|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2020 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły ENEJ A SKIELA WY? Wydawca: My Music
"A skiela Wy?" to projekt odbiegający nieco od głównego nurtu działalności zespołu Enej. To płyta pod każdym względem wyjątkowa, inspirująca i prawdziwa, a wynika to zarówno z niezwykłego procesu twórczego, jak i materiału muzycznego będącego uniwersalnym nośnikiem ludzkich emocji od wieków. Kluczem jest tutaj przede wszystkim pomysł, który kwitł od dawna w głowach muzyków zespołu, marzyli oni bowiem o podróży, zarówno w rzeczywistej, jak i metafizycznej przestrzeni, o odkryciu na nowo i nadaniu współczesnego kształtu twórczości ludowej zebranej w przeróżnych zakątkach Polski i Ukrainy.
"A skiela Wy?" to 12 pieśni i piosenek ludowych zebranych i zaaranżowanych na nowo przez zespół Enej oraz dwie znane wszystkim autorskie kompozycje w kompletnie nowej odsłonie. To pełen szacunku ukłon w stronę tradycji, a zarazem nadanie jej młodzieńczych barw. Materiał tworzą utwory z Warmii, Mazur, Kurpi, Lubelszczyzny, Podhala, Kaszub i Ukrainy oraz takie, które pojawiały się niemal we wszystkich regionach Polski na przestrzeni dziejów. Bez wątpienia melodie doskonale rozpozna każdy ze słuchaczy, jednak zaskoczeniem może być muzyczny eklektyzm, który członkowie grupy z powodzeniem wykorzystują od dawna, odwołując się do przeróżnych gatunków i kultur. Co bowiem wspólnego mają choćby oberek i nowoorleańska rytmika? Otóż okazuje się, że całkiem sporo, muzyka ludowa na całym świecie odwołuje się bowiem do pewnych uniwersalnych motywów wydających się być po części odpornymi na uwarunkowania geopolityczne i historyczne.
Z pewnością ciekawa okaże się sfera instrumentacji i brzmienia, trudno doszukać się w niej mocniejszych gitarowych riffów obecnych w niemal całej wcześniejszej twórczości zespołu, tym razem Enej stawia na akustyczne, delikatne brzmienie, rozszerza paletę muzycznych barw o dodatkowe instrumenty i głosy należące zarówno do członków grupy, jak i zaproszonych do współpracy gości. Wymienić należy tutaj choćby operujące białym śpiewem członkinie Zazula Vocal Group, podhalańskich Górali, wspaniałych gości z Kaszub i Kurpi, dzięki którym słuchacz zetknąć się będzie mógł z językami, czy gwarą oraz stylami charakterystycznymi dla regionów z których pochodzą pieśni. Całość spajają, znany już szerokiej publiczności, głos Piotra "Lolka" Sołoduchy - wokalisty i lidera zespołu - oraz dźwięki instrumentów obecnych w zespole od dawna.
|
- Intro
- Dziewczyna płakała
- W moim ogródeczek
- Kosyw Kozak
- Dziwujo sia ludzie
- Z tamtej strony jeziora
- Kare Konie
- Taniec rzeszowski
- Bez zielone jare zytko
- Kiedym ja szedł
- Radio Hello
- Ój teszno mie
- Liubliu Hrycia
- A u Jawora
- Tak smakuje życie
| skład: Piotr „Lolek” Sołoducha – śpiew, akordeon
Mirosław „Mynio” Ortyński – gitara basowa, śpiew
Paweł „Bolek” Sołoducha – instrumenty perkusyjne
Piotr "Panzer" Pankowski – gitara elektryczna, gitara akustyczna
Jakub „Czaplay” Czaplejewicz – puzon
Łukasz „Długi” Przyborowski – trąbka
Damian „Pinki” Pińkowski – saksofon, klarnet
Kornel Kondrak – perkusja
gościnnie:
Zazula Vocal Group w składzie:
Anna Zagórska - wokal
Aleksandra Myczkowska - wokal
Anna Kushnir - wokal
Anna Łukawska - wokal
Karolina Włodarczyk - wokal
Magdalena Krakowiak - wokal
oraz:
Katarzyna Chrul - wokal
Szymon Chyc-Magdzin - wokal, skrzypce
Robert Czech - cymbały, wiolonczela
Antoni Chyc-Magdzin - skrzypce
Witold Kuczyński - wokal, ligawka
Cezary Kuczyński - wokal |
|
|
|