|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2024 | |
SAAGARA 3 Wydawca: Glitterbeat Records
Wydany przez czołową, niezależną, europejską oficynę wydawniczą Glitterbeat Records, nowy album Saagara "3", to trzecia odsłona cenionej współpracy polskiego producenta / multiinstrumentalisty Wacława Zimpla z czterema wirtuozowskimi muzykami wywodzącymi się z tradycji muzyki karnatyckiej południowych Indii: perkusistami Giridharem Udupą, Aggu Babą i K Raja oraz skrzypkiem Mysore N. Karthikiem. To tętniące życiem zestawienie gęstych, indyjskich rytmów i pulsujących, elektronicznych wzorów. Album głęboko transformujących kompozycji, które poruszają się po tradycji i eksperymentach, zmierzając w kierunku uniwersalności. Album Saagary przenosi starożytny rytuał muzyki karnatyckiej, muzyki, która przenosi słuchacza z jednego stanu do drugiego, w taniec z muzyką elektroniczną i jej technikami, bitami i syntezą. Całość rozwija się w kosmicznym transie; inspirujące i brzęczące zestawienie gęstych indyjskich rytmów z pulsującymi elektronicznymi wzorami. (anxiousmagazine.pl)
"Przy rosnącej liczbie projektów, w jakie angażuje się Wacław Zimpel, trochę już traciłem nadzieję na powrót grupy Saagara. Minęło już trochę czasu od dwóch poprzednich płyt Zimpla z indyjskimi muzykami. Współpraca ta zaczęła się na początku poprzedniej dekady tuż po tym, gdy polski muzyk - dziś postrzegający się przede wszystkim jako producent, wtedy jednak uznany jazzowy klarnecista - miał okazję pojamować z Giridharem Udupą, mistrzem gry na ghatamie, tradycyjnym instrumencie perkusyjnym z południowych Indii. Wkrótce potem obaj artyści stworzyli kwintet Saagara (...)
Właśnie wydany album "3" kontynuuje obrany wówczas kierunek, choć z zauważalnie mniejszą rolą elementów jazzowych. Wpisuje się to zresztą w szerszy kontekst. W trwającej dekadzie Zimpel coraz rzadziej sięga po klarnet, a jego ostatnie płyty utrzymane są raczej stricte w stylistyce post-minimalizmu, progresywnej elektroniki czy tribal ambientu. Na "Trójce" dochodzą do tego oczywiście partie indyjskich instrumentalistów, występujących tu na równych prawach z Polakiem. W porównaniu z poprzednimi albumami Saagary zwraca uwagę bardziej zaawansowana produkcja, lepsze wykorzystanie możliwości studia i nowoczesnej technologii. Dzięki temu udało się jeszcze ściślej zintegrować ze sobą odległe tradycje muzyczne: karnatackie skrzypce i perkusjonalia, zapętlone brzmienia elektroniczne, a także solówki na klarnecie, przypominające o bardziej jazzowych początkach projektu, choć już nie tak wyeksponowane, jak dotychczas. Wyrażenie zmienił się charakter muzyki, w której medytacyjny nastrój ustępuje większej intensywności (...)
"3" okazuje się najbardziej dopracowanym z dotychczasowych albumów projektu Saagara, na którym bardzo przekonująco udało się połączyć odległą tradycję ze współczesnością, brzmienia akustyczne z elektroniką, zacierając wszelkie gatunkowe i kulturowe podziały. Sporym atutem są też bogatsze aranżacje w porównaniu z ostatnimi płytami Wacława Zimpla, dzięki czemu ta jego obecna koncepcja grania nabrała nowej jakości (...)" (Paweł Pałasz, pablosreviews.blogspot.com)

|
- God of Bangalore
- Sunbeam Spirits
- The Rite of Rain
- Northern Wind Brings Redemption
- Where Is That Blossom
- Earth, Water and The Holy Groove
| skład: Wacław Zimpel - elektronika, klarnet, produkcja
Mysore N. Karthik - skrzypce
Giridhar Udupa - ghatam
Aggu Baba - kanjira
K Raja - thavil |
|
|
|