logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

GOOD STAFF
BEZ KOCHANIA TRUDNO

Wydawca: Miwa Group

  Poznański zespół Good Staff, wydał swoją trzecią płytę zatytułowaną "Bez kochania trudno". Tytuł został zaczerpnięty z tekstu ludowej pieśni kurpiowskiej "Po cóż żeście przyjechali moi mili goście". Bo też i cała płyta utrzymana jest w konwencji folkowej. Są to autorskie opracowania polskich pieśni ludowych dokonane przez Jacka Skowrońskiego - pianistę, klawiszowa i aranżera, we współpracy z całym zespołem Good Staff.

"Nuta folkowa, wyczuwalna w stylu zespołu od początku jego istnienia, zaczęła coraz bardziej dochodzić do głosu. Nasz pianista i klawiszowiec, Jacek Skowroński, sięgnął do swoich notatek – ulubionych polskich melodii ludowych, gromadzonych przez lata z różnych źródeł – i zaczął je opracowywać. Pojedyncze pieśni same układały się w opowieść – historię o miłości, tej romantycznej, przekornie zalotnej, tracącej wianek, stojącej przed ślubnym ołtarzem i tej tragicznej, niespełnionej czy wołającej do samego Boga. Opowieść wyśpiewaną prostymi ludowymi słowami i oplecioną mozaiką dźwiękowych barw, melodii i rytmów. Każdy dorzucił tu coś od siebie; w ten sposób powstawały "własne" fragmenty instrumentalne, wokalizy, pomosty między zwrotkami czy nawet całe utwory. Chodziło o to, by te surowe ludowe pieśni ubogacić w nasz, goodstaffowy sposób..." - piszą muzycy

"Good Staff" to dosłownie "Dobry Skład". Ale dobry jest też dla nas Staff Leopold, którego utwory kilka lat temu zainspirowały Wojtka Winiarskiego do napisania piosenek (...)
W 2020 roku ujrzała światło dzienne i nocne nasza wymarzona folkowa płyta "Bez kochania trudno". Zrodziła się ona z naszej fascynacji polskimi pieśniami ludowymi. Folkowa nuta była obecna w nas od początku istnienia zespołu. Tym razem zaczęliśmy wsłuchiwać się w nagrania ludowych śpiewaków i sięgnęliśmy do wielotomowego dzieła Oskara Kolberga. Opracowaniem wybranych pieśni zajął się grający w zespole na instrumentach klawiszowych Jacek Skowroński. Ciekawa to podróż – znaleźć się w nowych muzycznych przestrzeniach, ewoluując w stronę świata etnicznych barw, nie tracąc przy tym wypracowanego przez 10 lat brzmienia Good Staff. Ważne też dla nas, aby poprzez muzykę i słowo dawać ludziom radość i nadzieję, a te przepełnione różnej barwy uczuciami ludowe pieśni robią to od wieków".

(Good Staff)

 1. Przedświt
 2. Oj, Chmielu
 3. Pocóżeście przyjechali
 4. Czyja dziewczyna
 5. Lipka
 6. Ja Kalinkę łamała
 7. Czerwone jabłuszko
 8. W polu dębina stojała
 9. Rutka Good Staff
 10. Stoi lipeczka
 11. Przez praojców sadzony
 12. Święta Halina
 13. Rozwijaj się wianku
 14. A w niedzielę raniusieńko
 15. Powieczność
skład:
Anna Winiarska - śpiew
Joanna Skowrońska - flety proste, śpiew
Wojciech Winiarski - gitary
Jacek Skowroński - instrumenty klawiszowe, aranżacje
Paweł Głowacki - bas, mandolina
Robert Rekiel - perkusja, instrumenty perkusyjne