logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BRONISŁAWA CHMIELOWSKA
STARE PIEŚNI

Wydawca: Fundacja Ważka

  "Bronisława Chmielowska. Stare pieśni" to płyta-portret jednej z najznakomitszych dolnośląskich śpiewaczek - Bronisławy Chmielowskiej z Mroczkowic. Wszystkie nagrania, które się na niej znalazły, zrealizowane zostały w domu pani Bronisławy. Oprócz pieśni śpiewanych przy różnych okazjach: lirycznych, weselnych, rekruckich, wojenkowych, żniwnych, kolęd i pieśni nabożnych, na płycie znalazło się kilka krótkich opowieści pani Broni, będących zarówno wprowadzeniem do pieśni, jak i ilustracją ekspresyjności i witalności śpiewaczki.

  PIEŚNI LIRYCZNE
 1. Oj nie ma jak moja miła Marysieńka
 2. O pieśniach
 3. Przyszła zima ostra
 4. A dajże mi Boże okienko w komorze
 5. A jak ja cię w tym gaiku dopadnę
 6. O muzyce
 7. Jasio konie poił, Kasia wodę brała

 8. PIEŚNI WESELNE
 9. Oj siadaj, siadaj Hanusiu z nami
 10. Przed dom zajechał, siadać jej kazał
 11. A spojrzyj dziewczyno na wysoką wieżę
 12. O oczepinach
 13. Oj chmielu

 14. PIEŚNI REKRUCKIE, WOJENKOWE
 15. Pierwsza godzina, północ wybiła
 16. Rekrucie, rekrucie czego ty się smucisz
 17. Pójde se ja na ryneczek
 18. Pode Lwowem brama malowana
 19. Wzięli mnie do wojska, jak ptaszka do klatki
 20. Wyjeżdżał brat na wojenkę

 21. PIEŚNI ŻNIWNE
 22. O ochocie
 23. Dożynaj, dożynaj mała żniwiareczko
 24. Skąd idziesz, skąd idziesz

 25. KOLĘDY
 26. O świętach Bożego Narodzenia
 27. Św. Szczepan po kolędzie chodził
 28. O Szczodrakach i winszowaniu
 29. Iszła Hanusia krajem dunaju
 30. O bałabuszkach
 31. Bóg w Trójcy Świętej

 32. PIEŚNI NABOŻNE
 33. Modlitwa poranna dziadka
 34. Gdy miły Jezus był w Betaniji
 35. O obrazach w transporcie
 36. Smutny dzień nastaje, smutna nowina
 37. Modlitwa do św. Barbary
 38. Do św. Barbary
 39. O zmarłym i stole

 40. Kołysanka
skład:
Bronisława Chmielowska - śpiew, opowieści


szerszy opis:

Bronisława Chmielowska urodziła się w roku 1935 w miejscowości Wołczuchy, dawniej powiat gródecki, województwo lwowskie. Miałam osiem lat, jak my stamtąd wyjeżdżali, ale tam wszystko pamiętam, jak tam gdzie każden jakiś rowek był, gdzie droga, gdzie kiedy było jakie błoto. Było tak, no naprawdę, tak było biedno, ale wesoło. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z mamą, stryjkiem i siostrą została przesiedlona na Górny Śląsk, a w roku 1947 przyjechała na Dolny Śląsk. Początkowo zamieszkali w okolicach Złotoryi, a po wyjściu za mąż pani Bronisława przeniosła się do Mroczkowic, gdzie mieszka do dzisiaj i wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo. Z sentymentem opowiada o życiu na Kresach, często mówi, że Ja już wszystko przeżyłam w tym swoim życiu. Jak my tu wyjechali, bo ja nie byłam jeszcze tam [w Wołczuchach], ale tak by mi się chciało na starość tam iść. Śmieję się, że jak ja umrę, to pierwsze polecę tam zobaczyć.

W repertuarze posiada wiele tradycyjnych pieśni, których nauczyła w domu rodzinnym od mamy Agnieszki Zamirskiej, stąd też tytuł płyty, który zaproponowała nam sama mistrzyni ­ stare pieśni. Wiele z nich śpiewała później jako członkini zespołu "Podgórzanie", choć włączone do repertuaru zespołu ludowego straciły swój pierwotny charakter.

Wszystkie nagrania, które znalazły się na płycie zrealizowano w domu pani Bronisławy Chmielowskiej w okresie od lipca do października 2015 r. Są to pieśni śpiewane przy różnych okazjach: pieśni liryczne, weselne, rekrucie, wojenkowe, żniwne, kolędy i pieśni nabożne oraz dwie modlitwy i kołysankę. Wiele z nich straciło swój dawny, obrzędowy charakter i jest przechowywanych w pamięci najstarszych śpiewaków. Pomiędzy nimi autorzy płyty umieścili kilka krótkich opowieści pani Broni, będących zarówno wprowadzeniem do pieśni, jak i ilustracją ekspresyjności i witalności śpiewaczki.

Nie jest to zbiór pieśni ulubionych, ale faktycznie "starych", odsłaniających fragmenty dawnego życia pani Broni, który został w Wołczuchach. "Tam u nas na Ukrainie, to bardzo się dużo śpiewało, wieczorami wychodzili dziewczęta, chłopaki wychodzili i śpiewali. Bronisława Chmielowska w wielu swoich opowieściach podkreśla, że śpiew miał niegdyś zupełnie inne znaczenie niż dziś. Pieśni były nieodłącznym elementem obrzędów i świąt kalendarzowych. Śpiew posiadał także inne funkcje, miał więcej zastosowań społecznych niż obecnie. Śpiewano przy pracy, którą często wspólnie wykonywano, zarówno w domu, jak i na polu; na muzykach, spotkaniach. Pani Bronisława wspomina, że kiedyś śpiewano po prostu ot tak, dla przyjemności, żeby pobyć ze sobą. U nas bardzo dużo śpiewała młodzież. Schodziła się w niedzieli gdzieś tam razem, jak z zabawy wracali, wszędy śpiewali, nie tak jak tera".