logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MARIA POMIANOWSKA PROJECT
SUKOTHERAPY

Wydawca: For Tune

  "Maria Pomianowska zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni. Kiedy nasze codzienne zwyczaje i rytuały ograniczone są poprzez szereg obostrzeń, artystka oferuje nam antidotum w postaci melodii z takich zakątków świata jak: Armenia, Mongolia, Japonia, Grecja, Ukraina, Katalonia, Kurdystan, czy Republika Tuwińska. „Sukoterapia” to podróż w świat brzmień instrumentów, których zadaniem jest ukoić nasze nerwy, zrelaksować ciało i umysł – mówi autorka płyty.
Instrumentem przewodnim jest suka biłgorajska, zaginiony staropolski instrument smyczkowy znany z przekazów z końca XIX wieku i zrekonstruowany przez Andrzeja Kuczkowskiego i Zbigniewa Butryna na podstawie akwareli Wojciecha Gersona. Obsada wykonawcza rozszerzona jest m.in. o takie instrumenty jak: suka mielecka, fidel płocka, wiolonczela, daf, bębny obręczowe, kamertony, sarangi, etc. Istotnym dopełnieniem są staranne aranżacje z wyraźnym naciskiem na melodykę, która pełni rolę formotwórczego elementu całego nagrania. Wszystko to składa się na projekt wysoce wyspecjalizowany i nie pozostawiający miejsca na przypadek."

(Marcin Puławski, laboratoriummf.com)

Za oknem pandemia. Siedzę w domu. Przypominam sobie podróże i wielką radość koncertowania. Z zakamarków pamięci wyłaniają się lekko rozmyte twarze ludzi, którzy twierdzili, że dźwięk suki biłgorajskiej, mieleckiej czy fideli płockiej koił, uspokajał i pozwalał zapomnieć o troskach. Twarze z Szanghaju, Tokio, Szczecina... Zaczynam się zastanawiać. Moc muzyki, moc dźwięku. Jak to jest właściwie? Od początku świata tradycyjne społeczeństwa postrzegały muzykę jako rezonans dźwięków Kosmosu. Była traktowana jako odbicie boskich praw, więc miała moc uzdrawiania, łagodzenia bólu czy cierpienia ciała i ducha. Egipcjanie oznaczali tym samym hieroglifem szczęście i muzykę, Grecy zalecali grę na instrumencie dla oczyszczenia ciała i ducha. W Afryce do dziś mędrcy głoszą, że muzyka jest zjawiskiem, które uzdatnia istotę ludzką do słuchania drugiego człowieka. Dźwięk jest najbardziej uniwersalnym komunikatem. Badając od 30 lat różne instrumenty smyczkowe świata, zetknęłam się z takimi (m.in. kobyz, sarangi czy morin-khur), które w nieprzerwanej linii tradycyjnego przekazu służą celom terapeutycznym. Dobierając repertuar dla odtworzonych fideli szukałam "perełek" w różnych zakątkach świata i pisałam na ich temat kompozycje. Te ładne tradycyjne melodie, które przyciągnęły moją uwagę w Azji, Afryce czy w Polsce miały ciekawe kulturowe konotacje. Wiele z nich należało właśnie do repertuaru tzw. "uzdrawiającego".

Sukoterapia nawiązuje do nazwy zaginionego staropolskiego instrumentu smyczkowego – suki biłgorajskiej, która jest głównym solistą na płycie. Fidel ta znana jest głównie z przekazów z końca XIX w. Instrument został zrekonstruowany przez Andrzeja Kuczkowskiego i Zbigniewa Butryna na podstawie akwareli Wojciecha Gersona. Unikatową wiedzę teoretyczną, na której wsparta była rekonstrukcja wniosła Ewa Dahlig-Turek, ja stworzyłam praktykę wykonawczą. Sukoterapia to podróż w świat brzmień instrumentów, których zadaniem jest ukoić nasze nerwy, zrelaksować ciało i umysł. Melodie pochodzą z różnych zakątków świata. Zagrane na fletach, lutniach czy też zaśpiewane, przełożyłam na język staropolskich fideli kolanowych, wiolonczeli, kontrabasu i zapisałam. Jest też kilka utworów klasycznych. Podstawą, na której wsparta jest melodia każdego utworu jest ambientowa muzyczna baza. Zbudowana specjalnie na potrzeby projektu z dźwięków autentycznych instrumentów etnicznych świata (nie tylko smyczkowych), z których wiele pełni od wieków role terapeutyczne. W tle brzmią lecznicze kamertony, które uspakajają umysł i ciało. Sukoterapia to radość i nadzieja, muzyczny plaster opatrunkowy na dzisiejsze pandemiczne czasy.

Maria Pomianowska

 1. Traditional Kurdish Songs [04:45]
 2. Armenian Song - Sacrifice [03:48]
 3. Inspired By The Music Of Quest Africa [04:59]
 4. Chinese Song - Hope [05:02]
 5. Pandemic Song [05:05]
 6. Occitanian - Pavane [04:41]
 7. Ukrainian Inspirations - Lullabies [03:27]
 8. Slavic Lullaby [04:05]
 9. Inspired By J.S.Bach Cello Suite [06:24]
 10. Catalonian Song - El Cant Dels Ocells [03:41]
 11. Polish Folk Song - My Mom [04:14]
 12. Medley - Melodies From Mongolia & Taiwan [3:57]
 13. Kongurei - Song From Tuva [04:32]
 14. Song From Okinawa - Shima Uta [04:16]
 15. Greek Song - Iriniaki [03:12]
skład:
Maria Pomianowska - suka biłgorajska, suka mielecka, fidel płocka
Karolina Hulbój - wiolonczela, wspak
Arad Emamgholi - daf
Sebastian Wypych - kontrabas
Wojciech Lubertowicz - bębny obręczowe

gościnnie:
Sylwia Nadgrodkiewicz - kamertony
Adrianna Maria Kafel - wspak (9)
Aleksandra Kauf - suka biłgorajska (9)
Shaheen Parvez - sarangi
Ryszard Wojciul - dźwięki przetworzone