logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

NINA STILLER & ELJAZZER
KESHER

Wydawca: Vidana Music

  „Kesher”, to najnowszy album Niny Stiller, który artystka nagrała z zespołem EljazzEr, zawierający etniczną muzykę i pieśni hebrajskie w niebanalnych, smooth jazzowych aranżacjach Andrzeja Waśniewskiego. Hebrajski tytuł płyty oznacza "Węzeł” lub „Więź” i jest swoistym pomostem między sztuką uprawianą przez wrocławskich muzyków a ujmująco eklektyczną sztuką Niny Stiller. Całość tworzy niebywałą przestrzeń muzyczną, w której artystka niezwykle udanie balansuje między przebojowością a hipnotyczną narracją tanecznego świata, między modlitwą a ekstatycznym uniesieniem czy delikatnością. „Kesher” to klimatyczna muzyka z etnicznym gruntem, jazzowym pierwiastkiem i szeroko pojętym odniesieniem do  world music.

Nina Stiller, to artystka obdarzona oryginalnym głosem, utalentowana i gruntownie wykształcona,  wokalistka i aktorka. Stiller łączy siły z jazzmanami, dzięki którym w muzycznej warstwie projekt doskonale trafia w gust każdego poszukującego niecodziennych i wyrafinowanych dźwięków. Pracując zaś nad merytoryczną warstwą całości: „Dobierając utwory, trzymałam się wytyczonej przez nas koncepcji połączenia starohebrajskich pieśni i melodii ze smooth jazzem” – wyjaśnia genezę sesji – „Niektóre z utworów pochodzą z czasów biblijnych, niektóre są bardziej współczesne, niektóre nadal możemy znaleźć w liturgii żydowskiej. Jest też pieśń będąca XVII-wiecznym poematem, który śpiewam po hebrajsku w dialekcie jemenickim”.

"Na płycie „Kesher” większość tych elementów łączy się w harmonijną całość.  Idea więzi jest dla Niny Stiller bardzo ważna. Więzi z tradycją, synkretycznej sztuki, połączenia głosu z muzyką instrumentalną, związku Izraelitów z Bogiem, ale także przeszłości z teraźniejszością. Nie przez przypadek tytuł tego albumu oznacza w języku hebrajskim „Więź”. Mamy tutaj zestaw znanych pieśni hebrajskich i tradycyjnych motywów muzycznych – pojawił się też chasydzki taniec "Nigun Atik" (kompozycja Amitai Neemana do słów Michaela Kashtana). Autorzy niektórych z nich zaginęli w otchłani czasu. Twórcy innych są znani, choć może nie zawsze pamiętamy, że autorem pięknej pieśni "Shalom Alechem" był amerykański – ale urodzony w Polsce – pianista, kompozytor, dyrygent i kantor Samuel Eliezer Goldfarb. Słuchacze z pewnością rozpoznają tradycyjny temat "Im Nin’Alu" („Jeśli bramy są zamknięte”) – śpiewany kiedyś przez słynną Ofrę Hazę, autorem słów do tego utworu był XVII-wieczny, żydowski poeta z Jemenu Rabbi Shalom Shabazi.
Wokalistka interpretuje te utwory niesłychanie sugestywnie, z aktorskim zacięciem, a jednocześnie zgodnie z tradycją wykonawczą. Jej wykonania spotykają się z inwencją pianisty i aranżera Andrzeja Waśniewskiego, lidera grupy Eljazzer. Oni wnoszą tu jazzową swobodę, elementy improwizacji, współczesną aurę brzmieniową. W tych aranżacjach mieszają się sugestywne dźwiękowe obrazy, solowe szaleństwo, jakże bliskie transowi muzyki chasydzkiej, ale także kolorowy świat współczesnej World Music. I to wszystko do siebie pasuje, nie sprawia wrażenia sztucznego tworu czy foklorystycznego kiczu. Powstała piękna, momentami poruszająca muzyka na pograniczu gatunków i kultur."
(Marek Romański, Jazz Forum)

  1. Hine Ma Tov
  2. Im Nin’Alu
  3. Shalom Chaverim
  4. Shalom Alechem
  5. Syrtos Shalom
  6. Nigun Atik
  7. Karev Yom
  8. Kol Nidre
  9. Erets Zavat Chalav
skład:
Nina Stiller - śpiew

zespół EljazzER w składzie:
Andrzej Waśniewski - instrumenty klawiszowe
Jiri Tibitanzl - saksofon sopranowy
Grzegorz Grocholski - trąbka
Jerzy Kwinta - kontrabas
Sebastian Szczepanowski - perkusja