logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2009
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 folkowa płyta  
 WIRTU@LNE GĘŚLE 2009 
czyli  roku 2008  
 zdaniem internautów 
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

POLESIE - PIEŚNI I LUDZIE
Wydawca: Stowarzyszenie Panorama Kultur

  Projekt pt.: „Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie, Wymiana doświadczeń w dziedzinie promocji kultury tradycyjnej został zrealizowany w 2008 roku przez Stowarzyszenie Panorama Kultur we współpracy ze Stowarzyszeniem Swicza z Równego w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności ”RITA - przemiany w regionie”. Koordynatorem projektu była Jagna Knittel.
adres strony projektu: ukrainaarchaiczna.pk.org.pl

Kilka słów o projekcie.
   Należę do grupy osób zajmujących się muzyką tradycyjną, fascynatów, która przed laty dotarła do wsi na Polesiu, w poszukiwaniu starych pieśni. Spotkaliśmy tam śpiewaków, starszych ludzi, którzy stali nam się bardzo bliscy i z czasem, ważniejsi od samych pieśni. Wyjazdy na Polesie i spotkania ze śpiewakami ze Starych Koni i Perebrodów stały się częścią naszego życia.
   Jesteśmy amatorami, nie zajmujemy się folklorem zawodowo. Znamy profesjonalne nagrania, płyty wydawane przez folklorystów, wiemy, że materiał muzyczny z tych terenów jest starannie zbierany przez profesjonalistów z Równego i z Kijowa. Tymczasem nasz projekt powstał po to, aby dodać do pracy profesjonalnych etnomuzykologów nowy element - aby zatrzymać się i pokazać ludzi, konkretnych wykonawców, a nie samą muzykę.

   Jak wszyscy wiemy, muzyka tradycyjna jest obecnie na wsiach niepopularna, a jej dawni wykonawcy żyją najczęściej w zapomnieniu. Realizując nasz projekt, a w szczegolności płytę Polesie - Pieśni i Ludzie, chcieliśmy wydobyć ich z cienia, nobilitować. Aby, po pierwsze, okazać im w ten sposób wdzięczność za to, że obdarowali nas tak hojnie swoimi pieśniami, swoim czasem, życzliwością. Po drugie: aby nobilitować samą muzykę, podnieść jej prestiż w jej własnym środowisku a także uczynić bardziej komunikatywną dla szerszego grona osób, które zwykle w ogóle się z nią nie stykają.

   W ramach projektu, który realizuje kilka osób z Polski i kilka z Ukrainy, głównie z zespołu Horyna, organizowaliśmy 2 koncerty w Starych Koniach i Perebrodach, gdzie występowaliśmy przed miejscową publicznością wspólnie z miejscowymi wykonawcami śpiewając ich własny, lokalny repertuar. W ten sposób chcieliśmy pokazać mieszkańcom wsi, jak bardzo ta ich muzyka jest dla nas atrakcyjna i jakim szacunkiem darzymy śpiewaków - naszych mistrzów. Powstał film pt.: Takich pieśni sobie szukam, w którym opowiadamy o naszych mistrzach. Wydaliśmy płytę DVD pt. Polesie - Pieśni i Ludzie z filmem, z nagraniami audio pieśni ze wsi Perebrody i Stari Koni oraz z fotografiami z Polesia. Płytę rozdaliśmy śpiewakom, ich dzieciom, szkołom na wsi.

Jagna Knittel