logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BESTER QUARTET
BAJGELMAN. GET TO TANGO

Wydawca: PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne - Anaklasis

  Panorama kompozytorskiego dorobku, zbudowana z polskich i jidyszowych międzywojennych szlagierów oraz tang z getta zaprezentowana została na najnowszej płycie wydawnictwa Anaklasis. Album "Bajgelman. Get to Tango" jest próbą odczytania twórczości Dawida Bajgelmana – współczesnym językiem muzyki XXI wieku. Opracowania i aranżacji wybranych utworów podjął się Jarosław Bester. W podróż po twórczości jednego z najsłynniejszych żydowskich twórców dwudziestolecia międzywojennego zabiorą nas znakomici muzycy w towarzystwie gwiazdorskiej obsady wokalnej. Historia Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet (...), wzbogaconym o wkład znamienitych gości: wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego, trębacza Michała Bylicy oraz — a może przede wszystkim — czołówki polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

Na płycie "Bajgelman. Get to Tango" utwory z czasów międzywojnia przeplatają się z muzycznymi zapiskami z łódzkiego getta. (...) Wspólnym mianownikiem albumu jest tango, muzyczny język zrodzony w ubogich dzielnicach Buenos Aires, powstały ze spotkania latynoskiego temperamentu z instrumentarium i bagażem doświadczeń emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej przełomu XIX i XX wieku.

Muzyka żydowska to ogromny zbiór, w którym mieszczą się: muzyka chasydzka, sefardyjska i mizrachi, muzyka wiejska i miejska, religijna i świecka, dawna i najnowsza, dziecięca wyliczanka i symfonia. Istotna część tego zbioru powstawała i rozbrzmiewała przez stulecia na ziemiach polskich. Nosili ją w sobie polscy Żydzi: kompozytorzy, poeci, kantorzy i piosenkarze. Zagłada odebrała im życie i głos. Po latach nieobecności muzyka żydowska wraca do polskiej kultury. Album "Bajgelman. Get to Tango" odsłania przed nami kolejny tomik z tej ciemnej sali biblioteki niepamięci.

Dawid Bajgelman urodzony w 1888 roku łódzki kompozytor, specjalizował się w adaptowaniu żydowskiej tradycji muzycznej na potrzeby operetki i kabaretu. W getcie założył orkiestrę symfoniczną, nie przestawał komponować. Nie przetrwał Zagłady, zginął w obozie koncentracyjnym. Na szczęście znów żyje jego muzyka. Jarosław Bester, autor nowych aranżacji, nie tylko ją przypomniał, ale wydobył na światło dzienne jakość tych kompozycji, nie ustępujących w niczym twórczości Jerzego Petersburskiego czy Henryka Warsa.

  1. Der Weg Cum Glik (Droga do szczęścia)
  2. Nit Kajn Rozinkes (Nie ma już rodzynek), sł. Jeszajahu Szpigel
  3. Klejner Wolkn (Mała chmurko), sł. Abraham Joachimowicz
  4. Grzech, sł. Walery Jastrzębiec-Rudnicki
  5. Cygajner Lid (Cygańska pieśń, sł. Dawid Bajgelman)
  6. Ich Ganwe In Der Nacht (Kradnę nocą, sł. Mosze Broderson)
  7. Kinder Jorn (Dziecięce lata, sł. Dawid Bajgelman)
  8. Jidn Szmidn (Żydzi kują, sł. Mosze Broderson)
  9. Josl-ber (Patriota, sł. Icyk Manger)
  10. Mach Cu Di Ejgelech (Oczęta swoje zmruż, sł. Jeszajahu Szpige)
skład:
Bester Quartet w składzie:
Jarosław Bester - akordeon
Dawid Lubowicz - skrzypce
Maciej Adamczak - kontrabas
Ryszard Pałka - instrumenty perkusyjne

gościnnie:
Grażyna Auguścik - wokal
Dorota Miśkiewicz - wokal
Jorgos Skolias - wokal
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela
Michał Bylica - trąbka