|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2020 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły CYMBALIŚCI GRODZISCY CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE Wydawca: Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne
„Cymbały znane i nieznane”, to dwupłytowe wydawnictwo prezentujące sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym instrumencie, charakterystycznym między innymi dla Podkarpacia. Album, stworzyli młodzi ludzie związani z Kapelę Ludową "Grodziszczoki" oraz Ośrodkiem Kultury z gminy Grodzisko Dolne (powiat leżajski).
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w ramach realizowanego międzynarodowego projektu „ARTISTIC”, wsparła wydanie dwupłytowego albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich w wykonaniu Michała Rydzika i jego uczniów. Projekt obejmował nagranie tradycyjnych melodii oraz utworów współczesnych, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich.
"Cymbały znane i nieznane", to album, który proponuje zupełnie nowe, unikalne brzmienie współczesnym hitom, klasycznym kompozycjom oraz pieśniom ludowym. W ramach projektu został wydany 2-częściowy album, który ukaże bogactwo i różnorodność tradycyjnych utworów muzycznych granych w Grodzisku Dolnym i okolicach. Album posiada znamiona encyklopedii muzycznej dawnej wsi podkarpackiej w odniesieniu do różnych grup wiekowych oraz sytuacji życia wiejskiego (codziennego oraz świątecznego). Prezentacje albumowe wieńczą tradycyjne utwory ludowe oraz aranżacje utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych znanych wszystkim z list przebojów.
Album ma ogromną wartość edukacyjną i dokumentacyjną ze względu na przekrojowość prezentowanych utworów. Jego celem jest dokumentacja i promocja muzycznej kultury ludowej, promocja niematerialnego dziedzictwa kulturalnego Podkarpacia, a przede wszystkich zachowanie i zaprezentowanie cymbałów jako instrumentu uniwersalnego" (Małgorzata Kilian, koordynator projektu ARTISTIC).
Na płycie znajduje się łącznie 35 melodii, w tym 21 z repertuaru tradycyjnego (galopki, tramle, krakowiaki, oberki, sztajery) oraz 14 utworów rozrywkowych i popularnych, a także aranżacje muzyki klasycznej. Wszystkie utwory wykonane są na cymbałach rzeszowskich - tradycyjnym dla Rzeszowszczyzny instrumencie ludowym. Utwory zawarte na albumie odtwarzają dawną kulturę muzyczną regionu jak również ukazują cymbały jako instrument wszechstronny i posiadający spore możliwości wykonawcze. W świetle wielu nurtów muzycznych i współczesnych wskazanie dobrego kierunku i wzorca ma pierwszorzędne znaczenie dla zachowania tradycji. Album jest ogniwem łączącym tradycję i teraźniejszość oraz stanowi materiał edukacyjny dla współczesnych adeptów muzyki.
"Nasze wydawnictwo pozostanie materialnym śladem historii folkloru. Polska muzyka ludowa jest bezcennym i żywym dziedzictwem narodowym, które wywarło znaczący, choć niedoceniany w Polsce wpływ na kulturę europejską i światową" (Katarzyna Mach-Wawrzaszek, dyrektor Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne).
Do mistrzów gry na cymbałach należał niewątpliwie Edward Markocki z Podlesia. Jego wnuk Piotr Markocki wraz z pozostałymi solistami - Michałem Rydzikiem z siostrami: Agnieszką, Aleksandrą, Anną Rydzik z Grodziska Dolnego k. Leżajska wykonują utwory zawarte w albumie. Łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, ale i miłość do muzyki. Na co dzień współtworzą Kapelę Ludową "Grodziszczoki" z Grodziska Dolnego.

|
CD I. Muzyka ludowa
- Polka galopka
- Tramelka Żydówka
- Sztajerek "Wstawaj Jasieńku, bo już dzień"
- Krakowiak
- Walczyk Markockiego
- Polka galopka
- Tramelka Markockiego
- Krakowiak weselny
- Sztajerek "Pognała wołki na Żurawiczki"
- Oberek Markockiego
- Sztajerek "Nie rykaj koniku"
- Galopka Markockiego
- Sztajer
- Krakowiak weselny
- "Ale polka"
- Oberek Podkudłacz
- Tramelka grodziska
- Oberek
- "Polka Tadka"
- Sztajerek
- Galopka "Rozpaliły się wiśnie, czereśnie"
CD II. Muzyka nieludowa
- Despacito (Luis Fonsi)
- Tak bardzo się starałem (Seweryn Krajewski)
- The Black Pearl (Klaus Bedelt)
- Cielito Lindo (Quirino Mendoza)
- Dschinghis Khan (Ralph Siegel)
- Cancion del Mariachi (Cesar Rosas)
- Dzieci Pireusu (Manos Hadjidakis)
- Serce w plecaku (Michał Zieliński)
- Katiusza (Matwiej Błanter)
- Walc Ty, tylko Ty (Johann Strauss II)
- Badinerie (Johann Sebastian Bach)
- Kujawiak (Henryk Wieniawski)
- Wiosna, z cyklu 4 Pory Poku (Antonio Vivaldi)
- Polonez Pożegnanie Ojczyzny (Michał Kleofas Ogiński)
| skład: Michał Rydzik - cymbały rzeszowskie (CD I.- 6, 10, 14, 18-21; CD II.- 4, 6, 11, 14)
Agnieszka Rydzik - cymbały rzeszowskie (CD I.- 4, 7, 15; CD II.- 2, 5, 10, 13)
Aleksandra Rydzik - cymbały rzeszowskie (CD I.- 5, 11, 16; CD II.- 1, 7)
Anna Rydzik - cymbały rzeszowskie (CD I.- 2, 3, 9, 12; CD II.- 3)
Piotr Markocki - cymbały rzeszowskie (CD I.- 1, 8, 13, 17; CD II.- 8, 9, 12) |
|
|
|