logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ROD
PÒCZUJ KASZËBSCZÉGÒ DËCHA

Wydawca: Zoharum

  "Pòczuj kaszëbsczégò dëcha", to piąty album folkstepowej kapeli ROD. Wejherowskie trio, którego  twórczość jest inspirowana słowiańskimi tradycjami jakie (w różnej  formie) przetrwały do dnia dzisiejszego. Najnowszy album zespołu opowiada o Kaszubach.

Członkowie ROD tworzą coś w rodzaju kolektywu, realizującego się w działalności artystycznej, silnie związanej ze słowiańską kulturą i obrzędami. Nawiązania są czytelne zarówno w warstwie muzycznej, jak i lirycznej, równocześnie znajdują swoje odbicie w dbałości o wizualny aspekt zespołu (koncerty, teledyski, wizualizacje). W swojej twórczości konsekwentnie próbują zaszczepić na nowy grunt kulturę przodków, gdzie stare obrzędy, zasłyszane legendy, codzienne zwyczaje odwołują się do uniwersalnej wizji wszechświata – czystej, rdzennej i znanej tutaj od wieków, bez zafałszowania i narzuconego przez obcych toku myślenia. Ci piewcy pogańskich tradycji w naturalny sposób kontynuując je, wpisują je w czasy i miejsca z własnego otoczenia. Ich eklektyczna formuła oparta jest na łączeniu dwóch pozornie odległych, wręcz przeciwstawnych światów muzycznych. Gęste bity i elektroniczny puls łączą się z melodiami wygrywanymi na tradycyjnych instrumentach ludowych, tworząc własny, charakterystyczny styl. Całości dopełniają teksty, w których zawarto swoiste przesłanie ROD, gdzie przeszłość i przyszłość traktowane są na równych prawach.
Najnowszy album zatytułowany „Pòczuj kaszëbsczégò dëcha”, nawiązuje wprost do obecnego konfliktu światopoglądowego na Kaszubach, w którym to pradawne tradycje zagrażać zaczęły tym ogólnie przyjętym. To prawdopodobnie pierwsze tak odważne podjęcie tematu i to przez muzyków, wywodzących się z serca tego regionu.

"ROD, przy współudziale innych artystów, tworzą muzykę, którą przy pierwszym spotkaniu można uznać za folk. Jest to jednak zbyt daleko idące uproszczenie. Co więc w istocie proponuje zespół? Czego może spodziewać się potencjalny słuchacz? Energii. Energii zaskakującej, bo płynącej z połączenia brzmień instrumentów elektronicznych z brzmieniami tradycyjnych instrumentów  ludowych (a także instrumentów dawnych) wraz z charakterystycznymi partiami basowymi. Takie łączenie dwóch bardzo odmiennych światów muzycznych zawsze jest karkołomnym posunięciem. W przypadku ROD ten krok okazał się jednak właściwy. Powstała niecodzienna, oryginalna, energetyczna mieszanka." (Grzegorz Cezary Skwarliński, wywrota.pl)

 1. Urok
 2. Zlodowacenie
 3. Chcemë le so zażëc
 4. Nie ma sie co dziwic
 5. Kaszub to Kaszub
 6. Ludzie jak Ptaki
 7. 4 Ściany
 8. Stroboskopy
 9. Tyleilemasz
 10. Puste Noce
 11. Nie jestem częścią
 12. Smog
skład:
Hansollo - elektronika, mix
Loki - nyckelharpa, piszczałki
Cichy - śpiew, gitara basowa

gościnnie:
Zespół "Kaszubki" z Chwaszczyna - śpiew (3)