logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SYMFONIA BESKIDZKA
Wydawca: Muzeum i Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha

  "Symfonia Beskidzka", już sam tytuł płyty wprowadza słuchacza w pewien rodzaj uniesienia, wielkości i ponadczasowości. Sprawia, że chce się usłyszeć tę pełnię, bogactwo i spełnienie. Projekt ten można utożsamiać z klasyczną formą programową, gdzie przenikają się treści, ale też nastroje, barwy i brzmienia. Poszczególne części zaskakują zatrzymaniem w czasie, nastrojem tu i teraz. Zapraszają słuchacza do kadrowania emocji, znajdywania własnej ścieżki interpretacji.

"Symfonia" to przede wszystkim niezwykła muzyczna opowieść o życiu, która jest odzwierciedleniem słów Zbigniewa Wałacha Chciałem, aby Symfonia była mocno osadzona w naturze, w zmienności pór roku, pór dnia (...) nie chciałem naśladownictwa. Można w niej odnaleźć metaforę cyklu dnia - od świtu do nocy, pór roku - od wiosny do zimy albo też ludzkiego życia - od narodzin do śmierci. To projekt niezwykle dojrzały, którego poszczególne komponenty powstawały latami osnute na kanwie tradycji. Na muzyczny wątek składają się doświadczenia życia autora koncepcji muzycznej Zbigniewa Wałacha. Znajdziemy tu echa młodzieńczych poszukiwań, czas nauki i poszukiwania własnej drogi wyrazu. Kolejnym - stworzenie kapeli "Wałasi" - (...) to były inspiracje muzyką morawską, słowacką, kontakty z Janem Karpielem-Bułecką, więź z całą muzyką łuku Karpat, były podstawą dźwiękowej kartografii, z których zradzała się idea "symfonii".
[...]
Pejzaż dźwiękowy "Symfonii" tworzą poszczególne sekwencje, które mają odzwierciedlenie w codzienności - jak w każdym dniu, początkiem jest RANEK, utwór otwierający całość. Jak mówi o nim Autor: Każdy poranek jest świeży i nowy (...) może też być metaforą ludzkiego życia - poranek jako dzieciństwo, młodość, południe jako wiek średni, a wieczór - starość, ułożenie do snu (...). To powrót do korzeni, do tego co nieskalane, proste, ale stałe, wieczne i niezmienne. Brzmią tutaj proste instrumenty ludowe - piszczałki, trombita, róg pasterski. Naśladują dźwięki natury, potwierdzają przynależność do miejsca. Jest to cofnięcie się do źródeł, obudzenie świata przeszłości i początek spektaklu dnia (...). Następnie pojawiają się części U ŹRÓDŁA i DOM nawiązujące do tradycyjnych motywów beskidzkich. Kolejnym rozdziałem utworu jest NADZIEJA z utworami Świt i Wołanie. Następnie słyszymy ZMROK jako pełnię, dojrzałość. Tutaj, odmalowana dźwiękami jawi nam się przed oczami piękna i barwna jesień pełna nostalgicznych brzmień. Niesamowite dźwięki liry korbowej przełamują standardy karpackie. Zawarta w tej części Iluminacja zaskakuje nas swoją gwałtownością, pewnym niepokojem. Iluminacja to upływający czas. Nieoczywista barwa liry korbowej i tutaj wprowadza surowość, ale i melancholię. Pozwala na "zatrzymanie w czasie" i przywołuje dawne obrazy. Finałowa część objawiają się jako GŁOSY PRZODKÓW - to zakończenie dnia, muzyka przenosi nas do pracowni Jana Wałacha. Tutaj wybrzmiewają kobiece białe głosy, którym wtórują gajdy - powrót do źródeł. Patrzymy na portrety przodków w pracowni Jana Wałacha. To zakończenie dnia spektaklem, wpisanie w wieczność, bez przeszłości i przyszłości, zastanowienie się na tym co "tu i teraz" (...). To klamra łącząca przeszłość z teraźniejszością, gdzie można odczuć, jak ważna dla autora jest ciągłość tradycji, ale też muzyczna wizja powstała z dotychczasowych doświadczeń. Końcowe brzmienie organów (Józef Skrzek) pozwala na przejście w inny wymiar, który jest zagadką. To profanum i sacrum (...) zakończenie jest dla słuchaczy zagadką.[...]

Magdalena Szyndler

  RANEK
 1. Góry

 2. U ŹRÓDŁA
 3. Swoboda
 4. Boże Wielki

 5. DOM
 6. Dom
 7. Smyrek

 8. NADZIEJA
 9. Świt
 10. Wołanie

 11. ZMROK
 12. Tryptyk
 13. Iluminacja

 14. GŁOSY PRZODKÓW
 15. Kóniokowskie pole
skład:
Zbigniew Wałach - skrzypce, śpiew
Jan Wałach - skrzypce, śpiew
Paulina Kupczyk - skrzypce, śpiew
Zbigniew Michałek - skrzypce
Jarosław Zawada - skrzypce
Karolina Kupczyk - altówka, śpiew
Łukasz Juroszek - altówka
Bolesław Niedoba - kontrabas
Wojciech Golec - akordeon
Marcin Zupański - klarnet basowy, saksofon sopranowy
Joachim Mencel - fortepian, lira korbowa
Józef Skrzek - instrumenty klawiszowe, moog
Józef Broda - trombita, okaryna, piszczałka, słomka, listek, śpiew