|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2024 | |
TULEJE PUSTE ULICE Wydawca: Gusstaff Records / Don’t Sit On My Vinyl
Zespół Tuleje współtworzą: Gosia Zagajewska, Ksawery Wójciński oraz Wojtek Kurek. Ich autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski przesiąknięte jest głębokim szacunkiem dla oryginalnego materiału, a jednocześnie daje wyraz ich subiektywnemu spojrzeniu na tradycję. Spojrzeniu odważnemu, pełnemu odniesień do jazzu, bluesa, muzyki dawnej jak i swobodnej improwizacji. Repertuar powstał w oparciu o melodie ludowe z okolic Konina – z miejscowości Babiak, Kramsk i Osiek Wielki. Teksty napisane zostały przez wokalistkę i poetkę, Gosię Zagajewską. Twórcy wywodzący się przede wszystkim ze świata improwizacji i jazzu proponują nową, nieoczywistą i bezkompromisową reinterpretację muzyki tradycyjnej, nastrojem i brzmieniem luźno nawiązując do takich twórców jak Tom Waits czy Nick Cave. Aranżacje w dużej mierze oparte są na rytmie, transowości, zapętleniu, ale także na improwizacji, z której w znacznym stopniu wywodzi się tradycja wiejskiego muzykowania.
W 2024 roku w Gusstaff Records ukazał się drugi album zespołu Tuleje „Puste ulice”. To przemyślana, intensywna i spójna całość, na którą składają się zarówno kojące ballady jak i krótkie, dynamiczne utwory, zahaczające o punk czy free jazz. Trio konsekwentnie oswaja słuchaczy z bezkompromisową reinterpretacją muzyki tradycyjnej, zaskakując jednocześnie świeżymi, dojrzałymi i odważnymi pomysłami. Pełne brzmienie kontrabasu i perkusji daje przestrzeń dla mocnego głosu, tworząc solidną strukturę, w której te trzy instrumenty przenikają się wzajemnie. Precyzyjne aranżacje i improwizatorska lekkość tria Tuleje daje poczucie, że ich muzyka wie, skąd pochodzi i dokąd zmierza, zachowując przy tym spontaniczność ciągłego procesu tworzenia. Teksty w abstrakcyjny sposób opowiadają osobistą historię autorki. Pojawia się motyw miasta i takich jego elementów jak ściany, bramy czy ulice, w które wplatają się - dobrze znane słuchaczom z pierwszej płyty zespołu – motywy roślinne, np. „cienka gałąź bluszczu”, która „nocą ściąga kołdrę”. Tuleje po raz kolejny zapraszają nas do świata ich nieposkromionej wyobraźni, w którym miesza się struktura i chaos, kompozycja i improwizacja, abstrakcja i dosadność przekazu.
"Dalecy od folkowego mainstreamu, czy tym bardziej nurtu tzw. tradycjonalistycznego, członkowie tria Tuleje tworzą swój własny muzyczny świat – oparty o ludowe tematy, a jednak zachwycająco autorski, odmienny. Rozmaite są (na szczęście) tendencje dotyczące interpretowania muzyki tradycyjnej i opisywania jej po swojemu, różnorodne są pomysły na ich artystyczne przestawianie. Jedna z godnych uwagi teorii – jednak dość rzadko praktykowana w naszym kraju – mówi, że prawdziwą wiarygodność w tego rodzaju twórczości uzyskujemy, jeśli do wątków, nut, melodii znanych z dawnych czasów, z tradycji właśnie, artyści dodadzą własne współczesne teksty, autorskie liryczne treści. To będzie wtedy naprawdę „ich” opowieść. Dokładnie taką drogą kroczą w swej twórczości członkowie tria Tuleje, którzy niedawno wydali swą, znów bardzo interesującą, druga płytę. Muzyczne źródła swych dokonań odnajdują w ludowej tradycji, o czym zresztą skrupulatnie informują na okładkach płyt czy w Internecie. Liryczną warstwę, więcej: liryczną wartość ich przedsięwzięcia budują zaś współczesne teksty Gosi Zagajewskiej – śpiewającej z w zespole." (Tomasz Janas, polskieradiop.pl)

|
- Warząchew
- Żaluzja
- Bluszcz
- Liszaj
- Strzecha
- Miąższ
- Drzazga
- Kurz
- Wrzątek
| skład: Gosia Zagajewska – głos, elektronika, teksty
Ksawery Wójciński – kontrabas, głos
Wojtek Kurek – perkusja |
|
|
|