logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ŚPIEWACZKI Z NOWEJ RUDY
ZABZILI TU WZIEPRZKA, A MY O TEM WZIEMY

Wydawca: In Crudo

  Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy powstał w 1991 roku i działa do dzisiaj pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli. Obecnie kierownikiem koordynującym pracę zespołu jest Iwona Potaś, dyrektor GOK w Turośli. Jak można przeczytać na stronie GOK w Turośli w notce poświęconej zespołowi

"Za główny cel swojej działalności postawił kultywowanie i propagowanie kultury kurpiowskiej, dawnej wsi naszego regionu. Zespół od początku swojej ponad 20-letniej działalności jest wierny temu co bezpośrednio wiąże się z folklorem. Dzięki działalności zespołu widz ma okazję na własne uszy usłyszeć: m.in. dziedzictwo wsi naszego regionu w gwarze i gawędzie ludowej zapisanej w pieśniach oraz na własne oczy zobaczyć przepiękne stroje kurpiowskie.

Jego członkowie oprócz śpiewu, z którym zespół jest głównie kojarzony, wykonuje również widowiska oparte na ludowej tradycji m. in. Wesele Kurpiowskie, Śwente ziecory, Kiszenie kapusty, Tłoka na kopanie kartofli, Babskie rozmowy przy darciu pierza, Dożynki - Święto Plonów. We wszystkich tych widowiskach dominuje starannie dobrana do określonego tematu pieśń - forma najbliższa ich sercu. Jeżeli chodzi o repertuar muzyczny jest on bardzo bogaty. Poczynając od dawnych pieśni i ballad ludowych, różnego rodzaju przyśpiewki, gawędę ludową, po pieśni okolicznościowe, religijne i patriotyczne. Wszystkie te pieśni śpiewane są gwarą kurpiowską ze wszystkimi melizmatami i zaśpiewami charakterystycznymi dla tego regionu."

Zespół zdobywał nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, na "Sabałowych Bajaniach" w Bukowinie Tatrzańskiej oraz wielokrotnie na kurpiowskich przeglądach folkloru w Zbójnej i Nowogrodzie.

Nagrania z adwentowego koncertu w Remoncie w ramach Sceny Folkowej "Korzenie" nie są dobrej jakości, najlepsze technicznie z nich ukazało się na składance "I po ścianach 1994-96", wydanej przez nasze wydawnictwo w 2014. Zdecydowałem się większość z nich opublikować ze względu na ich niezaprzeczalną wartość dokumentalną.

Honorata Ruszczyk z zespołu, która uczyła się śpiewać od swoich sióstr, występuje także jako solistka, a inna członkini zespołu Zofia Trzcińska-Parzych jest ceniona jako autorka wyrobów z dziedziny plastyki obrzędowej, takich jak wycinanki, palmy wielkanocne, kierce, kwiaty z bibuły i piór, zajmuje się też tkactwem.

  1. A w niedzielę po obziedzie chodziuł Pan Bóg po tym śwecie
  2. Z tamtej strony dwora zielenią się zioła
  3. I cóz z tą dzieciną będziem cynili
  4. W tej kolędzie kto dziś będzie kazdy sie uciesy
  5. Zabzili tu wzieprzka, a my o tem wziemy
  6. Moja dziewcyno - przyśpiewki do trampowania
  7. Przyśpiewki do trampowania
  8. Zaśpsiewała po rosie, on ją poznał po głosie
skład:
Jeśli notatka z 1995 r. jest ścisła, to śpiewały wtedy:
Zofia Trzcińska-Parzych
Janina Zachłowska
Zofia Stachelek
Stanisława Nietupska
Helena Bączek
Teresa Stachelek
Irena Murach
Honorata Ruszczyk
Bronisława Bałdyga

Koncert odbył się w Klubie Remont 12 grudnia 1995.
Stowarzyszenie Riviera-Remont - realizacja nagrania
Remek Mazur-Hanaj - mastering, kompilacja, projekt okładki, notka

Na okładce dom we wsi Cieloszka, gmina Turośl. Zdjęcie pochodzi z publikacji "Beiträge zu einer allgemeinen Landeskunde", wydanej w Berlinie w 1917 roku pod redakcją Ericha Wunderlicha. Fot. Schultz, 1915