|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2023 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły MUSIC INSPIRED BY MUSIC INSPIRED BY SLAVS Wydawca: Mystic Production
Najnowszy album Music Inspired by zatytułowany jest "Music Inspired by Slavs". Tym razem za temat przewodni posłużyła mitologia dawnych Słowian. Poza zawartością czysto muzyczną, album opatrzony jest wspaniałą szatą graficzną oraz zawiera opisy każdego z utworów wprowadzające słuchacza w świat dawnych bóstw słowiańskich.
„Music Inspired by Slavs” to album wielowymiarowy. Muzyka folk splata się tu z rockiem i elektroniką. Korzenny, folkowy, słowiański klimat kompozycji jest muzycznym "daniem głównym". Na jego tle, usłyszeć można instrumenty i języki z różnych stron świata. W warstwie konceptualnej – tytuły poszczególnych utworów to imiona słowiańskich bóstw. Na płycie jest też pięć krótkich form muzycznych pełniących rolę przerywników. Ich tytuły (północ, wschód, zachód, południe, centrum) to swego rodzaju drogowskazy wskazujące charakter różnorakich, zewnętrznych wpływów muzycznych obecnych na płycie. W charakterze gości na albumie wystąpiło szesnastu artystów. Wśród nich nie zabrakło tak uznanych muzyków jak Krzysztof Drabikowski (Batiuszka), który zadbał o niezwykłe w swoim charakterze, klimatyczne, mroczne wokale, przypominające cerkiewne pieśni liturgiczne, ale także folkowe zaśpiewy, oraz Mariusz Duda (jako Lunatic Soul), który zaśpiewał w utworze "Swaróg", tworząc swoim głosem niesłychanie melodyjną i przestrzenną atmosferę kompozycji.
"Gwoli pewnego uporządkowania przypomnę, że pomysł na funkcjonowanie warszawskiego projektu Music Inspired by jest z pozoru dość „prosty”. Artyści nagrywają muzykę instrumentalną (w większości), która powstaje pod wpływem głównej inspiracji. Poprzednio były to karty tarota, znaki zodiaku i alchemia. Tym razem przyszedł czas na koncept album dotykający mitologii dawnych Słowian. Zatem wraz z "Furtą", witani słowiańskim pozdrowieniem Sława!, cytując autora bogatych opisów zawartych w książeczce, Wojciecha Adalbertusa Nowakowskiego, „wstrzymujemy szalony rydwan współczesności” i rozpoczynamy „godzinną peregrynację przez słowiańskie szerokości od Wschodu po Zachód, od Południa po Północ” idąc na „spotkanie bogów dawnych Słowian”.
Dość niezwykła to rzecz, w której odległa historia (fakt, że jeszcze pełna wyobrażeń i domysłów), religia i muzyka przenikają się i tworzą intrygującą całość." (Mariusz Danielak, artrock.pl)

|
- Furta
- Świętowit
- Wschód
- Swaróg
- Mokosz
- Północ
- Perun
- Trzygław
- Chors
- Zachód
- Kupała
- Południe
- Łada
- Weles
- Rozstaje
- Rod
| skład: Robert Srzednicki - keyboards, synthesizer, sampling, programming, piano, psaltry, guitar
Artur Szolc - drums, percussion
Kris Wawrzak - basses, sampling, programming, voices
special guests:
Inga Habiba - vocal (2, 7)
Dyba Lach - vocal (13, 14, 16)
Anna Drabikowska - vocal (7, 11)
Lunatic Soul - vocal (4)
Krzysztof Drabikowski - vocal (7, 11), balalaika, accordion (11)
Kamil Popławski - vocal (11)
Maria Ołdak - violin (4, 5, 12, 13)
Tomasz Pokrzywiński - cello (4, 5, 7, 12, 13)
Mariusz "Fazi" Mielczarek - clarinet, bass clarinet (5)
Michał Górczyński - contrabass clarinet (9)
Mariusz Rodziewicz - flute (8)
Igor Szeligowski - french horn (2, 7)
Mariusz "Maniok" Kumala - guitar (13)
Krzysztof Szmytke - hurdy-gurdy (3, 11)
Sebastian Aleksandrowicz - oboe (13)
Nadhir - dulcimer (1, 2, 7, 9, 16) |
|
|
|