|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2013 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły GRONICKI I KAPELA BUKOWIANIE NUTY KRZESANE (RE) Wydawca: Tercet
"Nuty Krzesane" (RE) - druga już reedycja wspólnej płyty dwóch zespołów góralskich z Bukowiny Tatrzańskiej, wydanej pierwotnie na kasecie magnetofonowej w 1996 roku. Pierwsza reedycja płyty na CD miała miejsce w 2002 roku. "Nuty Krzesane", to tradycyjna, góralska forma śpiewu zespół Gronicki z akompaniamentem kapeli regionalnej Bukowianie.
Bukowina Tatrzańska, to jedna z kilku wsi należących do Skalnego Podhala, bezpośrednio przylegająca do najwyższego masywu karpackiego jakim są Tatry. To wyjątkowe położenie sprawiło, że wyrośli tu ludzie twardzi, dumni i wyczuleni na piękno przyrody. Również kultura kształtowana tu przez wieki jest wyjątkowa i niepowtarzalna w tym i muzyka, która prawie w niezmienionej formie utrzymuję się w Bukowinie od ponad stu lat. Tradycyjna muzyka Skalnego Podhala trwa i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie nie za pośrednictwem zapisu nutowego lecz bezpośredniego przekazu (ze słuchu) starsi młodszym. Ważnym elementem jej oryginalności jest pielęgnowanie jej w poszczególnych rodach muzykujących, gdzie niejednokrotnie w 4 i 5 pokoleniu kultywowane są rodzinne tradycję muzyczne ze specyficzną manierą wykonawczą charakterystyczną dla danej wsi czy rodu.
Muzyka zespołu BUKOWIANIE niewątpliwie wyróżnia się w swym brzmieniu i interpretacji za sprawą słynnej skrzypaczki Bronisławy Dziadoń-Koniecznej (1894-1968), która dziś stanowi wzór do naśladowania dla młodego pokolenia podhalańskich muzykantów. Tradycyjne instrumentarium, skrzypce i basy, są przez muzykantów kapeli wzbogacane o instrumenty pasterskie (dudy, piszczałki, złóbcoki, trombity) prezentując archaiczne brzmienia muzyki tradycyjnej Skalnego Podhala. Kapela prezentuje również utwory tzw. Łuku Karpat, które doskonale wpasowują się w biesiadny charakter różnego rodzaju festiwali, festynów, jarmarków oraz potańcówek.
Gronicki, to góralski zespół, który powstał na początku 1995 r. w Bukowinie Tatrzańskiej. Tworzą go rodowite góralki, siostry: Janina, Anna, Bogusława oraz Małgorzata Paluch. Nazwa zespołu zaczerpnięta została z regionu żywieckiego, gdzie słowo "groń, gronie" oznacza: turnia, turnie (podhalańskie). Gronicki, to żywiołowy zespół wykonujący muzykę stylizowaną folklorem z elementami tańca i gwarowej, dowcipnej konferansjerki. Grupa prezentuje szeroki wachlarz góralskich, muzycznych standardów regionalnych w nowych aranżacjach (Spisz, Orawa, Podhale, Żywiec, Beskidy, itp.). Dodając do tego jeszcze autentyczne teksty "ojców" dziewczyny tworzą bardzo barwny i interesujący program, propagujący kulturę swojego regionu.

|
- Nuty Sabałowe
- Paśi my łowiecki - Sto se jedna - Zielono lipka
- Nie pudym za krawca
- Hej Janicku serdecko - Broniyła nos mama
- Przez zielone jazre zytko
- Kie jo se zaśpiywom
- Hej z Bukowiańskich
- Hej musym do kościoła
- Zabier mnie sokole
- Nuty krzesane
- Sumi gaj nad wodom
- Rosicka
- Hej, świeciłby miesiącek
- Krywań
- Nuty ozdobne
- Ni mom pociesynio
- Idźcies gąski
- Cyjaz jo se cyja
- Pryndzyj się łozyńdom
- Wesołość, wesołość
- Kie by nos tu było
| skład: Kapela "Bukowianie":
Stanisław Pietras - prym, śpiew
Stanisław Łukaszczyk - sekund, śpiew
Edward Bafia - sekund, śpiew
Andrzej Pietras - bas, śpiew
Zespół "Gronicki" - śpiew:
Janina Paluch-Wacław
Anna Paluch-Las
Bogumiła Paluch
Małgorzata Paluch-Dziadoń |
|
|
|