logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BERKANAN
KOKOPELLI

Wydawca: Arena Muzyczna Records

  Neofolkowy duet Berkanan z Dolnego Śląska wydał swój drugi album "Kokopelli", który jeszcze bardziej rozpieszcza uszy fanów oryginalnych i etnicznych brzmień. Tym razem Dariusz Miziarski i Witek Kowaliszyn sięgnęli do jednej z legend o Kokopelli – starym bóstwie czczonym przez amerykańskich Indian, którego nazwa stała się tytułem płyty.

"- Kiedy ludzie wędrowali przez świat w poszukiwaniu swojego miejsca do życia, towarzyszyli im ludzie-szarańcza (Kokopelli). Po pewnym czasie dotarli na górę, na której chcieli się osiedlić, lecz była ona już zajęta przez potężnego Orła. Ludzie wysłali Kokopelli, by go poprosił o zgodę na jej zasiedlenie. Orzeł dał ludziom zadania do wypełnienia, które musieli wykonać. Zarobił to, po czym Orzeł wziął łuk i wystrzelił strzałę, która godziła Kokopelli prosto w serce. Ten wyjął flet i zaczął grać rzewną melodię. Zdziwiony Orzeł strzelił do drugiego z nich, który zrobił dokładnie to samo" – opowiadają autorzy płyty, przybliżając w ten sposób jedną z legend o Kokopelli. Podobno tak właśnie powstała muzyka, rytualne leczenie dźwiękiem oraz wyrażanie stanu ducha, które Dariusz Miziarski i Witek Kowaliszyn zawarli w albumie "Kokopelli".

"90 procent materiału na płycie „Kokopelli”, to mroczne dźwięki i klimaty opowiadające dźwiękami o zapomnianych krainach i wymarłych ludach, a także o ich wierzeniach i rytuałach. Przez ponad godzinę przeprowadzamy słuchacza od Ameryki Północnej, poprzez Meksyk w utworach „Tlaloc” czy „Hinmaton Yalatkit” i „Kokopelli”, skandynawskie mroczne klify utworami Sleipnir Raidho czy Jormungand, ocierając się o Daleki Wschód w utworach Kalash czy Czoga Zanbil by dotrzeć w końcu na Wybrzeże Kości Słoniowej z utworem „Nyame”, popijając przy tym magiczny napój Ayahuasca pochodzący z Ameryki Południowej. Pomimo tak dużej różnorodności w stylistyce utworów z różnych zakątków świata, znajdziemy w nich bardzo dużo wspólnych cech i zabiegów muzycznych w aranżacjach. To celowy zabieg, który miał na celu zespolić, ujednolicić większość materiału w całość. I dlatego wpadliśmy na pomysł, aby dużą większość utworów zbudować na rytmicznych, motorycznych frazach wokalnych i dźwiękach „paszczowych”. To sprawiło, iż utwory mają bardzo surowy, naturalny wspólny mianownik i akcent muzyczny." (Berkanan)

Jesteśmy muzycznym duetem neo-dark-folkowym Berkanan ze Świdnicy. Tworzymy muzykę, z pogranicza folku i etno z domieszką muzyki filmowej z subtelną nutą elektroniki. W marcu tego roku spłodziliśmy drugą płytę "Kokopelli". Berkanan jest wypadkową połączenia się dwóch dusz, opartą na symbiozie dwóch struktur muzycznych, instrumentów etnicznych i folkowych oraz elektroniki. Nasza twórczość muzyczna, to swoiste historie, opowieści, pradawne legendy czy stare rytuały opowiedziane dźwiękami, ze szczyptą melancholii, dramatyzmu czy nostalgii gdzie nie gdzie z liryczną, subtelną finezją, a gdzie indziej podniosłą epicką opowieścią. Nasza muzyka jest bardzo ilustracyjna, przez co mocno wpływa na wyobraźnię słuchacza. W swojej twórczości wykorzystujemy akcenty, stylistyki muzyczne z różnych zakątków świata. Od słowiańskich, pradawnych Bogów do nordyckich klifów, po daleki wschód Persji, poprzez azteckiego Boga Słońca Tlaloca, do Uluru - świętej czerwonej skały w Australii... Fascynują nas odległe nacje i pradawne krainy.

 1. Prolog
 2. Nyame
 3. Tlaloc
 4. Sleipnir Raidho
 5. Ayahuasca
 6. Kokopelli
 7. Jormungand
 8. Kalash
 9. Uroboros
 10. Hinmaton Yalatkit
 11. Czoga Zanbil
 12. Epilog
skład:
Witek Kowaliszyn - instrumenty etniczne, folkowe, śpiew gardłowy, wokalizy
Darek MIZIDAR Miziarski - instrumenty elektroniczne, samplery, syntezatory, wokalizy