logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2025
główna
o gęślach
GŁOSOWANIE
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2023  
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2024  
Jesteś: główna / głosowanie / szczegóły

KAPELA ZE WSI WARSZAWA & BASSAŁYKI
SPLOTY

Wydawca: AKW Karrot Kommando

  Nieco ponad 20 lat temu w historii Kapeli Ze Wsi Warszawa rozpoczął się ekscytujący nowy rozdział, a wszystko to dzięki naszemu wizjonerskiemu producentowi i inżynierowi dźwięku, Mario Activatorowi. Mario z pasją splatał, przeplatał i łączył różnorodne style i dźwięki, dbając o to, by nasza muzyka nie była tylko wspomnieniem przeszłości, lecz także odzwierciedleniem tego, co dzieje się tu i teraz. A czasami nawet sięgała w przyszłość. Początkowo ciężkie basy i nowoczesny sprzęt wydawały się nam nieco obce, ale z czasem musieliśmy przyznać… Mario miał całkowitą rację! Solidna rytmiczna podstawa oraz odrobina elektroniki wniosły do naszej muzyki zupełnie nową energię. Jakie są zatem kolejne etapy tej muzycznej podróży? Z radością prezentujemy nasz najnowszy album „Sploty”, w którym Kapela ze Wsi Warszawa współpracuje z trzema znakomitymi muzykami – Michałem Mareckim, Jurkiem Markuszewskim i Grzegorzem Rytką – znanymi jako Bassałyki. Ta płyta, to dynamiczna, pełna groove’u podróż, w której elektronika, głębokie basy i klawisze harmonijnie łączą się z tradycyjnym folkiem.

"Głównym tematem i tym, co spaja utwory (i muzyków) na płycie „Sploty” jest trans. Choć w kontekście muzyki folkowej od razu przychodzi na myśl transowość oberków, to jednak Kapela Ze Wsi Warszawa i Bassałyki poszli o krok dalej. Wraz z zaproszonymi do współpracy muzykami (...) upichcili płytę, która ducha ma tradycyjnego, folkowego, a ubranie progresywne, innowacyjne. Są tam nie tylko dubowe, DJ-owe basy i beaty, ale też rytmy reagge, punk rocka, a przede wszystkim world music, czyli folku z całego świata. To nie wszystko, bo na tej płycie, między białym śpiewem, tekstami stylizowanymi na gwarowe czy bębenkami, wybrzmiewa jazz, blues, afrobeat, w końcu ambiet i muzyka elektroniczna. Można powiedzieć, że nie jest możliwe połączyć tak wiele gatunków, niektórych dalekich od siebie, ale pamiętajmy, że one wszystkie mają wspólny element: trans, który obecny jest w niemal każdej kulturze.
Tytuł płyty bardzo dobrze oddaje to, co się zadziało. Splata się tu stare i nowe. Tradycyjne akustyczne instrumenty, takie jak lira korbowa, cymbały czy fidel płocka, bratają się z gitarą basową, dubowym drivem, a nawet szamańskimi bębnami. Śpiewane na ludową modłę utwory odwołują się do tradycyjnych przyśpiewek i piosenek, jednak nie są prostym ich odtworzeniem (...) Kapela Ze Wsi Warszawa znana jest z muzycznych mariaży, fuzji i „dźwiękowych koalicji”, wiedzą więc co robią i po raz kolejny udowodnili, że muzyka nie zna granic, nawet tradycyjna, wywodząca się ze wsi. Nie ma dla „Splotów” jednego gatunku. System został złamany. Chociaż to może niektórych wkurzać, ja uważam, że ewolucja, jaką przechodzi Kapela Ze Wsi Warszawa, idąc ramię w ramię z pędzącym do przodu światem, a jednocześnie nie zatracając tego, z czego wyrośli, czyli muzyki tradycyjnej, rytmu polskiej wsi, jest po prostu piękna i fascynująca (...)"
(Mol(l) Płytowy, mollplytowy.pl)

  1. Siwa zezulejko
  2. Kalinowy mostek
  3. Zimna rosa
  4. Grady i pioruny (Taniec chasydzki)
  5. Lesie, mój lesie
  6. W samym sercu
  7. Do Ciebie KasiuNew intro
  8. Do Ciebie KasiuNew
  9. Czas kosić
  10. Nowy Maydów
  11. Postatnica
skład:
Kapela ze Wsi Warszawa:
Sylwia Świątkowska - głos, skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, altówka
Magdalena Sobczak-Kotnarowska - głos, cymbały
Ewa Wałecka - głos, skrzypce, lira korbowa
Paweł Mazurczak - kontrabas
Maciej Szajkowski - bęben obręczowy, daf, perkusjonalia
Miłosz Gawryłkiewicz - trąbka, skrzydłówka
Piotr Gliński - baraban, perkusjonalia
Mariusz Dziurawiec aka Mario Activator - konsoleta

Bassałyki:
Grzegorz Rytka – saksofony
Michał Marecki – instrumenty klawiszowe
Jerzy Markuszewski – perkusja