Jesteś: główna / wyniki / szczegóły AKADEMIA GŁOSÓW TRADYCJI PO SŁOŃCU Wydawca: Soliton
Zespół kobiecy Akademia Głosów Tradycji, bazujący w Gdyni, zgotuje w sercach słuchaczy polską muzykę tradycyjną zaaranżowaną na chóralne śpiewanie a capella. Podążając ścieżką utrwalonej w pieśniach historii, grupa dociera do swych korzeni, sięgając po utwory z najrozmaitszych stron Polski. Każda pieśń to opowieść o miejscach, z których wywodziła się ich starsza generacja. Od wielu lat artystki gromadzą pieśni tradycyjne poprzez bezpośredni kontakt z lokalnymi śpiewaczkami. Odwiedziły wiele wsi na Suwalszczyźnie, na Podlasiu i na Roztoczu, skąd pochodzi większość utworów na płycie "Po Słońcu". Bogactwo przekazywane w starych pieśniach przez kobiety z różnych pokoleń jest nieocenione - zespół czerpie z niego inspiracje i kontynuuje te tradycje.
"Wykonujemy polskie pieśni tradycyjne a capella. Poprzez śpiew docieramy do swoich korzeni. Śpiewamy pieśni zewsząd, sięgając do historii i do miejsc, z których pochodzili nasi przodkowie. Uczymy się pieśni w bezpośrednim przekazie. Od wielu lat odwiedzamy śpiewaczki we wsiach, m.in. na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Roztoczu. Pozyskujemy od nich stare pieśni, w których ukryte są historie, które kobiety noszą w sobie od wielu pokoleń.
Płyta jest podsumowaniem wieloletniego interesowania się polską muzyką tradycyjną. Od co najmniej dekady zachwycamy się zarówno muzyką, jak i słowem zawartym w pieśniach. Odkrywamy ich piękno słuchając materiałów źródłowych, nagranych po wojnie przez etnografów, badaczy terenowych. Dobór i układ pieśni na płycie „Po słońcu” jest nieprzypadkowy. Wybrane przez nas polskie pieśni tradycyjne, z różnych regionów naszego kraju, towarzyszące przez wieki mieszkańcom wsi, opowiadają o cykliczności zdarzeń… O powtarzalnych zjawiskach przyrodniczych, występujących w określonej porze roku… O obrzędach i świętach, które celebrowano, opierając się na obserwacji rocznej wędrówki słońca po niebie… O wydarzeniach, do których powracano zawsze po upływie kolejnych dwunastu miesięcy, które należało wypełnić lub uczcić, aby wszystko działo się właściwie… Wreszcie o radosnych lub smutnych doświadczeniach ludzi, które raz po raz i na nowo, stawały się losem następnych i następnych pokoleń… Taki to krąg życia i śmierci, toczący się po słońcu właśnie – od kiedy zaczyna przybywać światła, do momentu kiedy jest go najmniej…"

|
- Oj dobry wieczór - tradycyjna pieśń bożonarodzeniowa, śpiewana przy wigilijnym stole przezrodzinę pana Stanisława Rajkowskiego z Rakowicz.
- Szumiała dąbrowa - historyczna, wojacka pieśń liryczna z Powstania styczniowego (1863-1864), śpiewana często w trakcie I wojny światowej, ze wsi Katowice i Kukli na Grodzieńszczyźnie.
- Dzys na mòrzu wiôlgô fala - pieśń liryczna, zapisana we wsi Strzelno w gminie Puck, Północne Kaszuby.
- Miesiąc świci a nie grzeje - żartobliwa przyśpiewka, ze wsi Glina z mikroregionu Rzeczycy.
- Nam woda łęgi zabrała - pieśń związana z obrzędowością czasu wiosny, ze wsi Dołhobrody w powiecie włodawskim, na Polesiu Lubelskim.
- Oj już niedaleczko czerwone jajeczko - pieśń związana z obrzędowością czasu wiosny, śpiewana w okresie wielkiego postu, ze wsi Dołhobrody w powiecie włodawskim (Polesie Lubelskie).
- Dajże nam Boże - pieśń z Lubelszczyzny, śpiewana od Wielkanocy do żniw na urodzaj i dobrobyt.
- Z poniedziałejku o godzinie rannej - pieśń liryczna zamawiana przez kawalerów, na dobrą wróżbę, w celu znalezienia odpowiedniej kandydatki na żonę, ze wsi Zastawie koło Biłgoraja. Pozyskana podczas naszego spotkania z panią Janiną Pydo latem 2022 roku.
- Pytam ci sie kalineczko - kujawska pieśń o stracie wianka z pow. Radziejów.
- Witamy Jana świętego – pieśń sobótkowa związana z obrzędowością początku lata, ze wsi Kaliszany-Kolonia w gminie Józefów.
- O święty Janie przyjedź do mnie - pieśń sobótkowa ze wsi Łopoczno w gminie Józefów.
- Siwy koniu, siwy koniu, a grzywko bieluchne - pieśń miłosna, ze wsi Gruszki, Puszcza Augustowska.
- Sadziłam jo cebulecke i sadzić jum bede - żartobliwa przyśpiewka, ze wsi Glina na Radomszczyźnie.
- Boż dopomóż - pieśń liryczna, miłosna, ze wsi Szypliszki na Suwalszczyźnie.
- Do domu żytko, do domu - pieśń żniwna obrzędowa, ze wsi Żegary, gmina Sejny.
- Oj lulajże mi - kołysanka tradycyjna z Roztocza, ze wsi Grabowica w gminie Susiec.
- A w sadeńku piękne drzewo - pieśń liryczna, lament, ze wsi Krzywe na Suwalszczyźnie.
- W sadu, saduleńku - pieśń żartobliwa, z miejscowości Lipsk nad Biebrzą, rejon Augustowszczyzny.
- Bywaj zdrowa moja matko - pieśń weselna, ze wsi Majdów, gm. Szydłowiec, Radomszczyzna.
- Raści raści korowaju - weselna, o obrzędowym cieście weselnym z Sokólszczyzny.
- Czas, czas już niosą trumnę - pieśń pogrzebowa, na melodię od śpiewaka Zdzisława Tararuja, ze wsi Wieska w powiecie sokołowskim, na Podlasiu.
| skład: Anna Bochnak-Fryc - śpiew (1,2,4,6,7,8,10,11,13,14,16,19,20,21)
Joanna Gostkowska - śpiew (1,2,3,4,6,7,8,10,11,12,13,14,18,19,20,21)
Olga Krasoń - śpiew (1,2,5,6,7,8,9,10,11,13,14,19,20,21)
Magdalena Lesiecka - śpiew (1,2,6,7,8,10,11,13,15,17,18,20,21)
Agnieszka Rusakiewicz - śpiew (1,2,4,6,7,8,10,11,18,19,20,21)
Magdalena Śmierzchalska - śpiew (1,2,5,6,7,8,10,11,13,15,18,20,21)
Katarzyna Zajączkowska - śpiew (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,12,13,15,18,20,21)
gość specjalny:
Janino Pydo - śpiew (8) |
|
|