logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAPELA ZE WSI WARSZAWA
UWODZENIE

Wydawca: AKW Karrot Kommando

  Uwiodła nas. Woda rzeki, studni, deszczu, rosy, mgły i łez. Wobec niej wszyscy jesteśmy równi”.

Najbardziej znany i zasłużony polski zespół world music powraca z nową płytą. Zespół ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem - historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły.

„Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwioobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce - mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska - z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową”.

Impulsem do powstania płyty było skomponowanie przez kapelę w 2019 roku muzyki do filmu dokumentalnego Zaginione Urzecze w reżyserii Adama Rogali i zdjęciami Wiktora Strumiłło. W specjalnej, limitowanej edycji film został dołączony do albumu.  W tytułowym "Uwodzeniu" zespół łączy siły ze spławionym w tym celu z Krakowa, poetą i wokalistą Marcinem Świetlickim.

„Muzyczne wiry i strumienie w które wpadliśmy to dźwięki charakterystycznych dla zespołu akustycznych instrumentów: cymbałów, skrzypiec, fideli, barabanu, kobiecych głosów. I tym razem również pięknie brzmiących i wysmakowanych ręką producenta Mariusza Dziurawca ze Studia As One” - podsumowuje cymbalistka i wokalistka Magda Sobczak.

"Problem z Kapelą Ze Wsi Warszawa polega na tym, że już nikomu niczego nie musi dowodzić, tymczasem wciąż uwodzi. I nie bardzo chciało mi się zabierać głos w jej sprawie, dopóki po raz kolejny nie posłuchałem Uwodzenia i nie doszedłem do wniosku, że to najbardziej zrównoważona i najelegantsza płyta w ich dorobku. Pełna delikatności, lekkości, zupełnie nienachalna, porywająca tym swoim specyficznym cool gładko i naturalnie przetworzonej tradycji." (Bartek Chaciński)

"To niebywałe, że czerpiąc z polskiej wsi da się robić muzykę tak elegancką i wysmakowaną, wolną zarazem od pretensji wpisanej w te dwa określenia. Kapela Ze Wsi Warszawa uszlachetnia mazowiecką prowincję. To swojski folklor, który pozwala na dalekie podróże. Na przykład do głębi duszy." (Marcin Flint)

  1. Uroda
  2. Oracja do wody
  3. Spławiany
  4. Uwodzenie
  5. Potopielka
  6. Chasydzki z Urzecza
  7. Rzeceńka
  8. Krępiański
  9. Kołyska
skład:
Magdalena Sobczak - Kotnarowska – głos, cymbały
Sylwia Świątkowska – głos, skrzypce, skrzypce oktawowe, fidel płocka, suka biłgorajska
Ewa Wałecka – głos, skrzypce
Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka, flugelhorn
Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia
Paweł Mazurczak – kontrabas
Maciej Szajkowski – bęben obręczowy, perkusjonalia, udu
Mariusz Dziurawiec – dub master

gościnnie:
Marcin Świetlicki – wokal (Uwodzenie)
Piotr Malec - tabla (Rzeceńka)