logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

CRONICA
UKONY

Wydawca: Cronica

  Album „Ukony” zespołu Cronica, wydany na początku roku 2022. Płyta stanowi zdecydowanie bardziej ciężkie i gitarowe oblicze zespołu. Warstwa liryczna jest bardziej rozbudowana i podparta w dużej mierze growlingiem oraz damskimi wokalami. Słowo "Ukony” oznacza ,,obowiązki”, które w warstwie lirycznej stanowią wspólny mianownik dla wszystkich utworów z płyty. Teksty piosenek oscylują wokół dwóch osi. Pierwsza to demonologia słowiańska ujęta z jednej strony w sposób bajarski i satyryczny, a z drugiej przerażająco ,,praktyczny”... Druga, to natura ludzka, człowiek wraz z całym wachlarzem jego wad oraz irracjonalnym strachem.

Muzycznie Cronica postawiła tym razem na jeszcze cięższe brzmienie gitar, wokali i growl oraz scream głównego wokalisty. W połączeniu z charakterystyczną dla grupy melodyką, damskimi wokalami, typowo folkowym instrumentarium (lira korbowa, skrzypce, flet) udało się nagrać album, które z pewnością zaskoczy starych słuchaczy i najprawdopodobniej zachęci fanów mocniejszych brzmień dotąd nieprzekonanych do takich instrumentalnych połączeń. W trakcie nagrywania płyty pieczę nad rejestracją męskiego głosu zespołu trzymał sam Rafał ,,Rasta” Piotrowski, głos grupy Decapitated, którego gościnny udział można usłyszeć w utworze ,,Dla korzeni”.

Zespół Cronica powstał w Jaworznie w 2014 roku. Wykonuje muzykę zaliczaną jako folk metal, heavy folk czy folk-rock. Styl zespołu charakteryzują zarówno melodyjne, złożone kompozycje z bogatą warstwą liryczną, jak i szybkie, skoczne utwory w klimacie polki. Nazwa zespołu nawiązuje do średniowiecznych utworów dziejopisarskich. Członkowie zespołu inspirują się szeroko pojęta muzyką ludową, celtycką i folkową z obszaru całej Europy. Od początku istnienia eksperymentują z brzmieniami oraz instrumentami charakterystycznymi dla poszczególnych rejonów kontynentu. Warstwa tekstowa inspirowana dawnymi legendami i podaniami ludowymi, wierzeniami, religią, a także filozofią oraz obecnymi odczuciami samych muzyków w sprawach doczesnych. Teksty stylizowane są, jak to określają sami autorzy, na: „ludowo”. Wynika to z zapożyczania zwrotów i wyrazów z języka staropolskiego oraz gwar regionalnych.

  1. Dla korzeni
  2. Pakty
  3. Płomień
  4. Zaklęta w szkle
  5. Wampiór
  6. Dwa lica
  7. Pamiętamy
  8. Myśl szaleńcza
  9. Udręka
  10. Światłonios
skład:
Dariusz Dąbek - wokal, gitara elektryczna
Katarzyna Karoń - wokal, flet poprzeczny
Adrianna Kania - lira korbowa, keyboard, wokal
Magdalena Hałas – skrzypce
Maciej Rzyman – gitara basowa
Dawid Dubiel – perkusja, wokal

gościnnie:
Rafał "Rasta" Piotrowski - śpiew