logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2018
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2017  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

TRADYCJA MUZYCZNA PODLASIA
PIEŚNI NIE TYLKO ŚWIĘTE.

Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze

  Dawniej śpiew był powszechną formą ekspresji mieszkańców wsi. Dzisiaj w wielu domach zastąpiły go radio, telewizja, magnetofon. Aby całe bogactwo tradycyjnej kultury muzycznej nie zaginęło potrzebni są ludzie, którzy przechowają je w swojej pamięci i przekażą innym. Takich ludzi na Podlasiu gromadzą wiejskie zespoły śpiewacze, które utrwalają dawne pieśni i obrzędy, zbierając je, odtwarzając i wykonując podczas lokalnych przeglądów i wszelkich uroczystości, a także podczas zwykłych spotkań towarzyskich i rodzinnych. Dzięki nim znamy dzisiaj przebieg i oprawę muzyczną dawnych obrzędów i obyczajów. Dzięki nim także młodzież zaczyna sięgać do własnych korzeni i źródeł swojej kultury.
[...]

Większość pieśni, zarówno te religijne czyli święte, jak i świeckie mają przyporządkowane tradycją miejsce w czasie i przestrzeni, wymagają określonej, szczególnej oprawy muzycznej, jaką na terenie Podlasia jest głównie śpiew.

Publikacja obejmuje trzy płyty z nagraniami tradycyjnych pieśni wschodniego Podlasia, dokonanymi w latach 2001–2004. Każda z płyt prezentuje repertuar jednej grupy śpiewaczej z okolic Czeremchy. Zespół Wólczanki z Wólki Terechowskiej wykonuje pieśni miłosne, weselne, wielkopostne i kolędy. W repertuarze śpiewaczek z Czeremchy Wsi dominują pieśni liryczne, obyczajowe, pieśni obrzędowe cyklu dorocznego, wiosenne, religijne. Śpiewaczki z Dobrowody przedstawiają pieśni obrzędowe cyklu rodzinnego i dorocznego, pieśni miłosne, obyczajowe, ballady i śpiewy nabożne. Wszystkie pieśni wykonywane są w oryginalny sposób, w lokalnej gwarze należącej do dialektów północnoukraińskich.

CD I
Zespół śpiewaczy z Dobrywody

CD II
Zespół śpiewaczy "Wólczanki" z Wólki Terechowskiej

CD III
Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi
skład:
CD I - Zespół śpiewaczy z Dobrywody

Pieśni znajdujące się na płycie odpowiadają chronologii cyklu kalendarza wiejskiego. Rozpoczynają go wiosenne rohulki (2, 3, 10), które, jak każe tradycja, śpiewa się tylko przez jeden tydzień w roku - od Wielkanocy do Niedzieli Przewodniej i wysnynki (11) wykonywane po Niedzieli Przewodniej, po czym następują pieśni lata sianokośne (12) i żniwne (4). Repertuar zimowy to głównie kolędy (6, 15) i pieśni weselne (13), gdyż zima i karnawał to tradycyjna pora wiejskich wesel. Oprócz pieśni weselnych śpiewy cyklu rodzinnego reprezentuje pieśń pogrzebowa (5). Jedną z najpiękniejszych pieśni "świętych" w repertuarze zespołu śpiewaczego z Dobrywody jest pieśń maryjna "Caryca Niebiesnaja" (14).

Oprócz śpiewów obrzędowych na płycie znalazło się kilka pieśni lirycznych i żartobliwych, które nie są łączone z żadnym konkretnym czasem i miejscem wykonania (1, 7, 9, 16, 17) oraz krwawa ballada o zamordowaniu żony (8), wykonywana w wielu wsiach wschodniego Podlasia.

  spis utworów:
 1. Jak ja buw chłopec' mały pieśń liryczna, żartobliwa (solo Antonina Sitoruk)

 2. Radujtiesia wsie liudije kolęda

 3. O diwnoje narożdżenije kolęda

 4. Swiatyj Jure Ryhore rohulka - wiosenna pieśń śpiewana przez tydzień po Wielkanocy

 5. Za lisom, borom rohulka

 6. Je w Dobrywody hrudoczok rohulka

 7. Kuje zazula wysnynka - wiosenna pieśń śpiewana po rohulkach

 8. Caryca Niebiesnaja pieśń liryczna

 9. Oj tam jasno ballada

 10. Na moru woda lilije pieśni i przyśpiewki weselne, śpiewane przed wyjazdem do ślubu

 11. Kosiary kosiat pieśń sianokośna

 12. Oj rataju, rataju pieśń żniwna

 13. Uż leżyt smertiu usplennyj pieśń pogrzebowa, śpiewana podczas nocnego czuwania przy zmarłym

 14. Sołowijczyk maleńkij liryczna pieśń sieroca

 15. Oj po brodu pieśń żartobliwa (solo Walentyna Klimowicz)

 16. Oj ty chmelu, chmelu pieśń liryczna

 17. Stoit hora wysokaja pieśń liryczna (solo Antonina Sidorczuk)