logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SUTARI
SIOSTRY RZEKI

Wydawca: AAUU records

  Rzeka jest szlakiem dla podróżujących, źródłem wody i pokarmu, domem dla wielu gatunków zwierząt, naturalną granicą. Z rzeką wiąże się wiele obyczajów, wierzeń, rytuałów i opowieści. Jest miejscem wypoczynku, świętowania i obcowania z tajemnicami. Rzeka to żyły Matki Ziemi. Rzeki całego świata splatają się w najcenniejszy warkocz życiodajnej siły, który wart jest naszego szacunku i opieki. Nasza planeta jest dla nas ważna. Całym sercem wspieramy i dołączamy się do działań ekologicznych, mających chronić przyrodę i wszelkie życie na Ziemi. Z tego też powodu tytuł naszej płyty nawiązuje do wspaniałej akcji ekologiczno-artystycznej Siostry Rzeki.
SIOSTRY RZEKI to dialog z tradycjami ludowymi, splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Opowieść o drzemiącej w nas wewnętrznej sile, która daje szansę na zmianę naszego losu.

"Szum fal, szelest liści, skrzypienie leśnej ściółki, świst wiatru, odgłos płynącej wody - te wszystkie elementy w połączeniu z eterycznymi ścieżkami wokalnymi i delikatnym folkowym instrumentarium - wśród którego znajdziecie bębny ramowe, skrzypce, grzechotki, basy, złóbce rezonujące - tworzą niezwykły klimat. To piękna płyta, bardzo szczera i od serca. Od miłośniczek natury i wolności dla osób, które te zachwyty i poglądy podzielają.
Trzy fantastyczne wokalistki prowadzą dialogi, wzbijają się na wyżyny swoich możliwości. Ich głosy uzupełniają się, budując charakterystyczne, wyjątkowe brzmienie, pięknie łączą folkowe polskie tradycje z muzyką współczesną. Warto wsłuchać się w teksty poszczególnych piosenek, zawierające niezwykłe gry słów - autorskie, a jednocześnie inspirowane ludowymi wierzeniami.
To skłaniające do refleksji rozważania na temat obyczajów, rytuałów i relacji pomiędzy człowiekiem a naturą. Autorki zachęcają do zwrócenia uwagi na rolę środowiska i konieczność jego ochrony, jednocześnie interpretując ludowe tradycje po swojemu, skupiając się na tym, co jest im bliskie - wolności, kobiecości i poczuciu więzi siostrzanych."

(Ola Wojcińska, soundrive.pl)

  1. A woda / And water
  2. Lila gąski / Lily geese
  3. Łado
  4. Kośniczki / Women of the harvest
  5. Swaty / Matchmaking
  6. Nurt / Flow
  7. Przemijanie / Transience
  8. Toń / Depths
skład:
Kasia Kapela - śpiew, skrzypce, kankle, bęben ramowy, grzechotki
Basia Songin - śpiew, Wilcze Basy, Sowa, bęben ramowy
Zosia Zembrzuska - śpiew, złóbce rezonujące, bęben ramowy