logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2015
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2014  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

AHAJU FUSION BOLIWIA
THE BEST OF THE ANDES - RECUERDAME

Wydawca: Gold Music

  Zespół Ahaju Fusion pochodzi z Boliwii. Prezentuje indiańską muzykę etniczną z Ameryki Południowej.
"Żywa kolorystyka strojów, elementy tańca indiańskiego, charakterystyczne rytmy i niezwykłe instrumenty – wszystko to tworzy niepowtarzalny styl, który rozpowszechniamy nie tylko w całej Europie, ale także na innych kontynentach. Naszym pragnieniem jest dzielić się bogactwem kultury Indian obu Ameryk, zwłaszcza tradycją muzyczną. Ale to nie wszystko… W repertuarze znajdują się także znane i lubiane melodie ballad i przebojów światowych, jak i polskich, w aranżacji na fletnię pana oraz inne instrumenty, na których gramy (tj: Quena, Zampoña, Toyo, Charango, itp.)".
"– Muzyka nie jest po to, by jej słuchać tylko uchem. Trzeba jej słuchać także sercem, aby dostrzec, że każda nuta ma znaczenie. Tę prawdę dobrze znają ludzie, którzy są wrażliwi i nie wstydzą się łez" – tłumaczy Alberto Meyia Monterrey, lider zespołu Ahaju Fusion Bolivia, góral z Andów i ze skalnego Podhala.

Alberto (zwany Beto) i Regis Vito Cardozo Tambo (w skrócie Tari) w wielką podróż z Boliwii przez świat wyruszyli w 2005 roku. Najpierw wylądowali w Meksyku, później dwa lata spędzili w Niemczech, a potem odwiedzili też Austrię, Czechy, Słowację oraz Litwę i cały czas szukali swojego miejsca. W końcu, w 2009 roku trafili do Polski. Dziś przekonują, że to właśnie nasz kraj najbardziej przypadł im do gustu. Zwiedzili cały, czarując napotykanych ludzi urokliwą muzyką i opowiadając o kulturze Ameryki Południowej.
"– Gdzie się zatrzymywaliśmy? Łatwiej powiedzieć, gdzie nas wtedy nie było" – mówi Beto. Gdzieś trzeba było jednak osiąść na stałe. A skoro La Paz, rodzinne miasto Beto i Tariego, leży na wysokości 3,6 tys. m n.p.m., to wiadomo – na nizinach trudno byłoby im żyć. Duże miasta, mimo że piękne, też nie miały w sobie „tego czegoś”, bo za dużo w nich zgiełku, a za mało ciszy i przyrody. Wygrało więc Podhale, bo choć Gorce i Tatry trudno porównywać z Andami, to jednak góry, lasy, rzeki i szumiące potoki najmocniej przemówiły do ludzi gór. "– Tu jest wszystko, co kochamy, tyle tylko, że w nieco mniejszej skali" – żartuje Tari. Ostatecznie muzycy występujący pod szyldem Ahaju Fusion Boliwia (hiszp. Boliwijski Duch Muzyki) zamieszkali w Nowym Targu. "Polska jest już naszym drugim domem, a Polacy – drugą rodziną. Dużo też znaczy dla nas Podhale, bo tutaj dostaliśmy szansę na rozwinięcie skrzydeł" – mówi Beto.

  1. Winay Inti
  2. Gran Poder
  3. Recuerdame
  4. Despedida
  5. Alma Vida y Carazon
  6. Yotalenita
  7. Indian Song
  8. Por Ella
  9. Nino Mio
  10. Ama Sua, Ama Llulla
  11. Chaski
  12. Ponchito
  13. Peguche
  14. Corazon Viajero
  15. Naquimamnay
  16. Antonio Mucho
skład:
Regis Vito Cardozo Tambo (Tari Bolivia)
Alberto Mejia Monterrey (Beto Bolivia)