logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

CAUCASUS+
COLLECTION VOL. 1: GEORGIA+

Wydawca: Fundacja Inna Przestrzeń

  Pierwsza, muzyczna kolekcja Festiwalu Transkaukazja. Dziewięć zespołów oraz trzech muzyków, reprezentujących różne gatunki muzyczne i pochodzących z wielu różnych krajów (Gruzja, Polska, Senegal, Wielka Brytania, Jamajka, USA i Nigeria) w dziesięciu wspólnych niezwykłych projektach muzycznych.

 1. Perxuli - Gordela + Pako Sarr
 2. Sissa - Chveneburebi, Psio Crew, Mamadou Diouf
 3. Chrelo Pepela - ZumbaLand, Pako Sarr, Ifi Ude
 4. Nena, Nena - Chveneburebi, Vołosi
 5. Game Mtashi - Chveneburebi, Mamadou Diouf, Warsaw Horns, Clive Brown & The Shekinah Singers (rhythm section)
 6. We Shall Overcome - Chveneburebi, Clive Brown & The Shekinah Singers
 7. Teylou - Gordela, Pako Sarr
 8. Hard Way - Natural Born Lovers, Warsaw Horns
 9. Raodenta - 33A, Vołosi
 10. BONUS TRACK:
 11. Holy, Holy, Holy - Clive Brown & The Shekinah Singers, Warsaw Horns
skład:
Gordela [Gruzja]
Chveneburebi [Gruzja]
ZumbaLand [Gruzja]
Natural Born Lovers [Gruzja/USA]
33A [Gruzja]
Clive Brown & The Shekinah Singers [Jamajka/Wielka Brytania]
Vołosi [Polska]
Warsaw Horns [Polska]
Psio Crew [Polska]
Ifi Ude [Polska/Nigeria]
Pako Sarr [Senegal/Polska]
Mamadou Diouf [Senegal/Polska]


szerszy opis:

"W 2008 roku nakłoniliśmy do współpracy artystycznej gruzińską grupę Chveneburebi i polski zespół Psio Crew. Po trzech dniach wspólnych warsztatów w warszawskim klubie Palladium odbył się koncert, a efektem współpracy było przygotowanie kilku wspólnych utworów. Jeden z nich to interpretacja tradycyjnej megrelskiej pieśni "Sissa". Utwór został zarejestrowany zdalnie, w studiach muzycznych w Tbilisi i Bielsko-Białej z gościnnym udziałem Mamadou Diouf.

Podczas festiwalu ArtZona odbywającego się w legendarnym klubie 33A w Tbilisi, zaprezentowaliśmy polsko-gruzińsko-senegalski projekt muzyczny, w którym wystąpili między innymi polscy saksofoniści Grzegorz Rytka i Alek Korecki. Po zakończeniu festiwalu wspólnie odwiedziliśmy klub w centrum Tbilisi, gdzie trafiliśmy na koncert bluesowej formacji the Natural Born Lovers dowodzonej przez mieszkającego w Gruzji Amerykanina Paula Rimple. Spotkanie przerodziło się w niezwykle udane jam session i tak powstał pomysł na polską sekcję dętą - Warsaw Horns. Współpraca artystyczna grupy the Natural Born Lovers i Warsaw Horns zaowocowała wspólnymi koncertami oraz nagraniem klasycznego bluesowego utworu "Hard Way" zrealizowanym w studiach muzycznych w Tbilisi i Warszawie.

Jednym z najbardziej niezwykłych spotkań muzycznych w opisywanej dekadzie było zderzenie gruzińskiej formacji 33A i polskiego kwintetu smyczkowego Vołosi (Artzona, 2011 / Tbilisi). Pomimo różnych korzeni i odmiennego stylu, artyści stworzyli wspólnie wyjątkowy koncert. Na płycie prezentujemy Utwór "Raodenta" zarejstrowany podczas koncertu w Filharmonii w Tbilisi.
Innym naszym przedsięwzięciem był koncert zespołu gospel Clive Brown & The Shekinah Singers w Azerbejdżanie. Po sukcesie tego wydarzenia zaprosiliśmy grupę do Warszawy (Transkaukazja 2013), gdzie po raz pierwszy muzycy wystąpili z gruzińskim zespołem ZumbaLand oraz Warsaw Horns. Następne spotkanie miało miejsce w trakcie festiwalu One Caucasus 2014 w Gruzji, gdzie, oprócz koncertu Clive Brown prowadził pierwsze warsztaty gospel na Kaukazie, w czasie których protest-song "We Shall Overcome" stał się nieformalnym hymnem festiwalu. Clive Brown & The Shekinah Singers wraz z Chveneburebi, Warsaw Horns i Mamadou Diouf'em, wystąpili również w Warszawie, podczas koncertu Transkaukazja 2014.

W 2013 roku na największym folkowym festiwalu na Kaukazie - ArtGene - w roli głównej wystąpili zespół ZumbaLand oraz Senegalczyk Pako Sarr i polska wokalistka nigeryjskiego pochodzenia Ifi Ude. Wszyscy artyści pojawili się wspólnie na scenie ponownie w czerwcu 2014 w warszawskim klubie Chwila. Podczas tego spotkania w stołecznym NADstudio zarejestrowana została interpretacja gruzińskiego utworu utwór "Peppela".

Podczas pierwszej edycji festiwalu One Caucasus w roku 2014 doszło do pierwszego muzycznego spotkania grup Chveneburebi i Vołosi. Efekt był piorunujący i spowodował, że połączyliśmy ich ponownie podczas koncertu Transkaukazja 2014. W rezultacie prezentujemy nagranie "Nena, Nena". Spotkali się tu również inni wykonawcy, między innymi Pako Sarr i dziewczyny z gruzińskiego zespołu Gordela. W rezultacie dalszej współpracy powstały dwa utwory - w tym otwierający płytę "Perxuli" oraz "Teylou".