logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2013
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2012  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SMKL
MAJERANKI, ZESPÓŁ IM. J. JANOTY

Wydawca: Gold Music

  Niniejsze wydawnictwo stanowi dokumentację fonograficzną dorobku instrumentalnego i wokalnego członków Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej (SMKL). Jej wydanie wiąże się z przypadającymi w tym roku jubileuszami XV-lecia Młodzieżowego Zespołu im Jana Janoty, V-lecia Dziecięcego Zespołu „Majeranki" oraz V-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej (SMKL) w Rabce Zdrój. Na płytach Nr 1 i Nr 2 możecie Państwo posłuchać głownie tradycyjnych podhalańskich nut (wierchowych, ozwodnych, krzesanych, drobnych, zielonych, sabałowych, marszów i zbójnickich) w wykonaniu nieprofesjonalnych instrumentalistów dorosłych i dziecięcych. W nagraniu wykorzystano instrumenty charakterystyczne dla muzyki podhalańskiej czyli skrzypce (prym, sekund) i małe basy a także piszczałki, trombitę i heligonkę.

Płyta Nr 1 prezentuje muzykę i śpiew w wykonaniu dzieci z zespołu Majeranki, które naukę gry na instrumentach ludowych, rozpoczęły w 2006 roku i kontynuują ją do dnia dzisiejszego pod kierunkiem Jakuba Rusieckiego.

Płyta Nr 2 to zwieńczenie umiejętności wokalnych dziewcząt z Młodzieżowego Zespołu im Jana Janoty, które wykonują wierchowe pieśni podhalańskie zespołowo i wielogłosowo. Grupy śpiewacze dziewcząt, zarówno dziecięce i młodzieżowe to uczennice Doroty Majerczyk w latach (1995 - 2010) Muzykanci biorący udział w nagraniu byli członkami zespołu im. Jana Janoty (1997- 2005). Marek Traczyk ze Rdzawki, solista i instrumentalista grający na piszczałkach i trombicie to wieloletni członek Zespołu im. Bartusia Obrochty w Zakopanem. Grupa najstarszych członków SMKL śpiewająca polki, walczyki i pieśń nabożną to prawdziwi miłośnicy kultury ludowej, nie zrzeszeni wcześniej w zespołach, tzw. śpiewacy od serca.

W SMKL zrzeszeni są miłośnicy i hodowcy koni , lokalni twórcy ludowi m.in. kowale, rymarze ,poeci, malarze ,rzeźbiarze ,muzykanci , hafciarze, bibułkarze a także folkloryści i etnolodzy. Przy stowarzyszeniu działają dwa zespoły folklorystyczne: Dziecięcy Zespół Regionalny "Majeranki" oraz Młodzieżowy Zespół Regionalny im. Jana Janoty.
Majeranki powstały podobnie jak SMKL w 2005r. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Dorota Majerczyk, etnolog i folklorysta z wykształcenia a także miłośniczka kultury ludowej. Kierownikiem kapeli jest Piotr Majerczyk znany muzyk nie tylko na Podhalu. Repertuar zespół opiera na folklorze i folkloryźmie Niżnego Podhala. W skład zespołu ,"Majeranki" wchodzą dzieci w wieku od pięciu do czternastu lat z okolicznych miejscowości takich jak Chabówka, Rabka Zdrój, Raba Wyżna, Skawa, Rdzawka, Sieniawa, Rokiciny Podhalańskie oraz Olszówka. Przy zespole ,,Majeranki" istnieje również szkółka gry na instrumentach ludowych prowadzona przez Jakuba Rusieckiego.

skład:
Dziecięcy Zespół Regionalny "Majeranki”
Młodzieżowy Zespół Regionalny im. Jana Janoty


gościnnie:
Marek Traczyk - piszczałki, trombita