logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MASALA SOUNDSYSTEM + SHAZALAKAZOO
SHAZAMASALAKAZOO

Wydawca: I-N-I Music & Sport Agency / Białostocki Ośrodek Kultury

  Z Belgradu do Białegostoku. Masala Soundsystem i ShazaLaKazoo z albumem "ShazaMasaLaKazoo"!!!

Album "ShazaMasaLaKazoo" został przygotowany wspólnymi siłami przez etniczno-elektroniczne zespoły Masala Soundsystem (Polska) oraz ShazaLaKazoo (Serbia), w ramach realizacji projektu Fundacji Planet i Białostockiego Ośrodka Kultury. "ShazaMasaLaKazoo" to szalona przejażdżka post-apokaliptycznym autobusem, którym nowoczesno-tradycyjni ludowi twórcy wybierają się w trasę z Belgradu (przez Sutomore) do Białegostoku - i z powrotem. To futurystyczny soundtrack do polsko-serbskiego wiejskiego wesela (w Atomicach), odbywającego się w 3033 roku nad lejem po atomowej bombie - jednak dawne pola bitwy porastają już zboża, a na niebie znów świeci słońce. Tradycyjne instrumenty i melodie przeplatają się tu z futurystyczną elektroniką, a zakres inspiracji rozciąga się od "ludowszczyzny" z różnych stron świata po popkulturę XX wieku. Dźwiękowy krajobraz płyty to "Słowiański Mad Max" i "Cyberpunk Badlands: Podlasie". Warstwa tekstowa stanowi zaś uniwersalny i krytyczny komentarz do ponadczasowych sytuacji, postaw oraz problemów - które cyklicznie spychają nas na krawędź takiej bądź innej zagłady.

Masala Soundsystem to warszawski kolektyw istniejący od 2002 roku. Widowiskowo zderza świat tradycyjnych instrumentów i melodii z różnych stron świata z nowoczesnymi pętlami bębnów, głębokim basem i społecznie świadomą uliczną poezją (po polsku i po angielsku). Twórczość Masali przekracza gatunkowe ramy, w zależności od potrzeb sięgając po punkową wściekłość, taneczność elektroniki, hip-hopową ekspresję, dubową głębię czy etniczny mistycyzm. Zespół tworzą wirtuozi w swoich dziedzinach, wywodzący się z na pozór odległych muzycznych światów, takich jak muzyka ludowa i etniczna, hip-hop czy nowoczesna muzyka elektroniczna. Ich wspólne działania artystyczne okazują się doskonale współgrać i łączą się w fascynującą całość.

Założony w 1996 roku w Belgradzie zespół ShazaLaKazoo jest ceniony na całym świecie i należy do czołówki światowej globalno-basowej sceny. Jest on jednym z pionierów twórczego łączenia ludowych inspiracji (początkowo bałkańskich, w późniejszym okresie już nie tylko) z nowoczesną "alternatywną elektroniką" z szerokiego spektrum gatunków.
Można powiedzieć, że dojście do skutku tej polsko-serbskiej artystycznej współpracy zapisane było w gwiazdach. Chociaż przez długi czas oba zespoły bezpośrednio się nie poznały - to już na pierwszych imprezach Masala Soundsystem pojawiały się kawałki autorstwa ShazaLaKazoo. Podobnie, kawałek "Cyber Punjabi" z pierwszych wydawnictw Masali, przez kilka lat był "pozycją obowiązkową" w setach ShazaLaKazoo. Z biegiem czasu grawitacja przyciągała ich ku sobie coraz mocniej - w 2010 roku Neki (jeden z założycieli ShazaLaKazoo) zremixował kawałek Village Kollektiv (siostrzanego projektu Masali). Nieco później, w 2014 roku wspomniany Neki oraz Duże Pe z Masali spotkali się w Budapeszcie, biorąc udział w Wyszehradzkim projekcie "Ethno Music - Old Traditions In New Ways". Na kanwie tego spotkania zapadła decyzja, żeby "kiedyś coś zrobić razem".

 1. ShazaMasaLaKazoo
 2. Obywatele IV Świata (ShazaMasaLaKazoo 2022 Re-work)
 3. Sutumore-Byalistok (by Bus)
 4. Kolo Terrorista
 5. Where You Gonna Run?
 6. Mile
 7. Knury Wojny
 8. Marsz Cieląt
 9. Zamiast Końca
 10. End Forest x Duże Pe - Kurs Na Powierzchnię (Masala Soundsystem Remix)
 11. bonus tracks:
 12. Knury Wojny (+ 'Mile' Intro)
 13. End Forest x Duże Pe - Kurs Na Powierzchnię (Masala Soundsystem Remix + 'Zamiast Końca' Intro)
skład:
Marcin 'Duże Pe' Matuszewski - MC'ing, vocals (1-2, 4, 7- 8, 10)
Jolanta Kossakowska - vocals (1-2, 4, 7-8)
Milan Djuric - beats, synths, fx, electric guitar (1-5) / synths, fx (7-9)
Rafał 'Praczas' Kołaciński - beats, samples, synths, fx (6-10)
Bart Pałyga - throatsinging, electric saz, fiddle from Plock, electric suka, sarangi, shah kaman, morin huur, drumla (1-5, 7-10)
Wojciech Lubertowicz - duduk, darbuka, doira, bawu, ney (1-5, 8)
Milos Nikolic - trumpets (1, 3-6, 8)
Bart Pluciński - guitar (10)