logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAKOFONIKT & CHÓR POGŁOSY
WACŁAW Z SZAMOTUŁ NA LUDOWO

Wydawca: kakofoNIKT

  Płyta zwieńczająca projekt, o którym sami realizatorzy mówią "muzyczny recykling". Nagranie live zrealizowane zostało jesienią 2020 roku w Baborówku, podczas koncertu finałowego podsumowującego cykl warsztatów "Wacław z Szamotuł na ludowo", zorganizowanych przez Stowarzyszenie Musica Patria. Celem projektu było przygotowanie nowych wersji wybranych utworów Wacława z Szamotuł z użyciem ludowych instrumentów, specyficznych dla regionu, takich jak maryny czy instrumentów perkusyjnych oraz ludowej, tanecznej rytmiki wraz z elementami melodycznymi i wykonawczymi, charakterystycznymi dla szamotulskiego folkloru. Wykonawcy, to kakofoNIKT, Chór Pogłosy i goście, wśród których znalazła się m.in. Kapela Szamotulska i mistrz dudziarski Romuald Jędraszek.

"Wacław z Szamotuł żył i tworzył muzykę w wieku XVI, w epoce renesansu. To czas niezwykle ważny zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm), który m.in. objawiał się spojrzeniem wstecz - ku antykowi. Przeszłość służyła przyszłości. Renesans to także czas reformacji i kontrreformacji. Czas rozłamu, ale i szukania wspólnoty (...) Epoka wielkich idei i wielkich osobowości. A pośród tego czasu odnajdujemy i Wacława z Szamotuł, pierwszego polskiego kompozytora, którego utwory drukowano poza granicami Rzeczpospolitej. (...)
Jaka mądrość ludowa istniała w XVI wieku - trudno rzec. Jaka istnieje w XXI wieku - czy jeszcze jesteśmy w stanie ją usłyszeć? Mądrość ludowa bowiem to mądrość życiowa. Obserwacje i doświadczenie zbierane z pokolenia na pokolenie przez ludzi żyjących w naturalnym środowisku. Aby zrozumieć otaczający świat, jego porządek i żyć w zgodzie z nim, a nie wbrew niemu, burząc i niszcząc to, trzeba dostrzec wartość tego, co zostało dane (…) "Wacław z Szamotuł na ludowo" to sięgnięcie do ludowej muzyki, obyczajów i instrumentów ziemi szamotulskiej. Ale to także nowe, autorskie teksty inspirowane tym, co nas niepokoi w XXI wieku.
"Wacław z Szamotuł na ludowo" to powiązanie muzyki dawnej - sakralnej i ludowej - w swym codziennym, jak i duchowym wymiarze oraz nowoczesnej - z wykorzystaniem elektroniki, ale także instrumentów stworzonych ze złomu, wydawałoby się już niepotrzebnego. Muzyczny recykling. Bowiem to, co już niepotrzebne może stać się na nowo, inaczej potrzebne. Muzycznie - połączyliśmy tak różne światy, aby to urzeczywistnić (...)"
(Alina Mądry)

 1. Lamentacja pierwsza
 2. Błogosławiony człowiek
 3. Lamentacja druga
 4. Powszechna spowiedź
 5. Lamentacja trzecia
 6. Dniu naszej światłości
 7. Lamentacja czwarta
 8. Alleluja
 9. Lamentacja piąta
 10. In te Domine Speravi
 11. Lamentacja szósta
 12. Nakłoń ucho Twoje
 13. Lamentacja siódma
 14. Ego Sum Pastor (Bonus)
skład:
kakofoNIKT w składzie:
Patryk Lichota - elektronika
Michał Joniec - złom, bębny obręczowe, tomy
Dominika Szelążek - baraban, bęben obręczowy, werbel, tamburyn

Chór Pogłosy w składzie:
Joanna "Sykula" Sykulska - dyrygentka
Kornelia Kondracka, Justyna Grzesik, Wiktoria Machnicka, Aleksandra Anioła, Malwina Bleja, Julia Wiergowska, Ewa Tracz, Hanna Górnicka-Holeczek, Antonina Bajew, Dominika Sykulska, Elżbieta Pabich, Maria Trzeciak - soprany
Jagoda Nowak, Wiktoria Kostrzewa, Kamila Kaczmarek, Kamila Majka, Maja Wąż, Oliwia Jóźwiak, Zuzanna Bajew, Beata Wiśniowska, Marcelina Truszkowska, Olga Kolińska, Paulina Malanowska-Urbaniak
- alty
Jędrzej Michalski, Dawid Kajczyk, Emil Wilawer - tenory
Tomasz Citak, Maciej Roszak, Wojciech Lubarski, Andrzej Piechota, Konrad Handschuh - basy

gościnnie:
Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa
Romulad Jędraszek - dudy

Kapela Szamotulska w składzie:
Natalia Czaja-Jagielska - skrzypce
Paweł Kuźniak - maryna
Tomasz Kuźniak - klarnet