logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2011
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2010  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

GRONICKI
POD TATRAMI JEST MÓJ KRAJ

Wydawca: Tercet

  "Zaczynały wspólną drogę, gdy jedna po drugiej przychodziły na świat w domu Heleny i Bronisława Paluchów z Bukowiny Tatrzańskiej. Mówili o nich na wsi „siostry jak malowane”, bo wszystkie ładne, energiczne i zdolne – do dziś: Janina, Hania, Bogusia, Gosia i Maria. Niemal całe ich życie, to nie tylko więzy krwi, siostrzana przyjaźń, ale też wspólne śpiewanie. I to jakie! Na pięć mocnych góralskich głosów. Z serca, z duszy, tak by dawać innym coś z siebie. Gronicki, to dużo więcej niż zespół. To siostrzana historia o pasji, radości wspólnego tworzenia, miłości do tradycji, ale też świadectwo tego, że rodzina jest dużo ważniejsza niż nawet najciekawiej rozwijająca się kariera.

Córki górala z Gronia
"Górale beskidzcy mówią gronicki na niższe góry. Ale nie od tego wzięła się nazwa zespołu. Po prostu tata Janiny, Hanki, Bogusi, Gosi i Marii, Bronisław Paluch, pochodzi z podhalańskiego Gronia. Więc jego córki to „gronicki”.
(...) Rodzina niemal z dziada pradziada była mocno muzykująca. Dziewczyny góralskie nuty wyssały więc z mlekiem matki. – Rodzice obydwoje tańczą i śpiewają. Mama tańczyła nawet w regionalnym zespole. Nasz dziadek grał na skrzypcach, a babcia śpiewała, miała przepiękny mocny głos – mówi Hanka. – Tak więc miałyśmy po kim odziedziczyć muzyczne talenty. Ale też i przykład jest ważny, by po prostu lubić muzykę, tworzyć ją i robić to z pasją. Siostry Paluch już w przedszkolu należały do ludowego zespołu dziecięcego Orlęta. Potem chodziły na zajęcia do bukowiańskiego Domu Ludowego i ćwiczyły w zespole Mali Wierchowianie. – Ważne, a dziś to wiemy jeszcze bardziej niż wówczas, że rodzice nas lekko popychali do tych zespołów. Dzięki temu zdobyłyśmy wiedzę, jak się śpiewa po góralsku, jak ważne są strój, tradycja – mówi Gosia. – Niektóre dzieci wstydziły się tego, a my od dziecka byłyśmy dumne. Ta nasza muzyka, zwyczaje to spadek po przodkach. Coś bardzo ważnego."
Dziewczyny śpiewały świetnie, z wielkim wyczuciem, na głosy. – Nie wiedziałyśmy, że aż tak umiemy, brzmiałyśmy razem wyjątkowo spójnie – śmieją się dziś. – Wyłapali to nasi instruktorzy, widząc, że nasze brzmienia idealnie się dopasowywały. Może dlatego, że jesteśmy siostrami. Wielogłos w wykonaniu panien Paluchówien zyskiwał sobie wielu fanów. Więc siostry jeździły na konkursy wokalne, śpiewały, tańczyły. Wygrywały. – Ludzie zaczynali nas kojarzyć, rozpoznawać. Ale w zasadzie nie mówiło się o nas, że wygrały Paluchówny, ale że „gronicki”. I tak już zostało.

Zespół Gronicki formalnie powstał w 1995 roku. Dziewczęta śpiewały góralskie tradycyjne melodie, pieśni religijne, w czasie Bożego Narodzenia kolędy i pastorałki. Repertuaru przybywało. Pojawiały się też nowe kompozycje, na nieco nawet mocniejszą, bardziej zadziorną nutę. Szczególnie Janina potrafi zaśpiewać ostrzej, lekko rockowym brzmieniem. Najstarsza gronicka również pewną dyscyplinę i porządek trzyma w zespole do dziś. Ktoś musi. Przy pięciu energicznych kobietach trzeba wprowadzić ład... (...)
Dziewczęta koncertowały, jeździły po całym świecie – latały nawet do USA czy Kanady. Najmniej grały na... Podhalu. W Polsce występowały również z zespołami rockowymi. – To była przygoda życia – dodają zgodnie. – Jest co wspominać, do czego wracać. To było nasze wielkie pięć minut. I wykorzystałyśmy ten dar najlepiej, jak potrafiłyśmy."
(Agata Puściłowska, gosc.pl)

  1. Leć se nutko
  2. Kieby jo wiedziała
  3. Bioło zima
  4. Cemu ty dziywcyno
  5. Podaruj mi serce
  6. Nasza miłość
  7. Idzie dysc
  8. Pod Tatrami jest mój kraj
  9. Cemu chłopce
  10. Bystro woda
  11. Rosa trowke zalygała
  12. Młode rocki
  13. Bawmy się razem
  14. Szalała
  15. Malorz
  16. Góralu czy ci nie żal
skład:
Janina Paluch-Wacław
Anna Paluch-Łaś
Bogumiła Paluch
Małgorzata Paluch-Dziadoń
Maria Paluch