logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

PIOTR DAMASIEWICZ INTO THE ROOTS
ŚPIWLE

Wydawca: L.A.S. listening and sounding

  Etniczność, improwizacja, jazz, melodia, rdzenny feeling i groove plus swobodna, naturalna ekspresja składa się na definicję Piotr Damasiewicz Ethno Trio.

"Piotr Damasiewicz to jeden z najzdolniejszych i niezwykle kreatywnych trębaczy. Znany jest z tworzenia wielu projektów muzycznych, które wydaje pod własną oficyną wydawniczą L.A.S.. Swój najnowszy album “Śpiwle” nagrał jako projekt Piotr Damasiewicz Into The Roots. Artysta otworzył kolejną furtkę do nowych inspiracji i nieograniczonej wolności twórczej, przekazując ją w niezwykle zaskakującej formie.
Jak już sama nazwa przedsięwzięcia wskazuje, tym razem mamy do czynienia z muzyką wyciągniętą z korzeni różnych miejsc, które Damasiewicz odwiedził. Wciąż u podstaw leży jednak muzyka mocno improwizowana, ale tym razem wypływa ona, m.in. z etnicznej, a nawet folkowej niepowtarzalności polskich gór, ale też norweskiego chłodu i afrykańskiego atawizmu. Różne kultury przyniosły nową, zupełnie trudną do podrobienia jakość, która zrodziła się z otwartości na rdzenne brzmienie, ale też z kolorytu zderzenia wielu cech charakterystycznych dla danego regionu. Taka forma rzuca jeszcze inne światło na jazzową muzykę improwizowaną.
Autentyczności dodaje jej sięganie do źródła, do pierwotnych form czy też pierwszych dźwięków, które mogłyby kojarzyć z określoną tradycją. Następnie całość została ubrana na nowo w zupełnie nieznaną formułę wynikłą z kreatywności Piotra, ale też pozostałych muzyków. Oni jako kolektyw Ethno Trio byli w stanie stworzyć niezwyczajną recepturę opartą na uważności słuchania siebie i umiejętnym dialogu.

Śpiwle to miejsce – ulica idąca wzdłuż Góry Mioduszyna w Suchej Beskidzkiej, do której Piotr Damasiewicz przyjeżdża od kilkunastu lat grając i kontemplując naturę z przyjaciółmi jednocześnie zagłębiając się w rodzimą tradycję." (Łukasz Dębowski, polskapłyta-polskamuzyka.pl)

  1. Blues for J.D.
  2. Neghsa
  3. Møte
  4. Sade Ja Tuuli
  5. Ariunko
  6. Śpiwle
  7. Nattdram
skład:
Piotr Damasiewicz - trumpet, harmonium, percussions, voice,
Zbigniew Kozera - bass, guimbri,
Pawel Szpura - drums, frame drum
Jan Ryt - bag pipe, tin whistle (Śpiwle)