logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SYMCHA KELLER
MAYN SHTETL KOTSK - POLSKO-ŻYDOWSKI FENOMEN KOCKA

Wydawca: Fundacja Kellerów

  Najnowsza płyta Symchy Kellera "Mayn Shtetl Kotsk - polsko-żydowski fenomen Kocka", zawiera tradycyjne pieśni chasydzkie z XIX wieku oraz nauki Rebego Menachema Mendla z Kocka. Płyta została wydana w związku z powstaniem książki "Mayn Shtetl Kotsk = Moje miasto Kock - polsko-żydowski fenomen Kocka". Inicjatorem powstania książki był Ksiądz Prałat z Kocka Bogdan Krawczyk, pasjonat historii Kocka. Niezwykła jest ta historia.

Zapraszamy w niezwykłą podróż do nieistniejącego już świata, na dwór cadyka Rebego Menachema Mendla z Kocka. Posłuchamy oryginalnych chasydzkich pieśni nigunów, śpiewanych tak jak w centrach chasydzkich w szabaty i święta. Wsłuchamy się też w słowa Rebego, jednego z najbardziej charyzmatycznych żydowskich myślicieli XIX wieku.
"Kto raz zajrzy do wnętrza królestwa chasydów, nigdy nie zapomni blasku, który tam ujrzał" (J. Langer)

"Powstała niezwykła książka o kockich Żydach. Duża jej część poświęcona jest postaci bardzo mi bliskiej, Rebemu z Kocka. Wydawca zaproponował mi bym nagrał specjalna płytę która będzie dołączana do książki. Na płycie znalazły się pieśni chasydzkie z XIX wieku. Niguny zaśpiewane a capella, tak jak wykonywano je podczas uroczystości świątecznych czy Szabatowych. Pomiędzy nimi usłyszymy słowa nauk Rebego w języku hebrajskim i polskim, przy czy część polska jest obszerniejsza.

"Nie skupiaj się na ograniczaniu mowy i porywów serca. Tylko, wszystkie złożone piękne obietnice, wszystkie plany które mają swoje źródło w twym sercu - WSTAŃ I CZYŃ !!!"
Wzięliśmy sobie do serca słowa Rebego z Kocka i w tempie błyskawicznym, w dwa tygodnie nagraliśmy płytę. Duszą całego przedsięwzięcia był Ksiądz Prałat Bogdan Krawczyk z Kocka. Jak mawiał pierwszy mistrz Kockera, Widzący z Lublina - "Cóż to byłby za Bóg do którego prowadziła by tylko jedna droga." Tak te drogi zeszły się w Kocku. Myślę że Rabi spogląda na nas gdzieś z góry i na pewno uśmiecha się. Niesamowite jest ta fotografia, wierni wychodzący z kościoła w święto, przygotowujący się do procesji i chasydzi stojący dookoła jak w szpalerze..."
(Symcha Keller)

  1. Unser Rabejnu (trad.) - Oto nasz Rebe
  2. Nigun Dwejkut Sokolow - Medytacja
  3. Nigun Seuda Szliszi Wurke - Trzecia uczta
  4. Nigun Dwejkut - Bojan
  5. Nigun Rikud - Sokolow - Taniec
  6. Nigun Przysche - Trzecia uczta
  7. Nigun Simcha Gur - Radość
  8. Unser Rabejnu - Epilog
skład:
Symcha Keller - śpiew, czytanie tekstów w języku hebrajskim i polskim