logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

X-PROJEKT
OPOWIEŚĆ: BYZANTINE MOSAIC SUITE

Wydawca: X-Projekt

  "Opowieść Byzantine Mosaic Suite" to płyta instrumentalnego trio X-Projekt ilustrująca historię z VII w. p.n.e. Siedem utworów prowadzi słuchacza przez historię spisaną przez bizantyńskich historyków Malalasa i Hezychiusza z Miletu:
"Król Byzas będący synem Posejdona i nimfy Keroessy stanął na czele grupy kolonistów z Megary szukających nowego miejsca do osiedlenia się. Podróżnicy przed wyruszeniem w drogę zasięgnęli rady Pytii i otrzymali wyrocznię: „Szukajcie siedzib naprzeciw kraju ślepców, czyli Chalcedończyków, którzy wyruszywszy prędzej wybrali gorsze miejsce na osiedlenie się, leżące po lewej stronie cieśniny Bosfor".
Według pism Malalasa i Hezychiusza z Miletu, Byzas zakładając miasto Byzantion znalazł nie tylko miejsce do życia, ale także miłość. Kobieta, którą poślubił, miała na imię Fidalia. Według źródeł antycznych była ona córką miejscowego wodza Barbyriosa. Fidalia sprytem i przy pomocy posłusznych jej węży odparła atak króla Scytów Odrysesa, kiedy ten uderzył na Byzantion pod nieobecność Byzasa.
W kolejnych wiekach, a zwłaszcza od czasów, gdy cesarz Konstantyn uczynił to miejsce stolicą swojego państwa, Byzantion staje się potęgą na styku dwóch kontynentów, co sprzyja handlowi i żegludze, tworząc tygiel kulturowy, w którym wschód przenika się z zachodem. Nocą wszystko zamiera, słychać tylko wody Bosforu, przenikające pomiędzy tym, co zapisane o dawnych dziejach, a teraźniejszością".


X-Projekt, to muzyczne trio założone przez gitarzystę Piotra Podlewskiego z pomorskiego Sztumu. Ich twórczość to "instrumentalna wizja wolnej chwili w postaci world music, orientu, flamenco i muzyki etnicznej". Muzyka inspirowana wpływami flamenco i orientu, ale osadzona w jazz-rockowych tradycjach muzycznych. Brzmienie gitary elektrycznej przeplatane jest gitarą klasyczną, pianinem oraz melodyką z etnicznymi elementami perkusyjnymi z dodatkiem elektroniki. Słuchając tego albumu, trudno jest odróżnić, gdzie kończy się bizantyjska muzyka, a zaczynają nowoczesne aranżacje.

Wydawnictwo zostało sfinansowane dzięki stypendium dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego na rok 2021 przyznanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

  1. Byzas
  2. Land of the Blind
  3. Daughter of Barbyrios
  4. Scythian Attack
  5. Byzantion
  6. Waters of the Bosphorus
  7. Fidalia
skład:
Piotr Podlewski - gitara akustyczna, gitara flamenco, gitara elektryczna, koncept
Adam Meryk - elektronika, instrumenty klawiszowe, melodica
Arkadiusz Kozakiewicz "Kozak Allium" - perkusjonalia