logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

JAWA ENSEMBLE
LIVE AT KNB CENTRE

Wydawca: Soliton

  Rejestracja koncertu JAWA Ensemble w składzie: Abdou Ouardi, Lucjan Wesołowski i Anil Kumar, który odbył się 26.07.2019 w ośrodku "Kultura na boku" w Bełchatowie.

W programie koncertu znalazły się tradycyjne pieśni Berberów, utwory z Sahary, a także pieśni Żydów sefardyjskich i klasyczne pieśni arabskie, które oddają bogactwo i zróżnicowanie tradycji muzycznych różnych grup etnicznych Maroka. Zaprezentował je Abdou Ouardi – mistrz lutni arabskiej oud i kanunu, wokalista oraz wykładowca w konserwatorium muzycznym w Safi. Wielokrotnie występował na koncertach w Maroku i zagranicą. W ostatnich latach koncertował także w Polsce, wraz z grupą Jawa Ensemble: multiinstrumentalistą Lucyanem Wesołowskim i Adamem Rozenmanem. W 2018 roku wziął udział w prestiżowym Festival of Sacred Music w Fezie. Obecnie współpracuje z wieloma muzykami z całego świata, w tym z Aradem Emamgholi.

Abdou Ouardi - marokański muzyk, mistrz lutni arabskiej oud i kanunu, wokalista oraz wykładowca w konserwatorium muzycznym w Safi. Autor nowatorskiej metody nauki i podręcznika gry na oudzie. Wielokrotnie występował na koncertach w Maroku i zagranicą. W ostatnich latach koncertował także w Polsce, wraz z grupą Jawa Ensemble i multiinstrumentalistą Lucyanem Wesołowskim.

Abdelhak (Abdou) Ouardi urodził się w w 1970 roku e Casablance. Jako dziesięciolatek rozpoczął naukę gry na lutni oud w Konserwatorium Ben M'sika. Swoją edukację muzyczną kontynuował w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Rabacie, gdzie zdobył swoje pierwsze nagrody i wyróżnienia. W 1991 roku Abdou Ouardi rozpoczął pracę nauczyciela gry na lutni oud w Casablance. W 1992 r. przeniósł się do Safi, gdzie prowadził warsztaty muzyczne w tamtejszym konserwatorium. Prowadził także zajęcia w Konserwatorium Miejskim w Essaouira.
W 2001 roku brał udział w tworzeniu orkiestry miasta Safi, której został dyrygentem, Stworzył także stronę internetową we współpracy z profesorem Michelem Baronem, aby wzbogacić francuską dokumentację o zakresach i kształtach instrumentalny arabski. W 2002 r. Abdou Ouardi założył stowarzyszenie Espoir de La Musique Autentique w Safi, którego celem jest promowanie tradycji muzycznej tego regionu. W tym okresie rozpoczął karierę artystyczną i stworzył Duo EMA, z którym nagrał swój pierwszy album.
W 2003 roku Abdelhak Ouardi był inicjatorem wiosennego festiwalu instrumentów strunowych w Safi. Brał również udział w ogólnopolskim konkursie wiosny marokańskiej piosenki jako kompozytor. Od 2003 do 2005 roku był członkiem kierownictwa artystycznego letniego festiwalu w mieście Safi i szefem marokańskiego komitetu ochrony dziedzictwa muzycznego. Nadal znajduje się w prywatnych szkołach muzycznych Safi jako nauczyciel śpiewu arabskiego i Mouwachahate. Prowadzi również warsztaty gry na oud i warsztaty wokalne, popularyzujące pieśni marokańskie. Niedawno autor stworzył belgijsko-marokańskie trio Flamart.
W listopadzie 2007 roku, artysta nawiązał kontakt z francuskim wydawcą JJ Rébillard i rozpoczął prace nad podręcznikiem gry na arabskiej lutni oud, który stał się pierwszą publikacją o tej tematyce, wydaną w języku francuskim.

 1. Mouwachahe Lamma bada
 2. Hija mia mi
 3. Ya Laure Hobbouki
 4. Surya bansuri
 5. Nassi Nass
 6. Om Namah Shivaya
 7. Adio Querrida
 8. Namaste bansuri
 9. Harramtou bik - Gdybym miał gitarę
 10. Arabian Song
 11. Sahara
skład:
Abdou Ouardi - lutnia arabska oud, kanun
Lucjan Wesołowski - flet bansuri, sitar, gitara
Anil Kumar - tabla