logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAPELA LIPKA
NA GRANICY

Wydawca: Kapela Lipka

  Kapela Lipka działająca przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej, to góralska kapela z zachodniej części Beskidu Śląskiego. Pochodzą z Jabłonkowa – miasta w położonego w regionie Śląska Cieszyńskiego, na tzw. Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską, na wysokości beskidzkiej "Trójwsi" (Istebna-Jaworzynka-Koniaków). Jabłonków jest prężnym ośrodkiem mniejszości polskiej w Czechach - znanym ośrodkiem kultury górali beskidzkich. W samym mieście znajdowała się enklawa góralskiej grupy etnicznej: Jacków jabłonkowskich, czyli góralskiej szlachty mieszczańskiej, która zamieszkiwała tylko to miasto, a od reszty Górali śląskich odróżniała się strojem przypominającym węgierski strój ludowy oraz gwarą. Polski Związek Kulturalno-Oświatowy już 70 lat działa na rzecz zachowania tożsamości rdzennej ludności Śląska Cieszyńskiego, pielęgnując rodzime tradycje, polską kulturę oraz szerząc oświatę w języku polskim.

Kapela Lipka w tradycyjnych oraz zupełnie nowych aranżacjach wykonuje muzykę całych Karpat. Tworzą też własne piosenki (te swym charakterem nawiązują do regionu, z którego się wywodzą). Ich repertuar to przebogata podróż przez skoczne polki i czułe walczyki Śląska Cieszyńskiego, tęskne pieśni łemkowszczyzny, zawrotne czardasze słowackie, urzekające kantyczki z okolic Jabłonkowa, czy rozmiłowane melodie ukraińskie... Kapela Lipka to żywy dowód na to, że każdą muzykę da się odkrywać na nowo.

"Kapela Lipka powstała 20 lat temu, ale w swym obecnym składzie gra od 2012. Ten skład to czterech chłopaków z Beskidu Śląskiego, posiadających bzika na punkcie folkloru i nosa do dobrej zabawy, ale gdy tylko nasza muzyka tęskni za kobiecym pierwiastkiem zapraszamy do współpracy sześć niezwykłych śpiewaczek. Kapela Lipka to także rodzina, bo razem podróżujemy po świecie za inspiracją, razem próbujemy, razem spędzamy wolny czas. Nie boimy się wyzwań. Na scenie towarzyszymy lokalnym i międzynarodowym zespołom: Olza, Zaolzie, Bystrzyca, Błędowice, ZPiT Miodula, wykonując muzykę do suit z całych Karpat.
Tworzymy własne, ludowe kompozycje oraz gramy te dobrze znane w tradycyjnych oraz zupełnie nowych aranżacjach, w zależności od tego co nam w duszy gra. Tak było w przypadku naszej ostatniej płyty „Kapela Lipka na granicy” czy w trakcie współpracy z Teatrem Cieszyńskim przy spektaklach „Rajska jabłonka” oraz „Powsinogi beskidzkie” (spektakl wyróżniony nagrodą specjalną w Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej – Klasyka Żywa).
Naszym chlebem powszednim są akustyczne koncerty w salach koncertowych i klubach. Prezentujemy własny region w jego autentycznej postaci w ramach festiwali i koncertów, ale równie wielką przyjemność sprawia nam granie do tańca i zabawy gościom weselnym, bywalcom regionalnych potańcówek oraz wszelakich imprez, na które bywamy zapraszani.
Na płycie "Na granicy" chcieliśmy opowiedzieć historię żołnierza od jego urodzin, zwerbowania do wojska, pożegnania się, więc pod tym kątem wybieraliśmy piosenki do płyty. Aranżacje przygotował Ondra Pazdera, on jest również autorem muzyki pod tekst mówiony, który napisał Marian Mazur. Na płycie jest też piosenka naszego autorstwa, słowa napisałem ja, muzykę stworzył Ondra Pazdera, który jest pod tym względem takim naszym silnikiem napędowym."
(Chrystian Heczko)

  1. Łopowiym wóm, Pt. 1
  2. Listeczku dębowy
  3. Uż sóm pod dziedzinóm
  4. Werbiyrze
  5. Zahóczały góry
  6. Mój kóń branny
  7. Łopowiym wóm, Pt. 2
  8. Przez to pole jechoł
  9. Świecie marny
  10. Łopowiym wóm, Pt. 3
  11. Ej powazi
  12. Hej rozwidnio sie
  13. Łopowiym wóm, Pt. 4
  14. Na tych naszych gróniach
skład:
Chrystian Heczko - skrzypce, śpiew
Ondřej Pazdera - altówka, śpiew
Marian Mazur - skrzypce, śpiew
Vojtěch Pazdera - basetla, śpiew