|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2019 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły VOX ANGELI U KOTULI NA ZAPIECKU Wydawca: Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli
Płyta pt. "U Kotuli na zapiecku" - kolędy z rzeszowskiego zawiera kolędy tradycyjne z regionu Podkarpacia odnalezione przez Rzeszowskiego Kolberga – Franciszka Kotulę. Wiele z tych kolęd na płycie i koncertach promujących po raz pierwszy od lat ujrzało światło dzienne. Zaczerpnęliśmy z ogromnego bogactwa form i melodii, znajdującego się w archiwum Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Zajrzeliśmy również do pracy naukowej wydanej przez placówkę w roku 1985 oraz do niepowtarzalnej publikacji, jaką jest niewątpliwie książka samego Franciszka Kotuli pt. "Hej, leluja" czyli o wygasających starodawnych pieśniach kolędniczych w Rzeszowskiem, wydana w 1970 r. Inspiracją do stworzenia szaty graficznej okładki i motywem przewodnim płyty jest tytułowy "Zapiecek" pędzla podkarpackiej artystki Elżbiety Stanisławczyk.
Kuchnia - serce każdej chałupy. Zapiecek kojarzony z domowym ciepłem. Tutaj gromadziła się cała rodzina. Gotowano, spożywano posiłki, wykonywano różne prace, a i nawet czasami muzykowano i grano do tańca. Stąd tematyka wybranych kolęd kręci się wokół domu, gospodarzy i życzeń wszelkiej pomyślności. Wybór był bardzo trudny. Znajdziecie na krążku m.in. kolędy domowe, gospodarskie, życzące, dla panien i kawalerów. Oczywiście bez zaśpiewów kolędników by się nie obyło. Pośród życzeń i zabawy lśni jak perła w falach błękitu kolęda apokryficzna pt. "A posła ci była Matuchnicka Boża" - odnaleziona w Zagorzycach i zrekonstruowana przez Zespół Vox Angeli na podstawie nagrania dźwiękowego, którego dokonał F. Kotula. Sam etnograf doszukiwał się w tej kolędzie korzeni średniowiecznych i rzec by można śmiało, że jest ona skarbem muzycznej archeologii. Zainspirowała nas i zachęciła do dalszych poszukiwań, które kontynuujemy.
Płyta została wydana w formie krążka i "Niezbędnika Kolędnika" z tekstami wszystkich kolęd. Jej ważnym aspektem jest edukacja i przekazania tego dziedzictwa kulturowego następnym pokoleniom. W myśl zasady śpiewać każdy może słuchacze bardzo chętnie włączają się we wspólny śpiew, odkrywając przy okazji ten cudowny repertuar.
Szata muzyczna płyty stanowi swoisty mariaż tradycyjnej muzyki, naturalnego śpiewu i brzmienia ciekawego instrumentarium z podkarpackich pracowni lutniczych Leszka Pelca i Lucjana Kościółka. Liry korbowe nadają płycie korzennego klimatu. Fidel klawiszowa wspaniale sprawdza się w roli sekundu. Zaś średniowieczna Citola podkreśla dynamikę linii melodycznej w wielu utworach. Do tego wszystkiego na okrasę bębenek radomski z pracowni Piotra Sikory z Kuźnicy. Praca nad płytą była dla nas nie tylko przygodą. To była niesamowita podróż do źródeł, podczas której nie zatrzymaliśmy się w pół drogi. Nieprzerwanie poszukujemy. Wciąż odkrywamy. Nieustannie wędrujemy dalej w poszukiwaniu pieśni naszych korzeni.

|
- Przyszliśmy tutaj zakolędować
Inf. Adam Góral (1888), Borowa 1967 r. Kolęda gospodarska, powitanie.
- Jak się macie gospodarzu
Inf. Julia Kuter (1929), Rakszawa 1974 r. Kolęda gospodarska, powitanie.
- Jak od dawna zwyczaj wszędzie
Inf. Józef Guzy (1914), Żołynia 1965 r. Kolęda gospodarska, życząca.
- W tym ogrodzie, w tym zielonym
Inf. Andrzej Karman (1915), Gorliczyna 1971 r. Kolęda dla panien.
- Gospodarzu szczodry Panie
Inf. Julia Kuter (1929), Rakszawa 1974 r. Kolęda gospodarska z przymrużeniem oka.
- Ze wschodu królowie
Inf. Agnieszka Szumigraj (1902), Jagieła 1969 r. Śpiew kolędniczy.
- W stajni Pan Jezus jest narodzony
Inf. Stanisława Wałczyk (1938), Rakszawa 1974 r. Kolęda domowa.
- W pole pasterze zeszli
Inf. Eleonora Brągiel (1903), Załęże 1972 r. Kolęda pasterska.
- U zielonej dąbrowy
Inf. Katarzyna Kot (1907), Medynia Głogowska 1972 r. Kolęda domowa.
- Bóg w Trójcy Świętej
Inf. Aniela Ślachta (1896), Grodzisko Dolne 1969 r. Kolęda pasterska.
- Z raju pięknego miasta
Inf. Maria Rogala (1887), Wola Żarczycka 1973 r. Z Symfonii Anielskiej (XIV).
- A posła ci była Matuchnicka Boża
Inf. Stefania Rataj (1890), Zagorzyce, kolęda odnaleziona 21 II 1934 r. Kolęda apokryficzna sięgająca korzeniami średniowiecza.
- Ej, lelija
Melodia kolędy "Hej, lelija", inf. Antoni Gliniak (1917), Wólka Ogryzkowa (1969). Słowa kolędy "Ej, lelija", inf. Andrzej Karman (1915) Gorliczyna (1971). Kolęda dla kawalerów.
- Pójdziemy bracia w drogę z wieczora
Melodia kolędy inf. Tomasz Mac (1888), Cieszacin Wielki 1965 r. [*Słowa kolędy inf. Antoni Gliniak (1917), Wólka Ogryzkowa 1969 r. Śpiew kolędniczy.]
- Szczodroki, chodoki
Słowa i melodia I zwr. inf. Stefania Rataj (1890), Zagorzyce 1971 r. [*Słowa zwr. II - VII - Barbara Bator. Podziękowanie dla gospodyni, kolęda połaźników.]
- Gospodarzu panie
Inf. Andrzej Karman (1915), Gorliczyna 1971 r. Kolęda gospodarska, życząca, podziękowanie.
- Bądźcie zdrowi już idziemy!
Inf. : Mel. i sł. I zwr. - inf. Józef Guzy (1914), Żołynia 1965 r. Zwr. II - V warianty tekstowe zebrane na Podkarpaciu. [Zwr. VI i VII - Barbara Bator. Pożegnanie kolędnicze, kolęda życząca.]
| skład: Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa w składzie:
Barbara Bator - śpiew
Maciej Bator - śpiew, citola, lira korbowa
Lucjan Kościółek - lira korbowa, fidel klawiszowa
Wojciech Dulski - bębenek radomski |
|
|
|