|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2017 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły TRADYCJA MUZYCZNA PODLASIA PIEŚNI NIE TYLKO ŚWIĘTE. Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze
Dawniej śpiew był powszechną formą ekspresji mieszkańców wsi. Dzisiaj w wielu domach zastąpiły go radio, telewizja, magnetofon. Aby całe bogactwo tradycyjnej kultury muzycznej nie zaginęło potrzebni są ludzie, którzy przechowają je w swojej pamięci i przekażą innym. Takich ludzi na Podlasiu gromadzą wiejskie zespoły śpiewacze, które utrwalają dawne pieśni i obrzędy, zbierając je, odtwarzając i wykonując podczas lokalnych przeglądów i wszelkich uroczystości, a także podczas zwykłych spotkań towarzyskich i rodzinnych. Dzięki nim znamy dzisiaj przebieg i oprawę muzyczną dawnych obrzędów i obyczajów. Dzięki nim także młodzież zaczyna sięgać do własnych korzeni i źródeł swojej kultury.
[...] Większość pieśni, zarówno te religijne czyli święte, jak i świeckie mają przyporządkowane tradycją miejsce w czasie i przestrzeni, wymagają określonej, szczególnej oprawy muzycznej, jaką na terenie Podlasia jest głównie śpiew.
Publikacja obejmuje trzy płyty z nagraniami tradycyjnych pieśni wschodniego Podlasia, dokonanymi w latach 2001–2004. Każda z płyt prezentuje repertuar jednej grupy śpiewaczej z okolic Czeremchy. Zespół Wólczanki z Wólki Terechowskiej wykonuje pieśni miłosne, weselne, wielkopostne i kolędy. W repertuarze śpiewaczek z Czeremchy Wsi dominują pieśni liryczne, obyczajowe, pieśni obrzędowe cyklu dorocznego, wiosenne, religijne. Śpiewaczki z Dobrowody przedstawiają pieśni obrzędowe cyklu rodzinnego i dorocznego, pieśni miłosne, obyczajowe, ballady i śpiewy nabożne. Wszystkie pieśni wykonywane są w oryginalny sposób, w lokalnej gwarze należącej do dialektów północnoukraińskich.
CD I - Zespół śpiewaczy z Dobrywody
Zespół śpiewaczy istnieje w Dobrywodzie od ponad trzydziestu lat. Jest to jeden z najstarszych zespołów działających na Podlasiu. Na przestrzeni czasu jego skład się zmieniał. Obecnie gromadzi on sześć śpiewaczek. W nagraniu wzięło udział siedem - niestety Pani Antonina Sidoruk, najstarsza wykonawczyni (solo 1, 17), wspaniała śpiewaczka, której pamięć stanowiła prawdziwą skarbnicę pieśni i dawnych zwyczajów, zmarła 21 lutego 2002, kilka miesięcy po dokonaniu nagrania.
Zespół z Dobrywody zbiera co roku wiele nagród i wyróżnień za gromadzenie, odtwarzanie i wykonywanie pieśni i obrzędów miejscowej tradycji. Obok dużej wartości repertuaru, grupę śpiewaczą cechuje szczególna dbałość o jakość wykonawczą, piękne głosy i dobre zgranie we wspólnym śpiewie, które jest wynikiem wyłącznie własnej pracy, gdyż zespół nie ma instruktora. Śpiewaczki z Dobrywody występują głównie na Podlasiu, ale były także w Warszawie, Sopocie, Przemyślu, Grodnie.
Pieśni znajdujące się na płycie odpowiadają chronologii cyklu kalendarza wiejskiego. Rozpoczynają go wiosenne rohulki (2, 3, 10), które, jak każe tradycja, śpiewa się tylko przez jeden tydzień w roku - od Wielkanocy do Niedzieli Przewodniej i wysnynki (11) wykonywane po Niedzieli Przewodniej, po czym następują pieśni lata sianokośne (12) i żniwne (4). Repertuar zimowy to głównie kolędy (6, 15) i pieśni weselne (13), gdyż zima i karnawał to tradycyjna pora wiejskich wesel. Oprócz pieśni weselnych śpiewy cyklu rodzinnego reprezentuje pieśń pogrzebowa (5). Jedną z najpiękniejszych pieśni "świętych" w repertuarze zespołu śpiewaczego z Dobrywody jest pieśń maryjna "Caryca Niebiesnaja" (14). Oprócz śpiewów obrzędowych na płycie znalazło się kilka pieśni lirycznych i żartobliwych, które nie są łączone z żadnym konkretnym czasem i miejscem wykonania (1, 7, 9, 16, 17) oraz krwawa ballada o zamordowaniu żony (8), wykonywana w wielu wsiach wschodniego Podlasia.
CD II - Zespół śpiewaczy "Wólczanki" z Wólki Terechowskiej
Zespół istnieje i prowadzi działalność od ponad 20 lat. Wielokrotnie brał udział w przeglądach i festiwalach na Podlasiu, jak również w Sopocie, Przemyślu, na Ukrainie i Białorusi, zdobywając wiele nagród. Członkinie zespołu oprócz świeckiej działalności artystycznej, śpiewają także w chórze cerkiewnym. Tylko dwie z nich pochodzi z Wólki Terechowskiej, pozostałe trzy przybyły do wsi wraz z zamążpójściem. Zespół spotyka się głównie w wiejskiej świetlicy w Wólce Terechowskiej.
CD III - Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi
To jedna z najstarszych stażem i wiekiem grup śpiewaczych. Powstał ponad dwadzieścia lat temu. Wielokrotnie brał udział w przeglądach i festiwalach na Podlasiu, jak również w Sopocie i na Ukrainie, zdobywając nagrody za piękne wykonanie starych, miejscowych pieśni i odtwarzanie obrzędów. Zespół tworzą obecnie cztery śpiewaczki, które śpiewają także w chórze cerkiewnym. Wszystkie członkinie zespołu pochodzą ze Wsi Czeremcha, tu się urodziły i tu żyją do dziś. Zespół spotyka się głównie w domu Pani Luby Salińskiej, gdzie samodzielnie przygotowuje zebrane pieśni.

|
CD I. Zespół śpiewaczy z Dobrywody
- Jak ja buw chłopec' mały pieśń liryczna, żartobliwa (solo Antonina Sitoruk)
- Radujtiesia wsie liudije kolęda
- O diwnoje narożdżenije kolęda
- Swiatyj Jure Ryhore rohulka - wiosenna pieśń śpiewana przez tydzień po Wielkanocy
- Za lisom, borom rohulka
- Je w Dobrywody hrudoczok rohulka
- Kuje zazula wysnynka - wiosenna pieśń śpiewana po rohulkach
- Caryca Niebiesnaja pieśń liryczna
- Oj tam jasno ballada
- Na moru woda lilije pieśni i przyśpiewki weselne, śpiewane przed wyjazdem do ślubu
- Kosiary kosiat pieśń sianokośna
- Oj rataju, rataju pieśń żniwna
- Uż leżyt smertiu usplennyj pieśń pogrzebowa, śpiewana podczas nocnego czuwania przy zmarłym
- Sołowijczyk maleńkij liryczna pieśń sieroca
- Oj po brodu pieśń żartobliwa (solo Walentyna Klimowicz)
- Oj ty chmelu, chmelu pieśń liryczna
- Stoit hora wysokaja pieśń liryczna (solo Antonina Sidorczuk)
CD II. Zespół śpiewaczy "Wólczanki" z Wólki Terechowskiej
- Oj, Boze, Boze
- Oj, czyj to horod
- Chrystos Spasitiel
- Iszli Tryje Cary
- Oj, czyjiz, czyjiz dworcia nowynki
- Oj, rano, rano
- Samaranka
- Pred Toboju, moj Boh
- Na mracznoj horie
- W konci sela tam stojit werba
- Jawor nad wodoju
- Tycha, tycha na dwori pohoda
- Oddajesz mene, mamo, molodoju
- Czerez sad, wynohrad
- Lityly husy, hahajuczy
- Oj, oddala z mene maty
- Czereszenko, ty wyszenko
- Tam u wysznewomu sadu
CD III. Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi
- Oj czyji to woly
- I lid tryszczyt i woda pyszczyt
- Chrystow Swiatitiel Nikolaj
- Dnies od Diewy
- Boh Natura
- A tam u Jwana
- Sydyt zajczyczok
- Tam u lisi pry dorozi
- Skorbnaja Mati
- Oj tam na ganku
- Oj posiju ja lonku
- Dywczynonka ny zamyznia
- Oj ty maminka rodnaja
- Zaczynajetsa, rozwywajetsa
- Oj oddala mene maty
- Oj prala b ja kudyliciu
- Tam u polu werba
- Niezamietna wiek prochodit
- Ty dywczynonka, czornobrywenka
- Kozacze ty mij
| skład: CD I - Zespół śpiewaczy z Dobrywody
CD II - Zespół śpiewaczy "Wólczanki" z Wólki Terechowskiej
CD III - Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi |
|
|
|