logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KLEZMORET
THE MYSTERY OF LIGHT

Wydawca: ACCO MUSIC / Paweł Adam Nowak

  Grupa Klezmoret, poruszająca się między jazzem, muzyką bałkańską, żydowską i folkową, wydała wreszcie nową płytę “The Mystery Of Light”. To album zarejestrowany w nowym składzie, ale także łączący kilka nowych fascynacji muzycznych.

"Zapada zmrok. Gasną lampy i świat powoli kładzie się do snu, zamierając w bezruchu. I wtem, ktoś pociera zapałkę i knot świecy rozbłyska blaskiem płomienia, który rzuca długie cienie ma pogrążony w mroku krajobraz. I tak, wraz z narodzinami światła, rozpoczyna się snuta przez nas opowieść. Prowadzić ona będzie przez, pełen radosnej wspólnoty świętowania , roztańczony parkiet żydowskiego wesela, smutek i melancholię ukryte w gruzach warszawskiego getta, rozgrzane do czerwoności i bezkreśnie przestrzenne bałkańskie równinne stepy, by mieć swój finał w piątkowy wieczór. Gdy wraz z kobietami zapalimy dwie szabatowe świece na początek świętego czasu Szabatu, odpoczynku i świętowania, na pamiątkę cudu stworzenia świata". (Klezmoret o płycie "The Mystery Of Light")

"The Mystery Of Light ma chasydzki trans, wirtuozerskie improwizacje, emocjonalny ładunek, spójną wizję i świetnie zgranych artystów. To z powodzeniem wystarczy, żeby uznać płytę za bardzo udaną." (Linda Jakubowska, JazzPRESS)

Klezmoret to grupa muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to „muzyka środka” w najczystszej postaci. Zamiłowanie muzyków do różnych kultur muzycznych zaowocowało wytworzeniem własnego i niepowtarzalnego stylu. Grupa powstała w Gdańsku w 2006 roku z inicjatywy akordeonisty Pawła A. Nowaka, miłośnika żydowskich pieśni, bałkańskiej rytmiki i słowiańskiej melodyjności. W 2008 roku ukazała się pierwsza płyta KLEZMORET nagrana w studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Po niemal pięcioletniej przerwie, zespół w nowym składzie wrócił do działalności koncertowej.

  1. Siódemka Babci Iwonki - Paweł A. Nowak
  2. Tati un Mama Tants - Andy Statman
  3. Mayn Shtetele Belz - Aleksander Olshanetsky
  4. Fun Tashlich - trad.
  5. Traicho’s Tune - Paweł A. Nowak
  6. Der Heyser Bulgar - trad.
  7. Fraytik oif der nacht - trad.
skład:
Mikołaj Kostka - skrzypce
Paweł A. Nowak - akordeon
Maciej Sadowski - kontrabas
Patryk Zakrzewski - instrumenty perkusyjne