logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

POLSKI PIACH
POŁUDNIE

Wydawca: Professor Ripplemark Private Edition

  Polski Piach, to zespół uruchomiony przez Patryka Zakrockiego, czerpiący z tradycji pierwszego bluesa, pustynnego transu i rozwijający własny język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek, zachmurzonego nieba. Muzycy wywodzą się z warszawskiego środowiska improwizatorów, kręgu LADO ABC. Projekt Polski Piach bada pokrewieństwo i zasadność upodobnień między piachem delty Missisipi, Sahary i wiślanych łach.
Partiom gitary Zakrockiego, który posługuje się językiem tradycyjnego, akustycznego bluesa i folkowymi technikami fingerpicking, towarzyszy klarnet basowy Piotra Mełecha, grający krótkie tematy i instrumenty perkusyjne, drumla i inne dodatki dosypywane tu przez Kubę Falkowskiego. Gościnnie w utworze Krawatany pojawia się Hubert Zemler na balafonie.

"Zespół Polski Piach, w myśl artystycznego credo swojego lidera Patryka Zakrockiego "poszukuje pierwotnego entuzjazmu w tworzeniu muzyki". Zakrocki wraz z klarnecistą Piotrem Mełechem i perkusistą Kubą Falkowskim z dużym wyczuciem i przymrużeniem oka wcielają się w rolę czujących bluesa muzycznych nomadów i wprowadzają nas w niespieszny trans. Pomysłodawca projektu odłożył na bok skrzypce, altówkę czy elektryczną mbirę. Tym razem sięgnął po akustyczną gitarę i razem z resztą muzyków nawiązał do korzennego bluesa z różnych szerokości geograficznych. Album "Południe" powinien zatem przypaść do gustu wszystkim tym, którzy namiętnie słuchają starych nagrań bluesmenów z delty Mississippi. Fani afrykańskiego folkloru również powinni znaleźć tu coś dla siebie (...) Obecne na płycie muzyczne odniesienia tworzą obraz bardzo złożony, rozpatrywany na wielu płaszczyznach, budowany w określony sposób przez nietuzinkowe osobowości.

Formacja Polski Piach nie kopiuje patentów Roberta Johnsona czy Ali Farka Toure. Szuka swojego miejsca na muzycznej mapie. Gra oszczędnie, niezwykle interesująco i dostosowuje charakter muzyki do rejonów, w których powstaje. Jeśli szukacie wewnętrznego spokoju w niespokojnych czasach, album "Południe" powinien naprowadzić was na właściwą drogę. Wyjdźcie tylko na długi spacer, zaczerpnijcie świeżego powietrza i koniecznie zabierzcie ze sobą kopę Polskiego Piachu."
 
(Piotr Wojdat, polish-jazz.blogspot.com)   

  1. Południe
  2. Wydmo Trans
  3. Deptany
  4. Ostatni
  5. Usta Usta
  6. Bifuku
  7. Krawatany
  8. Pustynia Psów
  9. Klucze
  10. Polonika
skład:
Patryk "Wydmo" Zakrocki - mała gitara akustyczna, stompbox, instrumenty perkusyjne (4)
Piotr "Wydmo" Mełech - klarnet basowy
Kuba "Wydmo" Falkowski - strąki fasoli, drumla, głos, instrumenty perkusyjne
Hubert Zemler - balafon (7)