logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

DAJ OGNIA
WYKROT

Wydawca: Daj Ognia

  Na płycie "Wykrot" usłyszymy utwory nawiązujące do muzycznych tradycji Polski i Skandynawii. Zespół przywołuje nastroje z urojonej wioski, gdzie wśród karczemnego rejwachu pobrzmiewa łkanie nieszczęśliwie wydanej panny, za węgłem rozgrywa się kłótnia kochanków, a w tle na dudach przygrywa śmierć.

"Gdy upada drzewo, pod wyrwanymi korzeniami tworzy się wykrot – brama do świata „pod spodem”. Wykorzenienie drzewa przez wiatr kojarzone jest z nadludzką interwencją i niszczycielskimi siłami natury. Z głębi sięgają chtoniczne siły, które dają początek nowym procesom, tworząc dom dla niezliczonej ilości stworzeń. Gdy gałęzie upadłego drzewa nie wyciągają się już ku górze, w wyrwie leśnego poszycia pojawia się ogrom nieba. Gdy odchodzi tradycyjny folklor – tworzy się wykrot, a wśród próchniejących korzeni powstaje nowe życie…

Było bowiem między Danią, Słowiańskim Krajem i Jutlandią zamarznięte całe Morze Bałtyckie, tak że rozbójnicy przychodzący ze Słowiańskiego Kraju splądrowali niektóre okolice Danii, a pośrodku morza na lodzie były założone gospody dla przyjezdnych.
Gramy pod nogę i ku zadumie ludziom spod strzechy i azbestu, przeplatając tradycje muzyczne Polski i Skandynawii na własną anachroniczną modłę. Przywołujemy nastroje z urojonej wioski – plebejski rejwach i tupot bosych stóp po zamarzniętej glebie."
(Daj Ognia)

Daj Ognia to krakowski zespół grający regresywny dark folk inspirowany muzyką tradycyjną Polski i Skandynawii. Muzyka Daj Ognia, podobnie jak legendarne karczmy na zamarzniętym Bałtyku, leży gdzieś pomiędzy Polską a Skandynawią. Członków zespołu łączy fascynacja pierwotną transowością i korzennymi brzmieniami. Tkając muzyczną opowieść wykorzystują dźwięki archaicznych lir smyczkowych, białego śpiewu, dud, bębnów i kości, splatających się w niezwykłe brzmienie – pełne melancholii, jednak porywające do tańca.

"Daj Ognia zdaje się być zawieszone w przestrzeni właśnie gdzieś pomiędzy muzyką wsi znaną z XIX-wiecznej etnografii i stosunkowo niedawnych nagrań terenowych a folkiem zgoła współczesnym. 
Muzyka Daj Ognia nie jest jednak w pełni osadzona w tradycyjnym i rodzimym kontekście kulturowym. Stanowi ona swoistą mieszankę tradycyjnej muzyki Słowiańszczyzny (z naciskiem na Polskę) i Skandynawii. Te dwa żywioły splecione są tu ze sobą tak bardzo, że czasem ciężko rozróżnić skąd dana melodia pochodzi.
Na instrumentarium użyte na "Wykrocie" składają się instrumenty zarówno polskie, jak i skandynawskie, a także odleglejsze: tagelharpa, strakharpa, mandola, dudy i przeróżne bębny (obręczowy, baraban, darbuka), a nawet... kości. To wszystko wspomagane jest wokalem niezwykle charyzmatycznej Anny Sitko."
(Pietja Hudziak, Słowiańska moc)

  1. Midsommar
  2. Halling efter Berglund
  3. Kir
  4. Wykrot
  5. Oj nie pójdę
  6. An dro de Wit
  7. Polska efter Pekkos Hansson
  8. Radio Drakkar
  9. Trupietany
  10. Po mojej woli
skład:
Anna Sitko - śpiew
Wit Rzepecki - strakharpa, dudy
Michał Górka - tagelharpa, mandola
Agnieszka Oramus - bęben obręczowy, darabuka, baraban
Michał Biel - bęben obręczowy, baraban, kości