Guslar, to dark-folkowy zespół założony w 2021 roku w Krakowie. Muzyka Guslara jest surowa, oparta na brzmieniu bębnów i prawie pozbawiona instrumentów melodycznych. Operuje dźwiękami instrumentów perkusyjnych i wokalami, odsłaniając ukrytą przeszłość słowiańskiej mitologii.
Rodzanice - trzy duchy losu, słudzy boga Roda. Przędły nić życia każdego człowieka. Mówi się, że gdy rodziło się dziecko, przychodziły trzeciego dnia jego życia, aby stworzyć los i przyszłość. W mitologii nordyckiej znane są jako Norny, a w Grecji jako Moirai. Album „Dola” jest hołdem dla Rodzanic.
"Wieszczba". Prawdopodobnie nie pomylę się, jeśli powiem, że w każdej kulturze, która jest lub była, wróżby i czytanie omenów są powszechne. Obecnie bardziej jako gra lub część tradycyjnych uczt. W czasach średniowiecznych (i nie tylko) czytanie omenów było częścią codzienności. Czy plony urosną duże? Czy moje dzieci będą zdrowe? Czy moje bydło będzie silne i da dużo mleka? A młodzi dorośli mieli jeszcze jedno pytanie... Kto będzie moim ukochanym? Ta piosenka dotyczy tego konkretnego pytania. Do współczesnych czasów przetrwały niektóre praktyki wróżby, takie jak topienie wosku i czytanie z jego cienia. "Dodola" - piosenka jest polskim tłumaczeniem południowosłowiańskiej modlitwy/pieśni do bogini Dodoli. Ludzie modlą się o deszcz, który przyniesie dobre plony. "Wyrocznia" opowiada o wróżbie, którą sprawował kapłan w świątyni Arkona. Mamy bardzo dobry opis wykonany przez Saxo Grammaticus w jego kronice Gesta Danorum. "Rodzanice", to trzy duchy losu, o bardzo podobnych cechach jak nordyckie Norny czy greckie Mojry. Mówi się, że trzy dni po narodzinach przyszły nocą do kołyski i przędły nić losu dziecka. „Pieśń Bojana”, to fragment z „Bogunki na Gople” Ryszarda Berwińskiego. Jest to przekleństwo skierowane przeciwko ludziom, którzy odchodzą od wiary przodków.