobaliśmy sobie irlandzkie melodie i pieśni, natomiast chętnie sięgamy również po muzykę z innych części świata, chociażby z Bretanii czy Macedonii. Każdy nasz koncert to prawdziwa muzyczna mieszanka wybuchowa. I taka też jest nasza płyta."
„Pod pełnymi żaglami”, to album różnorodny, ale jednak moim zdaniem naprawdę spójny. Widać tu, że zespół nie zamierza zamykać się w określonych ramach, ale testuje różne drogi, jednocześnie jednak konsekwentnie budując swoje brzmienie. Mamy tu zatem autentyczną pieśń wielorybniczą w postaci kultowego już chyba „Wellermana”, sprawnie przetłumaczonego przez Marię Jakubowską. Mamy utwory zaczerpnięte z folku, nie tylko zresztą morskiego, bo obok angielskiego „Williama Taylora” na płycie pojawia się też świetna „Wiedźma morza” – melodia rodem z Bałkanów „nawilżona” jedynie za sprawą polskiego tekstu (oba bardzo dobre tłumaczenia autorstwa Radomira Rakowskiego). Mamy wreszcie utwory autorskie, które także prezentują bardzo różnicowane klimaty – od zabawnych „Osobliwych przypadków kucharza okrętowego”, przez nastrojową „Najdłuższą podróż” i nawiązującego do klasycznych pieśni pracy „Lodołamacza”, po piosenki opowiadające autentyczne historie z dawnych mórz i oceanów – jak „Piratki”, poświęcone Anne Bonny i Mary Read (...)" (Katarzyna Marcinkowska, szanty24.pl)

|
- Pod pełnymi żaglami
- Szlakiem Gwiazd
- William Taylor
- Chłopcy z Solomon Browne
- Niezatapialny Sam
- Lodołamacz
- Osobliwe przypadki kucharza okrętowego
- Piratki
- Wiedźma morza
- Wellerman
- Królik Żeglarz
- Bogaty Brzeg
- Najdłuższa podróż
| skład: Agnieszka Snopek „Reflinka” - gitara, vocal
Michał Snopek „Królik” - bodhran, vocal
Przemysław Lisek - vocal
Oleg Bote - skrzypce
Tomasz Szarszewski „DonRogallo” - gitara basowa, vocal
gościnnie:
Krzysztof Szmytke - skrzypce, mandolina, lira korbowa, nyckelharpa |
|
|
|