logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ZAWIERUCHA
OBERTANY

Wydawca: Fundacja Czas Tradycji

  Zawierucha, to projekt muzyczny, zainicjowany w 2020 roku przez Piotra Zgorzelskiego, podczas prac nad projektem "Taniec Tradycyjny PL", realizowanym dla Instytutu Muzyki i Tańca. W skład grupy weszli doświadczeni muzycy z różnych środowisk muzycznych, zafascynowanych od wielu lat polską muzyką tradycyjną. Punktem wyjścia dla zespołu jest polska tradycyjna muzyka taneczna, w której dużą rolę odgrywa rytm oraz improwizacja. Są to kluczowe elementy tworzonej przez grupę muzyki, która oparta jest jedynie na instrumentach perkusyjnych (basetla/perkusja) oraz instrumentach strunowych (skrzypce/wiolonczela). Istotne jest dla grupy by rodzima tradycja była rdzeniem muzycznym, natomiast brzmienie, aranżacje, warstwa słowna, odpowiadały współczesności, tak by dawne rytmy taneczne mazurków, oberków, kujawiaków, polek, wiwatów, mogły na nowo funkcjonować we współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed stu laty.

Muzycy swoje doświadczenie zawdzięczają licznym spotkaniom z tradycyjnymi muzykami i tancerzami, ograniem olbrzymiej ilości potańcówek i koncertów. Prócz oberów, polek, kujawiaków, wiwatów i lendlerów, zagra także melodie do różnych tańców układowych, takich jak krzyżoki, trojaki, klapoki czy tańce korowodowe. Zespół w swych muzycznych podróżach sięga po repertuar z Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Kresów wschodnich, Górali Czadeckich (bukowińskich) i Pienińskich, Wielkopolskę, Beskid Niski oraz Podkarpacie. Swój repertuar opierają zarówno o materiały archiwalne (dzieła Oskara Kolberga, nagrania IS PAN, własne rejestracje terenowe), jak również melodie, które nauczyli się bezpośrednio od tradycyjnych wiejskich mistrzów.

Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury przyznanym Fundacji "Czas Tradycji", Zawierucha nagrała płytę "OberTany".
"To muzyka do tańca, in crudo, ale z inklinacją ku nowoczesności, nie unikającą nawet punku czy rocka. - Nie było żadnego ustalania kierunku jeśli chodzi o brzmienie. Ono zrodziło się samoczynnie poprzez muzyków, ale pierwsze, co było brane pod uwagę, dla mnie istotne, to to, żeby muzyka dała się zatańczyć po naszemu, a także żeby była zagrana w nowoczesny sposób. Chodziło o to, żeby muzycy nie czuli się skrępowani, a raczej żeby świetnie im się wspólnie grało. Mimo różnych odlotów zawsze muzyka wraca do pierwiastka polskiego" (Piotr Zgorzelski)

Zespół otrzymał nagrodę Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2021". We wrześniu 2021 roku, po niespełna roku od powstania, zespół Zawierucha niespodziewanie zakończył swoją działalność.

  1. Wiwat Fortuna - wiwat
  2. OberTany - wiązanka oberków
  3. Zazdrość - kozak w trójkach
  4. Mazurek Freestyle - mazurek
  5. Księżycowe miasto - kujawiak
  6. Bobowski Shinkansen - wiązanka oberków
  7. Między nami - kujawiak
  8. Oberkowy potańc - wiązanka oberków
  9. Ja ciebie kocham - kosa
  10. Punk polka - polka drobna
skład:
Piotr Zgorzelski – basy, wiolonczela, śpiew
Marcin Drabik – skrzypce, skrzypce oktawowe
Kacper Malisz – skrzypce, skrzypce oktawowe
Kamil Siciak – perkusja