logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2015
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2014  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE
PRZYZNAJ SIE

Wydawca: Warner Music Poland

  Piosenki ze starej Warszawy. Tradycję, głównie przedwojennej, Warszawy wspaniale pielęgnuje w swej twórczości zespół Warszawskie Combo Taneczne.
   WCT to kolejne już pokolenie warszawskich muzyków kultywujących tradycję miasta, utrzymujących przy życiu stare piosenki i opisywany w nich świat. To kapela, która pozostaje wierna tradycji miasta. Jest ich siedmioro i postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar WCT to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Wraz z paroma przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował. Szlify zdobywali grając na podwórkach Mokotowa, Pragi, Śródmieścia i w warszawskich lokalach. Wzorem muzyków sprzed lat wychowali sobie swoją publiczność, a koncertując wypracowali ciekawy, trafiający do ludzi repertuar.
   Na debiucie płytowym WCT znalazły się przedwojenne piosenki, głównie do słów Andrzeja Własta wielkiego tekściarza, zmarłego w getcie warszawskim, autora ponad dwóch tysięcy piosenek. Jest też trochę melodii tradycyjnych, hołd dla przedwojennego piosenkarza Adama Astona oraz piosenki warszawskich podwórek. Znalazła się tu też wyjątkowa interpretacja słynnego utworu Warszawo Ma, z gościnnym udziałem izraelskiego wirtuoza Amosa Hoffmana grającego na lutni arabskiej oraz Joanny Halszki Sokołowskiej - wokalistki obdarzonej wyjątkowym głosem.

 1. Wspomniałem ten dzień
 2. Na Wolskiej sali iskry szły
 3. Daremnie prosisz
 4. Były święta u Sztachetów
 5. Warszawo, moja Warszawo
 6. Rum Helka
 7. La Paloma
 8. Ach te Rumunki
 9. Grunt to Rodzina
 10. Przyznaj się
 11. Serce w plecaku
 12. Siekiera motyka
 13. Syn Ulicy
 14. Morfina
 15. Bal na Gnojnej
 16. Warszawo Ma
skład:
Jan Emil Młynarski - śpiew, gitara
Piotr Zabrodzki - banjo
Wojciech Traczyk - kontrabas
Mateusz "Waszka" Waskiewicz - gitara
Tomasz Duda - saksofon, klarnet
Lesław Matecki - gitara, mandolina
Anna Bojara - piła
gościnnie:
Joanna Halszka Sokołowska -śpiew
Amos Hoffman - lutnia arabska