logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2025
główna
o gęślach
GŁOSOWANIE
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2023  
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2024  
Jesteś: główna / głosowanie / szczegóły

KATARZYNA KAPELA I PATRYCJA BETLEY
SZLAK NADZIEI

Wydawca: Katarzyna Kapela, Patrycja Betley

  "Szlak Nadziei", to projekt pod wodzą Katarzyny Kapeli, skrzypaczki, performeki i śpiewaczki. Album jest muzyczną podróżą śladami uchodźców. Źródłem inspiracji były akcenty muzyczne z trasy tzw. „szlaku nadziei” (za Norman Davies), którą pokonali Polacy w latach 40-tych XX wieku: od Kresów Wschodnich, przez Związek Sowiecki, Persję, Królestwo Iraku, Palestynę, aż po Liban, kraje wschodniej Afryki i Indie. Wśród inspiracji nie zabrakło również współczesnych wątków związanych z kryzysem uchodźczym w Europie i na świecie.

"Niezwykłą płytę przygotowały dwie artystki świetnie znane (nie tylko) na folkowych scenach: Katarzyna Kapela (m.in. Sutari, Kapela Brodów) oraz związana przez lata z Poznaniem Patrycja Betley (m.in. Danar, Same Suki, zespół Karoliny Cichej, znana też ze współpracy z Kayah czy Leszkiem Możdżerem). Ich płyta jest z jednej strony po prostu zbiorem pięknych, często przejmujących utworów, z drugiej - tworzy formę pewnego koncept albumu, zamkniętej, poruszającej całości, mającej wielką wartość zarówno w swej strukturze narracyjnej, jak i na poziomie czysto muzycznym. To muzyczna podróż śladami uchodźców - w sensie podstawowym przypominająca wędrówkę Polaków w latach 40. ubiegłego wieku. Jak same artystki piszą - to uchodźczy szlak nadziei (odwołujący się do terminologii Normana Daviesa): "od Kresów Wschodnich, przez Związek Sowiecki, Persję, Królestwo Iraku, Palestynę, aż po Liban, kraje wschodniej Afryki i Indie". Ale to bolesna wędrówka otaczająca również swą uwagą współczesny kryzys uchodźczy - w Europie i na świecie. Takiej koncepcji sprzyja stosunkowo surowe, kameralne brzmienie, wykorzystujące ograniczony zasób instrumentów i świadomie ograniczający ekspresję wykonawczą. To nie ma być popis i pokaz muzycznego bogactwa. To ma być - i jest - wciągająca opowieść włączająca elementy "napotykanych" na drodze kultur: żydowskiej, perskiej, kurdyjskiej, hinduskiej. Świetna rzecz - godna uwagi nie tylko z powodu jej muzycznych walorów." (Tomasz Janas, kultura.poznan.pl)

Kasia Kapela - współzałożycielka żeńskiego trio Sutari eksperymentującego z różnymi technikami wokalnymi, polifonią i polską muzyką tradycyjną. Założycielka rodzinnej Kapeli Timingeriu grającej muzykę żydowską, cygańską i bałkańską.
Patrycja Betley - tworzy „melodie w rytmie”, łącząc etniczne instrumenty perkusyjne z klasycznymi zestawami perkusyjnymi i elektroniką, co stanowi fuzję, która definiuje jej brzmienie. Współtworzy czołowe polskie zespoły muzyki world, takie jak Karolina Cicha & Spółka, duet Betley/Miró, Kayah & Transoriental Orchestra, trio jazzowe Możdżer/Betley/Smoliński.

  1. Deportacja
  2. Czarna Rzeka
  3. Żydowska
  4. Pogrzebowa
  5. Kołysanka Kurdyjska
  6. Azadi
  7. Wyliczanka Indyjska
  8. Miłość w Bejrucie
  9. Ptaki Granicy
  10. Zikr
  11. Qom Moro Dshubho
skład:
Kasia Kapela - vocal, shruti-box, baritone violin, kankles, hungarian zither
Patrycja Betley - udu, cajón, bodhran, frame drum, polish drum, handpan, doira, daff, bendir, tombak, flute, electronic music

Szymon Wildstein - electronic music (1,8)
Matin Nikookar - music production, electronic music (6)
Zbigniew Kozera - gimbri (10), double bass, tar (11)
Anna Zubrzycki - vocal (2)
Husam Tunjal - vocal (9)