logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

OSTATNIA PRZYSŁUGA
Wydawca: Fundacja Piszczałka

  "Ostatnia Przysługa. Marsze pogrzebowe w repertuarze tradycyjnych, roztoczańskich orkiestr dętych" to pierwsze takie wydawnictwo w historii polskiej fonografii. Repertuar pogrzebowy, mimo że obecny w rodzimej kulturze od ponad dwóch stuleci, owiany jest swoistym tabu. Rodzime marsze pogrzebowe to w zasadzie osobny dział muzyki świeckiej, zapoczątkowany w XIX wieku, tworzony w oparciu o konkretne skale, harmonie, rytmizacje, a nawet cytaty w obrębie zbioru, który wciąż powiększa się o nowe utwory.

Tuzin marszów, który znalazł się na płycie (rozpoczynający się nagraniem archiwalnym, a wieńczący pieśnią na sakshorn solo), to jedynie wycinek większej całości, wyselekcjonowany podług tego, co roztoczańskie orkiestry grają na pogrzebach najczęściej, i co jest lub może być dziełem polskich kompozytorów. Wykonują je jedne z ostatnich, tradycyjnych, roztoczańskich orkiestr dętych, wprawione zarówno w pogrzebowym, jak i tanecznym repertuarze. Orkiestry z Goraja, Zaburza, Zakrzewa i Zdziłowic, bo to one występują na tym albumie, mają w swoich szeregach wielu nestorów doskonale pamiętających czasy świetności muzyki dętej w regionie Roztocza. Na "Ostatniej przysłudze" dzielą się oni swoim mistrzostwem i doświadczeniem być może w ostatnim, możliwym do jego uchwycenia momencie.

 1. Do mogiły (J. Baranowski) – nagranie archiwalne
 2. Do mogiły (J. Baranowski) – Orkiestra Dęta z Zakrzewa
 3. Na grobie matki (W. Lewacki) – Orkiestra Dęta z Zakrzewa
 4. Śpij spokojnie (Anonim) – Orkiestra Dęta z Zakrzewa
 5. W drodze do wieczności (J. Baranowski) – Orkiestra Dęta z Goraja
 6. Na grobie syna (Anonim) – Orkiestra Dęta z Goraja
 7. Łzy matki (Anonim) – Orkiestra Dęta z Goraja
 8. Za poległych bohaterów (Anonim) – Orkiestra Dęta z Zaburza
 9. Złamany kwiat (Anonim) – Orkiestra Dęta z Zaburza
 10. Marsz żałobny nr 13 (Anonim) – Orkiestra Dęta z Zaburza
 11. Ostatnia przysługa (Anonim) – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
 12. Ostatnie dźwięki (W. Karaś) – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
 13. W mogile ciemnej (A. Orłowski) – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
 14. Pieśń do św. Józefa (Anonim) – Grzegorz Dzirba
skład:
Orkiestra Dęta z Zakrzewa:
Klarnety: Barbara Sprawka, Wiesław Gozdal, Zygmunt Wójtowicz
Trąbki: Przemysław Dyś, Marek Godula, Mirosław Sprawka, Marcin Tomas
Sakshorny tenorowe: Władysław Kowalczyk, Henryk Skiba, Marek Skiba
Puzon: Augustyn Pałupski (kapelmistrz)
Sakshorn altowy: Grzegorz Skiba
Bas: Stanisław Mączka
Baraban: Mirosław Zalewski


Orkiestra Dęta z Goraja:
Klarnety: Jan Białogłowski (kapelmistrz), Józef Czerw
Trąbki: Adam Styk, Mirosław Styk, Dominik Zygmunt
Saksofony altowe: Zygmunt Czajka, Zbigniew Skrok
Sakshorny tenorowe: Krzysztof Białogłowski, Dariusz Czerpak, Jerzy Nawrocki, Jan Woźnica
Basy: Stanisław Kowal, Filip Majerowski
Baraban: Sławian Kotyła
W nagraniach gościnnie udział wzięła Iwona Pawlak (sakshorn altowy)


Orkiestra Dęta z Zaburza:
Klarnet: Karolina Wcisło
Trąbki: Edward Brodaczewski, Radosław Godzisz, Jerzy Maciocha, Piotr Rataj, Ryszard Rożek, Witold Smyl, Stanisław Woźnica (kapelmistrz)
Saksofon altowy: Monika Mamona
Sakshorny tenorowe: Grzegorz Dzirba, Hubert Maciocha
Saksofon tenorowy: Alfred Bartnik, Paweł Surmacz
Waltornie: Zbigniew Szaran, Józef Woźnica
Saxofon barytonowy: Robert Górniak
Bas: Filip Majerowski
Baraban: Jan Chołota


Orkiestra Dęta ze Zdziłowic:
Klarnety: Julia Jaworska, Henryk Pizoń, Eugeniusz Skrzypek (kapelmistrz)
Trąbki: Lech Ciszek, Mirosław Sprawka, Mirosław Styk
Sakshorny tenorowe: Władysław Kowalczyk, Filip Majerowski, Janusz Wnuk
Saksofon tenorowy: Anna Zdybel
Sakshorny altowe: Józef Kędziora, Stanisław Rakuś
Bas: Józef Sosnówka
Baraban: Henryk Pudło
W nagraniach gościnnie udział wzięli: Przemysław Łozowski (trąbka) oraz Iwona Pawlak (sakshorn altowy)
Orkiestra Dęta z Zakrzewa powstała w roku 1991, ale jej korzenie sięgają lat 30., na które datuje się powstanie Orkiestry Szubartowskiego ze Starej Wsi (obecnie gmina Bychawa). Zespół ten działał do lat 60. po czym rozpadł się, by wkrótce odrodzić się jako Orkiestra Piędziów. Jednak i ten zespół wkrótce zakończył działalność i reaktywował go w latach 90. w gminie Zakrzew Lech Gozdal, orkiestmistrz z wojskowym doświadczeniem, autor wielu opracowań tradycyjnych utworów z Roztocza i Lubelszczyzny. Obecnie orkiestra liczy ok. 12 członków, a jej kapelmistrzem jest Augustyn Pałubski. Zespół do dziś grywa na pogrzebach, uroczystościach państwowych i kościelnych, kontynuując długą tradycję orkiestr z okolic Gałęzowa.


Orkiestra Dęta z Goraja powstała w 2002 roku w wyniku połączenia nieistniejących już dziś orkiestr z Jędrzejówki, Łady, Zagród oraz Gródek. Skład uzupełnili muzycy z okolicznych miejscowości. Jak mawia Józef Czerw, wieloletni były kapelmistrz jędrzejowskiej i gorajskiej orkiestry – jest ich piętnastu, ale z sześciu parafii, siedmiu gmin i czterech powiatów. Jest to jedna z ostatnich orkiestr kontynuujących tradycję grania do tańca w regionie, w którym niegdyś swój dęty skład miała niemal każda wieś. Gorajska orkiestra aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w swojej okolicy oraz na terenie całego kraju. W jej repertuarze znaleźć można starodawne polki, oberki i walczyki przekazywane dawniej między miejscowymi orkiestrami, a także bogaty repertuar marszowy, w tym pogrzebowy. Funkcję kapelmistrza orkiestry pełni obecnie Jan Białogłowski.


Orkiestra Dęta z Zaburza powstała w 1926 roku, w jej skład wchodzili muzycy ze wsi Zaburze, Radecznica, Podlesie Małe, Latyczyn, Chłopków, Dzielce, Gruszka Zaporska, Mokrelipie. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został Michał Krukowski. Zespół działa nieprzerwanie od 3 maja 1926 roku, poza kilkuletnim zamrożeniem działalności podczas okupacji niemieckiej. W czasach swojej świetności orkiestra zdobyła wręcz ogólnopolską sławę, a za swoją działalność otrzymała wiele wyróżnień. Przez dziesięciolecia zaburski repertuar powiększał się, a dziś obejmuje zarówno melodie taneczne, od oberków, polek, walców i kujawiaków po foxtroty i tanga, jak i orkiestrowe marsze, marsze pogrzebowe oraz utwory kościelne. Obecnie funkcję kapelmistrza pełni Stanisław Woźnica.


Orkiestra Dęta ze Zdziłowic powstała w 1932 roku przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Założył ją Józef Dudka po powrocie z wojska, w którym, jako dobry skrzypek, szybko nauczył się gry na instrumentach dętych. W latach 40. prowadzenie orkiestry przejął jego syn Bronisław, który podczas służby wojskowej grał na trąbce w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pozostali synowie Józefa – Leon i Tadeusz – również byli członkami zdziłowickiej orkiestry. Jako że wszyscy bracia równolegle grali w słynnej w regionie kapeli Dudków, lubelska muzyka skrzypcowa przenikała do repertuaru orkiestry, dzięki czemu również dziś znaleźć w nim można tradycyjne podróżniaki, oberki czy polki. Uzupełniają go również marsze, fokstroty, walczyki czy tanga, a tę różnorodność stylów łączy taneczny mianownik, gdyż, jako jedna z nielicznych w kraju, Orkiestra ze Zdziłowic wciąż grywa na potańcówkach oraz weselach. Od kilkunastu lat stanowisko kapelmistrza piastuje Eugeniusz Skrzypek.