|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2020 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły KAKOFONIKT & CHÓR POGŁOSY WACŁAW Z SZAMOTUŁ NA LUDOWO Wydawca: kakofoNIKT
Płyta zwieńczająca projekt, o którym sami realizatorzy mówią "muzyczny recykling". Nagranie live zrealizowane zostało jesienią 2020 roku w Baborówku, podczas koncertu finałowego podsumowującego cykl warsztatów "Wacław z Szamotuł na ludowo", zorganizowanych przez Stowarzyszenie Musica Patria. Celem projektu było przygotowanie nowych wersji wybranych utworów Wacława z Szamotuł z użyciem ludowych instrumentów, specyficznych dla regionu, takich jak maryny czy instrumentów perkusyjnych oraz ludowej, tanecznej rytmiki wraz z elementami melodycznymi i wykonawczymi, charakterystycznymi dla szamotulskiego folkloru. Wykonawcy, to kakofoNIKT, Chór Pogłosy i goście, wśród których znalazła się m.in. Kapela Szamotulska i mistrz dudziarski Romuald Jędraszek.
"Wacław z Szamotuł żył i tworzył muzykę w wieku XVI, w epoce renesansu. To czas niezwykle ważny zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm), który m.in. objawiał się spojrzeniem wstecz - ku antykowi. Przeszłość służyła przyszłości. Renesans to także czas reformacji i kontrreformacji. Czas rozłamu, ale i szukania wspólnoty (...) Epoka wielkich idei i wielkich osobowości. A pośród tego czasu odnajdujemy i Wacława z Szamotuł, pierwszego polskiego kompozytora, którego utwory drukowano poza granicami Rzeczpospolitej. (...)
Jaka mądrość ludowa istniała w XVI wieku - trudno rzec. Jaka istnieje w XXI wieku - czy jeszcze jesteśmy w stanie ją usłyszeć? Mądrość ludowa bowiem to mądrość życiowa. Obserwacje i doświadczenie zbierane z pokolenia na pokolenie przez ludzi żyjących w naturalnym środowisku. Aby zrozumieć otaczający świat, jego porządek i żyć w zgodzie z nim, a nie wbrew niemu, burząc i niszcząc to, trzeba dostrzec wartość tego, co zostało dane (…) "Wacław z Szamotuł na ludowo" to sięgnięcie do ludowej muzyki, obyczajów i instrumentów ziemi szamotulskiej. Ale to także nowe, autorskie teksty inspirowane tym, co nas niepokoi w XXI wieku.
"Wacław z Szamotuł na ludowo" to powiązanie muzyki dawnej - sakralnej i ludowej - w swym codziennym, jak i duchowym wymiarze oraz nowoczesnej - z wykorzystaniem elektroniki, ale także instrumentów stworzonych ze złomu, wydawałoby się już niepotrzebnego. Muzyczny recykling. Bowiem to, co już niepotrzebne może stać się na nowo, inaczej potrzebne. Muzycznie - połączyliśmy tak różne światy, aby to urzeczywistnić (...)" (Alina Mądry)

|
- Lamentacja pierwsza
- Błogosławiony człowiek
- Lamentacja druga
- Powszechna spowiedź
- Lamentacja trzecia
- Dniu naszej światłości
- Lamentacja czwarta
- Alleluja
- Lamentacja piąta
- In te Domine Speravi
- Lamentacja szósta
- Nakłoń ucho Twoje
- Lamentacja siódma
- Ego Sum Pastor (Bonus)
| skład: kakofoNIKT w składzie:
Patryk Lichota - elektronika
Michał Joniec - złom, bębny obręczowe, tomy
Dominika Szelążek - baraban, bęben obręczowy, werbel, tamburyn
Chór Pogłosy w składzie:
Joanna "Sykula" Sykulska - dyrygentka
Kornelia Kondracka, Justyna Grzesik, Wiktoria Machnicka, Aleksandra Anioła, Malwina Bleja, Julia Wiergowska, Ewa Tracz, Hanna Górnicka-Holeczek, Antonina Bajew, Dominika Sykulska, Elżbieta Pabich, Maria Trzeciak - soprany
Jagoda Nowak, Wiktoria Kostrzewa, Kamila Kaczmarek, Kamila Majka, Maja Wąż, Oliwia Jóźwiak, Zuzanna Bajew, Beata Wiśniowska, Marcelina Truszkowska, Olga Kolińska, Paulina Malanowska-Urbaniak - alty
Jędrzej Michalski, Dawid Kajczyk, Emil Wilawer - tenory
Tomasz Citak, Maciej Roszak, Wojciech Lubarski, Andrzej Piechota, Konrad Handschuh - basy
gościnnie:
Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa
Romulad Jędraszek - dudy
Kapela Szamotulska w składzie:
Natalia Czaja-Jagielska - skrzypce
Paweł Kuźniak - maryna
Tomasz Kuźniak - klarnet |
|
|
|