logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BUBA BADJIE KUYATEH
KORA TALKING

Wydawca: Multikulti Project

  Solowa płyta gambijskiego muzyka Buby Badjie Kuyateha, przywodzi na myśl wspaniałe nagrania mistrzów afrykańskiej harfy, jak określana bywa Kora, instrument zachodnioafrykańskich muzyków i pieśniarzy, przekazujących historię i tradycję z pokolenia na pokolenie. To właśnie Toumani Diabate i Ballake Sissoko stworzyli wzorcowe nagrania, teraz dołącza do nich Buba Badjie Kuyateh.
W Polsce znany dzięki współpracy ze Stanisławem Soyką, Marcinem Maseckim, Michałem Górczyńskim, Raphaelem Rogińskim, Milo Kurtisem i Marią Pomianowską, jak przystało na spadkobiercę tradycji afrykańskich griotów, tworzy ramę narracyjną, którą wypełnia subtelną, skrzącą się wieloma barwami opowieść. „Kora Talking” to swoiste muzyczne misterium, a sam Buba posiadł tajemną wiedzę otwierania swoim instrumentem drzwi do drugiego, ukrytego za otaczającym nas wszechobecnym szumem świata.

"Gambijczyk Buba Badjie Kuyateh w solowym, chciałoby się powiedzieć "królewskim" nagraniu! A dlaczego królewskim? Otóż w solowym nagraniu najpełniej realizuje się, bądź nie, autonomiczna koncepcja tworzenia. Oto filozoficzny traktat przemyślany w każdym muśnięciu struny afrykańskiej harfy, legendarnego instrumentu zachodnioafrykańskich griotów.
Urodzony w mieście Brikama, zwanym “Krainą kory” Buba Badjie Kuyateh, magicznym szyfrem dźwięków dociera do granic ludzkiej wrażliwości. Raz dając upust dławiącej w gardle goryczy, innym razem radośnie pląsając po dwudziestu jeden strunach swojego instrumentu. W jego muzyce zawarta jest nieznośna świadomość czasu, przekleństwo starzenia się, przemijania...
Kora, zachodnioafrykańska harfa potrafi imitować ludzki głos we wszystkich jego modulacyjnych niuansach i ukazać różne odcienie radości, smutku, żalu, tęsknoty, a jedno trącenie struny wyzwala całe frazy obrazotwórczych dźwięków, głęboko osiadających w naszej świadomości"

(Tomasz Konwent - Wydawca)

Buba Badjie Kuyateh - wirtuoz kory i kompozytor. Urodzony w 1982 roku w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków) rozpoczął naukę gry na korze w wieku 7 lat. ’Jali Buba’ stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w Gambii występując ze swoją grupą Nyodemaa Band. Jest również nauczycielem kory oraz organizatorem muzycznych wypraw do Gambii. W 2012 roku przyjechał do Polski. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był jego europejski projekt z pogranicza stylów muzycznych – Bantamba, którym zaprezentował się on szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami.

 1. Karan
 2. Dia
 3. Unity
 4. Darkness In The Forest Part 1
 5. Suto
 6. Signo
 7. Kora Talking
 8. Travelling
 9. One Soul
 10. Darkness In The Forest Part 2
 11. Life Is Missing
skład:
Buba Badjie Kuyateh - kora, głos