logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2014
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2013  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

GRONICKI I KAPELA BUKOWIANIE
NUTY KRZESANE (RE)

Wydawca: Tercet

  "Nuty Krzesane" (RE) - druga już reedycja wspólnej płyty dwóch zespołów góralskich z Bukowiny Tatrzańskiej, wydanej pierwotnie na kasecie magnetofonowej w 1996 roku. Pierwsza reedycja płyty na CD miała miejsce w 2002 roku. "Nuty Krzesane", to tradycyjna, góralska forma śpiewu zespół Gronicki z akompaniamentem kapeli regionalnej Bukowianie.

Bukowina Tatrzańska, to jedna z kilku wsi należących do Skalnego Podhala, bezpośrednio przylegająca do najwyższego masywu karpackiego jakim są Tatry. To wyjątkowe położenie sprawiło, że wyrośli tu ludzie twardzi, dumni i wyczuleni na piękno przyrody. Również kultura kształtowana tu przez wieki jest wyjątkowa i niepowtarzalna w tym i muzyka, która prawie w niezmienionej formie utrzymuję się w Bukowinie od ponad stu lat. Tradycyjna muzyka Skalnego Podhala trwa i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie nie za pośrednictwem zapisu nutowego lecz bezpośredniego przekazu (ze słuchu) starsi młodszym. Ważnym elementem jej oryginalności jest pielęgnowanie jej w poszczególnych rodach muzykujących, gdzie niejednokrotnie w 4 i 5 pokoleniu kultywowane są rodzinne tradycję muzyczne ze specyficzną manierą wykonawczą charakterystyczną dla danej wsi czy rodu.

Muzyka zespołu BUKOWIANIE niewątpliwie wyróżnia się w swym brzmieniu i interpretacji za sprawą słynnej skrzypaczki Bronisławy Dziadoń-Koniecznej (1894-1968), która dziś stanowi wzór do naśladowania dla młodego pokolenia podhalańskich muzykantów. Tradycyjne instrumentarium, skrzypce i basy, są przez muzykantów kapeli wzbogacane o instrumenty pasterskie (dudy, piszczałki, złóbcoki, trombity) prezentując archaiczne brzmienia muzyki tradycyjnej Skalnego Podhala. Kapela prezentuje również utwory tzw. Łuku Karpat, które doskonale wpasowują się w biesiadny charakter różnego rodzaju festiwali, festynów, jarmarków oraz potańcówek.

Gronicki, to góralski zespół, który powstał na początku 1995 r. w Bukowinie Tatrzańskiej. Tworzą go rodowite góralki, siostry: Janina, Anna, Bogusława oraz Małgorzata Paluch. Nazwa zespołu zaczerpnięta została z regionu żywieckiego, gdzie słowo "groń, gronie" oznacza: turnia, turnie (podhalańskie). Gronicki, to żywiołowy zespół wykonujący muzykę stylizowaną folklorem z elementami tańca i gwarowej, dowcipnej konferansjerki. Grupa prezentuje szeroki wachlarz góralskich, muzycznych standardów regionalnych w nowych aranżacjach (Spisz, Orawa, Podhale, Żywiec, Beskidy, itp.). Dodając do tego jeszcze autentyczne teksty "ojców" dziewczyny tworzą bardzo barwny i interesujący program, propagujący kulturę swojego regionu.

  1. Nuty Sabałowe
  2. Paśi my łowiecki - Sto se jedna - Zielono lipka
  3. Nie pudym za krawca
  4. Hej Janicku serdecko - Broniyła nos mama
  5. Przez zielone jazre zytko
  6. Kie jo se zaśpiywom
  7. Hej z Bukowiańskich
  8. Hej musym do kościoła
  9. Zabier mnie sokole
  10. Nuty krzesane
  11. Sumi gaj nad wodom
  12. Rosicka
  13. Hej, świeciłby miesiącek
  14. Krywań
  15. Nuty ozdobne
  16. Ni mom pociesynio
  17. Idźcies gąski
  18. Cyjaz jo se cyja
  19. Pryndzyj się łozyńdom
  20. Wesołość, wesołość
  21. Kie by nos tu było
skład:
Kapela "Bukowianie":
Stanisław Pietras - prym, śpiew
Stanisław Łukaszczyk - sekund, śpiew
Edward Bafia - sekund, śpiew
Andrzej Pietras - bas, śpiew

Zespół "Gronicki" - śpiew:
Janina Paluch-Wacław
Anna Paluch-Las
Bogumiła Paluch
Małgorzata Paluch-Dziadoń