logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

DOMINIK STRYCHARSKI CORE 6
CzÔCZKÒ

Wydawca: For Tune

  Projekt "Dominik Strycharski Core 6 - Czôczkò" składa się z wyjątkowych polskich przedstawicieli muzyki awangardowej, którzy zmierzyli się twórczą wizją i interpretacją muzyki Kaszub, gdzie zderzają się dwie rzeczywistości - intelektualizm współczesnej kompozycji oraz korzenność, tradycyjność muzyki i jej żywiołowość. Wszystkie utwory zostały zainspirowane oryginalnymi pieśniami kaszubskimi wymienionymi w podtytułach i zaaranżowanymi przez flecistę Dominika Strycharskiego.

Album Czôczkò to 9 kompozycji, głęboko osadzonych w tradycji kaszubskiej. Utwory zaskakują intensywnością, a zarazem ujmują prostotą. Nie są zwyczajnym odtworzeniem oryginalnego zapisu nutowego melodyjnych kaszubskich pieśni, choć wierność ich pierwotnej wersji jest zachowana i słyszalna pomiędzy kolejnymi warstwami dźwięków kreowanych przez zespół. Nie ma mowy o dekonstrukcji. Słuchacz może odnieść wrażenie, że wraz z instrumentalistami, w ferii najróżniejszych barw wiruje wokół osi jaką stanowi muzyka ludowa. Czasem będąc nieco bliżej jądra, innym razem nieco z dystansu chłonąc szczerość i naturalność muzyki tradycyjnej północnego regionu Polski, osadzonej na gruncie freejazzowej, niezwykle wysmakowanej improwizacji.
Jak to często bywa w przypadku projektów Dominika Strycharskiego, jest to bardzo konceptualne podejście połączone jednak z naturalnością i energią jaka płynie z samego grania i improwizowania. Projekt odnosi się do muzyki jako obrzędu, a zarazem jako dzieła sztuki. W projekcie kaszubską muzyka łączona jest z freejazzem, gamelanem, afrykańskim traktowaniem rytmu, heterofonią i wielopoziomowością możliwą do osiągnięcia w większym składzie muzyków.

Ważnym elementem projektu jest zetknięcie się kaszubskiej muzyki z innymi światami muzycznymi, z innymi kulturami i tradycjami, z kilku miejsc naszego globu. Projekt ma niepowtarzalną aurę brzmieniową ze względu na tworzący go zestaw instrumentów: flety proste, klarnety, dwa kontrabasy i dwie perkusje. Daje to możliwości w pełni orkiestrowej kolorystyki, a zarazem mocno nawiązuje do instrumentarium i chropowatości polskiej muzyki ludowej.

  1. rubin
  2. szafir
  3. topaz
  4. diament
  5. ametyst
  6. akwamarina
  7. szmaragd
  8. spinel
  9. antracyt
skład:
Dominik Strycharski - flety proste
Wacław Zimpel - klarnety
Zbigniew Kozera - kontrabas
Ksawery Wójciński - kontrabas
Hubert Zemler - perkusja, instrumenty perkusyjne
Krzysztof Szmańda - perkusja, instrumenty perkusyjne